שופט לשעבר , התראיין היום (א') לגל"צ ושיתף את המאזינים בדבר שטורד את מנוחתו: "המדינה הופכת יותר ויותר יהודית".

השופט אליהו מצא. צילום: פלאש 90

 

מצא התייחס בדבריו לטענות שהעלה בסוף השבוע נשיא בית המשפט העליון לשעבר הפרופ' לפיהם הדמוקרטיה הישראלית בסכנה ול"התקפות" שיש על בית המשפט העליון לטענתו. השופט מצא כמובן הסכים לדברים והוסיף עליהם משלו:

"המדינה הופכת יותר ויותר יהודית. שרת המשפטים לא מבינה מהי . התפיסה שלה שעם רוב בכנסת אפשר לעשות מה שרוצים – לא מתקבלת על הדעת. עוד יכולים לחוקק חוק יסוד שיבטל את הדמוקרטיה".

כזכור, אתמול מתחה שרת המשפטים איילת שקד ביקורת חריפה על דבריו של השופט ברק. השרה דווקא הבהירה כי היא תומכת נלהבת בזכויות הפרט אך מסתייגת מגישתו של ברק לפיה יש בהן כדי לבטל את עקרון הכרעת הרוב.

שקד הזכירה כי בתקופת כהונתו ברק מינה לבית המשפט העליון רק אנשים בדמותו. "אתה טוען ששאלת השמרנות לא רלוונטית במינוי . מדוע?", שאלה והשיבה: "לטענתך כל השופטים עשויים מקשה אחת. אין הבדל בין שמרנות לאקטיביזם. אולי בגלל שב"משפחה" כולם חושבים אותו דבר. ומי שלא – לא מתחתן איתנו. אלא שלאורך שנותיך כנשיא בית המשפט העליון מינוייך היו כל כך מגוונים ונטולי חשיבות לענייני אג'נדה ושאר ירקות, שעמדת על רגליך האחוריות כדי שרותי ("יש לה אג'נדה") גביזון, לא תמונה לשופטת עליון. אחת המשפטניות המבריקות נפסלה על ידך. מדוע בעצם?"

בנוסף, כתבה שקד: "יש דבר אחד שאני מסכימה איתך: אין סתירה בין היותה של ישראל יהודית ודמוקרטית. רק שכאן דרכינו נפרדות: אני דבקה בהפרדת רשויות ובדמוקרטיה אמיתית של שלטון הרוב לצד זכויות אדם; אתה תמשיך כנראה לדבוק בדרך של פרשנות מרחיבה ככל הניתן שמביאה אותנו היישר למחוזות עריצות המיעוט".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא