החוק המונע את רעש המואזין עבר הערב (א') בוועדת שרים לחקיקה. את החוק יזם ח"כ מוטי יוגב ונתקל בהתנגדות מטעם אריה דרעי.

דיון הפטריוטים בנושא "חוק המואזין"

ח"כ מוטי יוגב, יוזם הצעת החוק להגבלת רעש מבתי תפילה מגיב לאישור החוק: "אין בכוונתנו לפגוע בחופש הדת אלא להביא למניעת פגיעה בשנתם של רוב האזרחים הנפגעים בשנתם מקריאת המואזין, תלמידים עייפים בכיתותיהם גם במגזר הערבי, נהגים העייפים בנהיגתם, תינוקות המתעוררים בשנתם על אף שהתקינו חלונות כפולים הסגורים קיץ וחורף".

יוגב הוסיף כי ישמח להגיע להסדר בדיונים שייערכו בוועדות לאחר אישור החוק בקריאה טרומית והוסיף: "בשורה התחתונה – אנחנו מעוניינים להגיע לתוצאות ואני שמח שהנושא החשוב עלה שוב לסדר היום ואף קיבל דחיפה משמעותית לאחר אישור החוק בועדת השרים ותמיכת הממשלה בו".

יוזם החוק ח"כ מוטי יוגב
יוזם החוק ח"כ מוטי יוגב

הפגנה מול ביתו של אריה דרעי

אתמול (מוצ"ש) התאספו מאות אזרחים בשכונת בירושלים,  סמוך לביתו של אריה דרעי, יו"ר ש"ס ושר הפנים. המפגינים הביאו עמם מערכות כריזה והגברה שהשמיעו קולות . "אדוני השר אריה דרעי, כך אנחנו קמים כל בוקר" אמרו המפגינים, כשקולות קולניים מהדהדים ברקע.

המפגינים וה"מואזין" מתחת לביתו של שר הפנים

בכל הארץ, תושבי קו התפר הגרים סמוך לכפרים ערביים סובלים שנים רבות מכריזות המואזין בשעות הקטנות של הלילה. בתגובה, חברי מסיעות שונות בקואליציה הציעו לחוקק את "חוק המואזין", לפיו, יחול איסור על שימוש במערכות כריזה בתפילות. החוק ישפיע בעיקר על המסגדים.

רה"מ: "סובלים מכך גם מוסלמים, גם יהודים וגם נוצרים"

"אני לא יכול לספור את הפעמים שפנו אליי אזרחים, מכל חלקי החברה הישראלית, שקובלים על הסבל שנגרם להם מרעש עודף שמגיע אליהם מכריזות בתי תפילות". כך אמר הבוקר (א') בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל. במסגרת ישיבת הממשלה הביע ראש הממשלה תמיכה בחוק להגבלת הרעש היוצא ממערכות כריזה במסגדים. "ישראל היא מדינה שמכבדת את חופש הדת של כל הדתות. ישראל גם מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה. כך נהוג גם במקומות שונים בעולם המוסלמי, שבהם הגבילו את עוצמת הכריזה מתוך התחשבות בכלל התושבים". אמר נתניהו

למרות תמיכה רחבה בחוק מצד מגוון חברי כנסת מהקואולציה, שר הפנים אריה דרעי מתנגד לחוק. בתגובה להתנגדותו של דרעי לחוק התאספו מאות מפגינים סמוך לביתו עם מערכות כריזה שהשמיעו את קולות המואזין, קולות דומים למה שהם שומעים כל בוקר. המפגינים מאמינים שכשהשר דרעי יחווה על בשרו את מה שהם חווים מדי יום הוא ירגיש יותר הזדהות עם מאבקם על הסדר הציבורי.

בחירתם של המפגינים להפגין דווקא סמוך לביתו של שר הפנים דרעי אינה מקרית. והעומד בראשו הנם מוקד השפעה, חקיקה ואכיפה בקרב הרשויות המקומיות. הן בתחום הדיור, תקצוב, הגירה ושליטה בסדר הציבורי. להחלטת השר דרעי יהיה משקל רב על המשך הליך הקידום של "חוק המואזין".

הצעה לקידום "חוק המאזין" הוגשה כבר במרץ 2016 וזכתה לתמיכה, אולם חילוקי דעות בוועדה לקידום חקיקה טרפדו את המשך קידום החוק. לאחרונה, חברי כנסת מהקואליציה מנסים לקדם את החוק מחדש. "מאות אלפי אזרחים בישראל סובלים באופן שגרתי ויומיומי מרעש שנגרם מקריאות המואזין במסגדים. החוק המוצע מביא תפיסת עולם לפיה חופש הדת לא אמור להוות גורם בפגיעה באיכות החיים" נכתב בהצעת החוק.

Minister of Interior Affairs Aryeh Deri speaks during a Finance Committee meeting at the Knesset on November 8, 2016. Photo by Yonatan Sindel/Flash90 *** Local Caption *** כנסת ועדת כספים אריה דרעי שר הפנים
אריה דרעי. מתנגד ל"חוק המואזין". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"גם ערבים לא רוצים מואזין ב-4 לפנות בוקר"

המאבק בהפרעות מהמסגדים לא משויך רק לתושבי עיר הבירה או לקבוצה לאומית ספציפית, אלא מדובר במאבק כלל ארצי שנמשך זמן רב בתפוצה גאוגרפית רחבה.

פיני בדש, ראש מועצת בנגב, אמר הבוקר (א') בראיון לגלי צה"ל: "גם עובדים ערביים אצלי אומרים לי שהם לא רוצים את ההשכמה של המואזין ב-4 לפנות בוקר, יש היום כל כך הרבה אפשריות, לא יכול להיות שכל הישוב שלנו יצטרך להתעורר מהרמקול במסגד". בתוך כך, גם , חבר מועצת , דיווח בעבר על תלונות מצד תושבים ערביים בירושלים על הרעש מהמסגדים.

לפני כשבועיים, ה"מואזין" הגיע לפתח ביתו של ניר ברקת, ראש עיריית . בדומה להיום, גם אז תושבי העיר יצאו במחאה על ההפרעות מהמסגדים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.