19:19 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > הרב הראשי: לנשים אסור להתגייס לצבא או לשירות לאומי

הרב הראשי: לנשים אסור להתגייס לצבא או לשירות לאומי

הרב יצחק יוסף התייחס לפסיקת הרמב"ם שלפיה ל"מלחמת מצווה" מתגייסת גם "כלה מחופתה", ואמר שהכוונה היא לכך שנשים יכבסו ויבשלו, אך לא יילחמו

הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, התייחס בהרחבה בשיעורו השבועי במוצאי שבת לסוגיית גיוס נשים לצבא, וקרא למנוע מנשים להתגייס לצה"ל ולצאת לשירות לאומי. "דעת כל גדולי הדורות, כולל הרבנים הראשיים לישראל לדורותיהם, כולם דעתם שבנות אסור להן להתגייס לצבא. רבותי, לא רק לצבא – גם לשירות לאומי". הוא הוסיף: "לצערנו הרב, גם בדבר הזה יש ריפיון. כן, אסור להן ללכת לא לצבא או לשירות לאומי".

 הרב יוסף.
הרב יוסף.

לדבריו, גיוס הנשים לצבא מביא אסונות. הוא אמר: "אומרים יש טייסות, יש כל מיני דברים. אז מה אם יש טייסות? זו דרך התורה? זו לא דרך התורה. אם היינו הולכים בדרך התורה בכל, היינו הרבה חוסכים כל מיני אסונות שלצערנו הרב יש. הרבה היינו חוסכים. זה כתוב בתורה".

בדרשתו התייחס לפסיקת הרמב"ם, שלפיה ל"מלחמת מצווה" מתגייסת גם "כלה מחופתה", ואמר שהכוונה היא לכך שנשים יכבסו ויבשלו, אך לא יילחמו. "מה זה כלה מחופתה? היא יוצאת ללכת לבשל להם, טבחיות, הולכים ללכת לכבס להם, לכבס את הבגדים וכדומה. היה צבא שכולם היו חסידים וצדיקים", אמר הרב הראשי.

דבריו של הרב באים על רקע סערה שהתרחשה בחודש האחרון סביב השתלבותן של נשים בצה"ל.

בעקבות הפרסום כי צה"ל בוחן מחדש את שילובן של נשים בחיל השריון התבטאו כמה בכירים לשעבר בצה"ל נגד ההחלטה. כך, למשל, מפקד חטיבה 7 והשר לביטחון הפנים לשעבר אביגדור קהלני אמר כי "תפקידה של האישה להיות אמא" וכי טראומות המלחמה יפגעו ביכולותיה בתחום זה. האלוף במילואים יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, כינה את היוזמה לשילוב נשים כטנקיסטיות "שערורייה שתפגע ביכולת צהל לנצח", והוסיף כי ראה מחקרים לפיהם מאחורי פתיחת תפקידי לחימה לנשים עומדים ארגוני שמאל.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 304

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ה'

מהו ספר משנה תורה לרמב"ם ומדוע נקרא כך? נתי רביץ מסביר