"אדם מקצוען, מתוכנן ודייקן שלא עושה דבר בהיסח הדעת", כך תיאר עדי מינץ, חבר הנהלת מועצת יש"ע ולשעבר מנכ"ל המועצה, את שכנו לישוב שופט העליון הנבחר דוד מינץ. בין השניים אין קירבה משפחתית.

ראוי. שופט העליון הנבחר דוד מינץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ראוי. שופט העליון הנבחר דוד מינץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"הכל בשליטה עצמית ואי אפשר לתייג אותו. הוא תלמיד חכם ושקדן שלא מפסיק ללמוד לימודי קודש ומשפט. במקביל לעבודתו כשופט עשה גם תואר שני ושלישי. הוא מעביר שיעור בגמרא לקבוצת לומדים אצלנו. הוא איש ראוי מאוד", הוסיף עדי בראיון לערוץ 7.

"אני מתפעל מההצלחה של השרה שקד ליצור בשכל רב בריתות עם שופטי העליון ולהביא למינוי שופטים מצוינים", אמר מינץ על בחירת ארבעת שופטי העליון החדשים.  הוא הביע תקווה כי בחירתם תסייע ליחס חיובי יותר לסוגיות ביהודה ושומרון בבית המשפט העליון.  "כאיש יש"ע שפעמים רבות התייצב בעליון בעתירות שהוגשו כלפי ההתיישבות הייתי עד לעוות הגדול של השופטים שמתייחסים לשטחים ביו"ש כאל שטחים שתפוסים בתפיסה לוחמתית המכונים שטחים כבושים", אמר מינץ. "היחיד שניסה לשנות את זה היה השופט אדמונד לוי. אני מקווה שכעת בעקבות השינויים של איילת שקד יתחילו להישמע קולות חדשים".

לדבריו, "ממשלת ישראל עד לשנות התשעים הכירה בשטחים ביו"ש כשטחים מוחזקים ורק בשנות התשעים בתקופת ברק הטרמינולוגיה השתנתה וההתייחסות לשטחים ביו"ש הייתה כאל שטחים התפוסים בתפיסה לוחמתית, כלומר שטחים כבושים. משמעות העניין שאם זה מוגדר כשטחים כבושים חלה עליהם אמנת ז'נבה והתושבים הופכים למוגנים ואסור להפקיע מהם שטחים. כמו כן אסור להעביר את אוכלוסיית הכובש לשטחים האלה וכך הפכו המתנחלים לבעלי מעמד נחות".

"זה הפוך לתפיסה ההיסטורית של הממשלה שהתייחסה לאמנת ז'נבה רק בחלק ההומניטארי, את זה ניסה לשנות השופט אדמונד לוי ואני מקווה שעם מינויים של השופטים החדשים בתוכם דוד מינץ, השופטת וילנר והשופט המכהן סולברג, יתחילו להישמע קולות אחרים מהעליון וכתוצאה מכך יהיו פסיקות יותר מקצועיות, כי לצערי עד היום הפסיקות היו מוטות פוליטית, כי אם אתה קורא לזה שטח כבוש זו התייחסות פוליטית".בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20