אלפים ליוו את שני לוחמי מג"ב אשר נרצחו הבוקר (ו') בפיגוע במתחם הר הבית, רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז"ל, בדרכם האחרונה. שניהם הועלו בדרגה לאחר מותם.

השוטרים שנרצחו. רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן
השוטרים שנרצחו. רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן

 

רס"מ האיל סתאוי ז"ל (30) תושב מע'אר, שירת במשמר הגבול בשירותו הסדיר והתגייס בשנת 2012 לשירות קבע כשוטר סיור ביחידת במרחב דוד של מחוז ירושלים, שם שירת עד נפילתו. האיל ז"ל, הותיר אחריו אשה (ארין) וילד בן שלושה שבועות, הורים, ושלושה אחים.

הלווית רס"מ האיל סתאוי ז"ל, אתמול. צילום: דוברות משטרה
הלווית רס"מ האיל סתאוי ז"ל, אתמול. צילום: דוברות

השר לביטחון פנים גלעד ארדן שהגיע להלווייתו סתאוי במע'אר ספד ואמר: "לצערי לא זכיתי להכיר אותך באופן אישי, אבל מכל חבריך וקרוביך שמענו שהיית איש אהוב ומבטיח. כמה כואבת העובדה שרק לא מזמן הקמת משפחה חדשה, היית חבר נאמן ושוטר מעולה. חתרת היום למגע ונלחמת ונפלת על משמרתך. מה שעשית הציל חיים של רבים וייצג את הערכים שבהם האמנת. אופיה של המערכה אינו משתנה – הטובים ביותר הם אלו שבוחרים להתייצב בחזית, וכזה היית, האיל – ולאסונונו הם אלו שנופלים ראשונה, והלב נשבר ונחמץ, אבל אנשים חזקים אתם".

"האיל חי חיי טעם וערך וכבוד, ועקבות הרגליים שהותיר אחריו יצביעו לעד על דרך האמת והישר לצעירי העדה ובעצם לשאר הצעירים בישראל. אני מבטיח לך שנמשיך בדרכך ונבנה את הארץ, כשיגדל בנך הוא יכיר ויתגאה בדרך שלך, ויתגאה לשאת את שמך", כך ארדן.

רס"מ סתאווי ז"ל עם בנו התינוק. צילום: באדיבות המשפחה
"בנך יכיר ויתגאה בדרך שלך". רס"מ סתאווי ז"ל עם בנו התינוק. צילום: באדיבות המשפחה

 

המפכ"ל אלשיך, שהגיע גם הוא לטקס האשכבה של סתאוי ז"ל: "היום לא היית צריך להיות במשמרת בהר הבית, אבל החלפת חבר שהיה זקוק לעזרה. כזה היית, מתנדב לכל משימה. כהרגלך היית הראשון שרץ אל מקור הירי, ולדאבון לבנו ככה מצאנו את מותך, בראש מורם, אתה וכמיל פקודך. האיל, חבריך לא מצליחים לעכל את העובדה שאינך בין החיים יותר.

"יותר ויותר ממשימות הביטחון נופלות על המשטרה, השוטרים המסורים עובדים בקו החזית באופן יומיומי. שירתת במקום הרגיש ביותר בעולם, כדי לשמור על חופש הפולחן. שם החליטו בני עוולה לסכל את הזכות הזו. לא נאפשר זאת. אני קורא למנהיגי כל העדות לא לאפשר זאת. זו הבמה להצדיע לבני העדה הנפלאה הזו. בשם משטרת ישראל ומותר להגיד בשם העם בישראל. אירועי טרור לא ירפו את ידינו. נשיג כל מי שרוצה לבצע פיגועים", דברי המפכ"ל אלשייך.

הלקחים יופקו? אלשיך וארדן בהלוויית השוטר ארז עמדי לוי. צילום: פלאש 90
"אירועי טרור לא ירפו את ידינו". צילום: פלאש 90

 

ראש מועצת מע'אר, זיאד דגש, אמר: "יום שחור עובר עלינו ועליכם, שני שוטרים שנרצחו. האיל היקר, נזכור תמיד את דמותך החביבה. כדרכנו נקבל את הגזירה בקומה זקופה, כי זה רצון האל".

בין אלפי הנוכחים הגיעו החינוך נפתלי בנט, שר התקשורת איוב קרא, יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי וח"כ עמיר פרץ.

רס"מ כמיל שנאן ז"ל (22) תושב כפר חורפיש, שירת מאז גיוסו לשירות קבע במשטרה לפני כשבעה חודשים, כשוטר סיור ביחידת הר בית במרחב דוד של מחוז ירושלים. כמיל ז"ל, הותיר אחריו הורים, אח אחד ושלוש אחיות.

מוקדם יותר פרסם ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו: "בשם כל אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות הנרצחים בפיגוע הטרור הנפשע היום בהר הבית: שוטרי משטרת ישראל – רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן. זהו יום עצוב שבו אחינו בני העדה הדרוזית משלמים את המחיר הכבד ביותר במשימתנו המשותפת להגנה על ביטחון מדינתנו. אני מצדיע להם ולגבורתם. זכרם יהיה נצור בלבנו תמיד".

כאמור מוקדם יותר הבוקר, הגיעו 3 להר הבית והלכו לכיון אחד השערים כשהם חמושים. שוטרים אשר הבחינו בהם ירו לעברם תוך שהם מנסים להימלט לכיוון המסגדים בשטח הר הבית. בתום מרדף שהתנהל אחריהם, תוך חילופי אש נוטרלו שלושת המחבלים על ידי השוטרים. על גופתם נתפסו נשקים מסוג קרל גוסטב ואקדח.

במהלך הלחימה במחבלים, נפצעו באורח אנוש השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן ופונו לבית החולים הר הצופים בירושלים. שם נלחמו הרופאים על חייהם ולבסוף נאלצו לקבוע את מותם.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא