1:48 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הר דב: צה"ל החל בעבודות כדי למנוע חדירה מלבנון

הר דב: צה"ל החל בעבודות כדי למנוע חדירה מלבנון

בתיאום עם כוחות בינ"ל החל צה"ל בעבודות בגזרת הר דב בניסיון למנוע ממחבלי חיזבאללה לחדור לשטח ישראל

צה"ל החל בעבודות בגזרת הר דב שמטרתן למנוע חדירת מחבלים אל שטח ישראל, כך פורסם היום באתר וואלה. למקום נשלחו כוחות הנדסיים מפיקוד צפון, אשר חפרו תעלות לאורך הגבול עם לבנון. בנוסף, הוצבה גדר שתקשה על חדירת מחבלי חיזבאללה.

את הפעילות תיאם צה"ל מראש עם צבא לבנון ועם כוחות יוניפ"ל של האו"ם, זאת בהתאם למנגנון המחייב את הצדדים לקיים פגישות מקצועיות דרך קבע.

בעבר חדרו מאזור זה מחבלי חיזבאללה אשר רצחו את חיילי צה"ל בני אברהם, עדי אביטן ועומר סואעד ז"ל וחטפו את גופותיהם בשנת 2000, לאחר הנסיגה מלבנון. ניסיונות חטיפה נוספים של חיזבאללה סוכלו לאורך השנים, עד לחטיפתם של החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל בשנת 2006, שהובילה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה.

סלע מחלוקת בין ישראל ללבנון

הר דב לאחר הפיצוץ בינואר השנה צילום: באסל עווידאת, פלאש 90
הר דב לאחר הפיצוץ בינואר השנה צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

אזור "הר דב" אשר שוחרר מידי סוריה במלחמת ששת הימים ומכונה "חוות שבעא", הוא סלע מחלוקת בין ישראל ללבנון. האזור סופח לישראל בשעת החלת הריבונות על רמת הגולן בשנת 1981. אולם מאז נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000, החל ארגון חיזבאללה לתבוע בעלות על השטח ולטעון כי מדובר באדמת לבנון.

בשל סכסוכי גבולות בין סוריה ללבנון, לא התקיימה הכרעה בינ"ל בנוגע לגבול בין המדינות באזור זה ומפות שונות משנים עברו מציגות את השטח פעם בריבונות לבנונית ופעם כחלק משטחה של סוריה. ישראל מתנגדת למסירת השטח.

בינואר האחרון לקח חיזבאללה אחריות על פיצוץ מטען בסמוך לכח צה"ל בהר דב. חיל התותחנים השיב באש לאזורים סמוכים. לטענת ארגון חיזבאללה, הם ניסו לפגוע באישיות בכירה מהמוסד אשר סיירה באזור. זאת בשל המחלוקת על חוות שבעא וכן כתגובה לחיסולו של סמיר קונטאר בחודש הקודם לפיצוץ.

מדובר צה"ל נמסר כי "במרחב הר דב והחרמון נערכות עבודות הנדסיות בשטח ישראל לשיפור התשתיות וחיזוק ההגנה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב