האם זו ההצעה שתסייע להוצאת המסתננים מישראל? ח"כ מהליכוד הגישה הצעה לחקיקת : ההגירה, שיקבע מפורשות מי נכלל תחת ההגדרה מהגר בלתי חוקי. הידיעה פורסמה לראשונה בעיתון " היום".

ח"כ נאוה בוקר.
ח"כ נאוה בוקר.

על פי ההצעה כל אדם שנכנס לישראל או שוהה בשטחה, שלא מכוח , אשרת תייר תקפה או אשרת עבודה תקפה או שהוא צאצא של אדם העונה לאחד מאלה יוכרז כמהגר בלתי חוקי.

מטרת החוק היא "להגן על זכותה של ישראל למנוע כניסת מהגרים בלתי חוקיים לתחומה ושהייתם בה, ולעגן בחוק יסוד את הזכות הזו, תוך מתן מעמד על־חוקי לזכות זו, לנוכח טיבה וחשיבותה".

נקבע עוד כי בשל "זכויות היסוד של קיום ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית יש למנוע כניסת מהגרים בלתי חוקיים לתחומה ושהייתם בה".

ההצעה קובעת כי מי שיוגדר כמהגר לא חוקי יושם במעצר או במשמורת עד להרחקתו מן המדינה. אם לא די בכך, ההצעה קובעת כי האמור בחוק יסוד זה יגבר על האמור בכל חוק יסוד אחר, לרבות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ובחוק יסוד: חופש העיסוק, ובכל דבר חקיקה אחר.

"כיום יש חסר חוקתי בנושא ההגירה לישראל והשהייה הבלתי חוקית בה", אמרה ח"כ בוקר ל"ישראל היום". לדבריה, "לישראל אין כלי משפטי חוקתי יעיל למניעת הצפתה במהגרים ממדינות שונות שלא על פי חוק השבות. החסר החוקתי גם גורם לכך שישראל אינה יכולה לפעול באופן יעיל כדי לפתור את בעיית המסתננים".
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.