בירת הנצח או עיר בהקפאה? במסמך שנחשף לראשונה בגלי צה"ל, אותו חיברו גורמים מקצועיים בוועדות התכנון בעיריית מפורטות תוכניות הבנייה שהוקפאו ביוזמה מדינית בשנים האחרונות על ידי ממשלות נתניהו. בין השאר: תוכנית להוספת 2,200 יחידות דיור בשכונת גילה, אלפיים יחידות נוספות בשכונת הר חומה, ועוד מאות בפסגת זאב שבצפון מזרח העיר.

נתניהו בכינוס המשותף לכנסת ולקונגרס האמריקאי לרגל איחוד ירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נתניהו בכינוס המשותף לכנסת ולקונגרס האמריקאי לרגל איחוד ירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מדובר במסמך שהכינו גורמים מקצועיים בוועדות התכנון בירושלים. כך, למשל, תכנית הרחבה לבניית 2,200 יחידות דיור בשכונת גילה מוקפאת, וכן גם 2,000 יחידות בשכונת הר חומה. באשר לתכנית הבנייה המבקשת להרחיב את שכונת רמת שלמה מוקפאות 500 יחידות נוספות, ו-500 בפסגת זאב. כמו כן מוקפאות שתי תוכניות להקמת 250 יחידות ברמות.

ולא מדובר רק על מיזמי בנייה גדולים, אלא גם על יחידות דיור בודדות של אנשים פרטיים. ואלו לא רק יחידות דיור, אלא גם תכניות הרחבה ותשתיות כמו למשל הכשרת שטח של 9,000 מ"ר בעיר העתיקה בירושלים לבניית חניון ומרכז תצוגה ועוד תכנית נרחבת המבקשת להסדיר את הבנייה ברובע היהודי בעיר העתיקה ומשתרעת על פני 150 דונם.

על אף שראש הממשלה עצמו התייחס בעבר לפרסומים דומים והכחיש את הטענות לפיהן הוא מקפיא את הבנייה בירושלים, המסמך מוכיח כיצד המעורבות המדינית מונעת את התפתחותה של העיר.
כזכור, באחרונה פרסם 'ישראל היום' ממצאי מחקר שביצע מכון ירושלים לחקר מדיניות, מהם עולה כי בין השנים 2012 ל-2016 ישנה של ממש בעיר עבור יהודים. בזמן שבמערב ירושלים נבנו 6,750 דירות, במזרח העיר (לא כולל הר חומה, בה נבנו פחות מאלף דירות) נבנו רק 639 יחידות דיור עבור יהודים. יש לציין כי בשכונות המזרחיות היהודיות מתגוררים 205 אלף תושבים.

לפי ישראל היום, מי שאשם בהקפאת הבנייה דה-פקטו הוא הממשל האמריקאי הקודם, שהפעיל לחצים בלתי פוסקים. כתוצאה מכך, ממשלת ישראל דחתה פעם אחר פעם דיונים של ועדות תכנון הבנייה המקומית, מה שגרם לירידה עצומה במספר התחלות הבנייה בשטחי ירושלים המשוחררת בחמש השנים האחרונות.

יש לציין כי מציאות זו נמשכת גם תחת הממשל האמריקאי הנוכחי, למרות הבטחתו המפורשת של רה"מ לשרים לפיה ההגבלות המדיניות על בנייה בי-ם יוסרו. מספר רב של תכניות בנייה מוקפאות, בין השאר בשכונת גבעת המטוס, ברמת שלמה, בשמעון הצדיק. כשגם במעלה אדומים ובעטרות משוועים לאישורי בנייה. נתניהו עצמו סופג בשבועות האחרונים ביקורת רבה מימין על היעדר מספיק באישורי בנייה בירושלים, יהודה ושומרון.

נתניהו: "נוביל את ירושלים למחוזות של שגשוג וקידמה"

רק באחרונה, בעצרת הממלכתית לרגל איחוד ירושלים בגבעת התחמושת, אמר נתניהו כי ממשלתו תוביל את העיר למחוזות של "שגשוג וקידמה": "רק תסתכלו סביבכם וראו את הכבישים ואת המסילות, את השכונות והפארקים, את השווקים וְהַקַנְיוֹנִים, את מוסדות המחקר, החינוך, התרבות והספורט. אנחנו נשמור על אופייה המיוחד של בירתנו, אנחנו נוביל אותה למחוזות של שגשוג וקידמה לטובת כל תושביה, כולם בלי יוצא מן הכלל".

הטקס בגבעת התחמושת. צילום מסך
הטקס בגבעת התחמושת. צילום מסך

"היום ראיתי אלפים רבים בחוצות ירושלים, וראיתי אור על פניהם, כי אורה של ירושלים מרחיב את חדרי הלב. ירושלים היא פיקדון יקר שנמסר לידינו מידי דורות רבים. נשמור עליו כירושת אבות – למען בַּנֵינוּ וּבְנֵי בַּנֵינוּ".

מלשכת רה"מ נמסר: "אין מגבלה כזאת".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.