בספרו של דאגלס סמית "אנשי העבר, ימיה האחרונים של האצולה הרוסית", מתאר ההיסטוריון המכובד את הקשיים שהיו לו בכתיבת הספר העוסק באופן בו המהפכה הקומוניסטית ביצעה ג'נוסייד רחב היקף כנגד מעמד אצולה שלם.אחד הקשיים הללו נגע לעובדה שהחוקרים לא ממש התעניינו בג'נוסייד הזה. ומדוע? כי לתפיסת חלק לא מועט מהיסטוריונים אלו זה "הגיע" למעמד האצולה.

סמית מתאר כיצד הוא חיפש בקטלוג ספריית המדינה במוסקבה חומר הנוגע לחיסול בני האצולה ע"י הקומוניסטים בתחילת המאה העשרים. הוא שאל באם מצוי בספריה חומר שכזה. הספרנית הביטה בו בתמיהה ואמרה לו: "שטו? המהפכה והאצולה? מובן שלא, מפני שלמהפכה לא היה שום קשר לאצילים, ולהם לא היה שום קשר עם המהפכה".

ח"כ אראל מרגלית. צילום: פלאש90
ח"כ אראל מרגלית. צילום: פלאש90

או במילים פשוטות: הנרצחים קיבלו מה שמגיע להם ע"י המהפכה אבל אין להם קשר אליה כי הם לא תמכו בה. מחקנו את זכר הנרצחים מהקטלוג. בספריה עוסקים בזכרון המהפכה, לא בזכרון הקרבנות שלה. הבא בתור בבקשה.
תגובות דומות קיבל סמית מעמיתים למקצוע שלא הבינו מה כל כך חשוב לספר את סיפור הג'נוסייד שנעשה באצולה הרוסית – זה הגיע להם.

דבר דומה מתרחש כעת מבלי שאתם שמים לב, והוא מתרחש שוב וכרגיל תחת מעטה הקריאה לצדק, עדיף עם התוספת "חברתי". ח"כ אראל מרגלית התארח בפינה של גלית דיסטל-אטבריאן ואראל סג"ל בגל"צ, שם קבע מרגלית נחרצות כי ראש הממשלה, , תפר תיק כנגד תוך שהוא מבצע קנוניה עם העובדת שלו בבית ראש הממשלה, סבטלנה גורודצקי, על-מנת שתתלונן נגד באשמה ביצוע מעשים מגונים.

כפי שגלית מציינת בפוסט שהעלתה בפייסבוק בעקבות השיחה הזאת, לח"כ מרגלית אין מושג וחצי מושג על מה הוא מדבר, מאחר והיא וסג"ל שאלו אותו על הפרטים הנוגעים לפרשה, והוא לא ידע לומר דבר. יש יותר ממקום לסברה כי מרגלית פשוט זרק האשמה לאוויר, טען שהמתלוננת היא שקרנית, וסיים את הנושא בכך.

נזכיר כי הפרשה הזאת אינה חדשה. היא נחשפה ע"י במעריב עוד במרץ 2015, שכתב על המתלוננת כנגד מני נפתלי שנמצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף אותה הזמין ליבסקינד עצמו. נפתלי, מצדו, מבטיח כבר חודשים כי "מחר בבוקר" הוא יעבור בדיקת פוליגרף בנוגע לטענות האונס. נכון להיום הוא לא עבר. כאמור, הדברים לא חדשים, והעובדה שמרגלית לא מכיר אותה די מתמיהה.

קטע מתוך הפוסט בדף הפייסבוק של גלית דיסטל-אטבריאן
קטע מתוך הפוסט בדף הפייסבוק של גלית דיסטל-אטבריאן

עכשיו, חשוב להבהיר כאן היכן הבעייתיות, כדי שהדיון לא יסטה לכיוונים לא רצויים – אדם החשוד בהטרדה מינית, ואפילו הואשם אך טרם הורשע בה, הוא חף מפשע. כך היה וכך ימשיך להיות, על חמתם ועל אפם של כל מיני פופוליסטים שמתגייסים תמיד לצד הקרבן או התוקף, תלוי בנטייה החברתית/מינית/פוליטית/השלם את החסר של הקרבן או התוקף, רק כדי להצדיק את המטרות שלהם.

מני נפתלי. צילום: פלאש90
מני נפתלי. דממה בעניין המתלוננת נגדו . צילום: פלאש90

בארץ יש תלונות שווא כפי שיש אנסים, ואין – ומעולם לא היה מקום – לטעון כי נפתלי הוא אנס או מטריד מינית. טענה כזאת היא פסולה מוסרית וחוקית כאחד. אבל מה שמפתיע את המתבונן הסביר הוא השקט אליו התייחסה גלית בפוסט שלה.

דמויות ציבוריות כגון אורלי וילנאי שידעו להחרים מופע רק כי אייל גולן – שמעולם לא הואשם ו/או הורשע בעבירה כלשהי – השתתף בו. עיתונאיות כגון הדס שטייף, מקימות "תא העיתונאיות" – המפקח מטעם עצמו על סוגיית ההטרדות המיניות ע"י חשיפה, שיימינג וחיסול פומבי מכוער – שרק אתמול הגדירה את שרון גל כ"מתאבד שיעי" משום שבחר להכחיש בפומבי את הטענות כי הטריד מינית מישהי (ראוי לציין כי נגד גל לא נפתח מעולם תיק בנושא).

ועוד חברות כנסת, ארגוני נשים, ארגוני שמאל, שאיכשהו מוצאים דרך לחבר בין המילים "פרטיקה", "כיבוש" ו"אונס" – כל אלה שלא היו צריכים בדל ושביב של הוכחה כדי להרשיע מראש שורה שלמה של חפים מפשע, פתאום הם דוממים.

ומדוע? סברה הגיונית אחת היא שמני נפתלי יכול לפגוע בשרה נתניהו, ולכן, בבנימין נתניהו, ומכאן שאויב אויבי הוא חברי, כמאמר האומר. סביר להניח שהציבור לא יראה הפגנות מול ביתו של מני נפתלי, כגון אלו שהיו מול מועדון אלנבי 40 לאחר שהועלו ברשת תמונות המתעדות אישה מקיימת על הבר יחסי מין, מרצונה החופשי, תוך שמפגינות ומפגינים מלאות ומלאים בלהט קוראות וקוראים בקול גדול שמדובר באונס, ולעזאזל עם העובדות.

המתלוננת הזאת לא קיימת בקטלוג כי אין לה שום קשר למהפכה, ולמהפכה אין שום קשר למתלוננת. הבא בתור בבקשה.

עדי בן חור

עדי בן חור


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.