חוק נוסף שיועלה במהלך מושב החורף שנפתח החודש בסערה מאיים לעורר מחלוקת בינלאומית ואולי אף לפגוע באופן אנוש ברשות הפלסטינית. מדובר בהצעת חוק לקיזוז כספים לרשות הפלסטינית בגין תמיכתה בטרור.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישה עם שליחי טראמפ ברמאללה בחודש יוני. צילום: רויטרס
יו"ר אבו מאזן בפגישה עם שליחי טראמפ ברמאללה בחודש יוני. צילום: רויטרס

ההצעה עברה בקריאה טרומית ומחר (יום ב') תעלה לדיון בוועדת חוץ וביטחון, משם היא צפויה לעבור כפי שהיא להצבעות הגורליות במליאה, לקראת אישורה.

על פי החוק, תקזז סכום של מיליארד שקלים מהכספים שמועברים בכל שנה לרשות הפלסטינית, זאת בשל העובדה שהרשות מממנת ותומכת כספית במשפחות המחבלים.

כידוע, שבעה אחוזים מתקציב הרשות הפלסטינית, שחלקו ממומן על ידי סיוע אמריקני ואירופי, מופנה על פי החוק הפלסטיני לתשלום משכורת ולמימון הטבות למחבלים פלסטינים הכלואים בישראל, ולמענק קצבאות למשפחות פלסטיניות שקרובם נהרג או נפצע בהקשר לסכסוך, רבים מהם .

היקף התשלומים האלה עומד על 1.1 מיליארד שקלים בשנה, שאותם מבקש החוק הזה לקזז מכספי המיסים שמעבירה ישראל בכל שנה לרשות. לדוגמא, מחבל שמעורב ברציחתם של 66 ישראלים ונשפט ל 67 מאסרי עולם – קיבל עד כה במצטבר מאז מעצרו ב 2002 סכום של כ-700 אלף שקלים! את שיעור הקיזוז, על פי הצעת החוק, יקבע שר הביטחון על פי נתונים שמגיעים לידיו.

חשוב לציין שבין יוזמי החוק, גם חברי כנסת ממפלגת "" היושבת אומנם באופוזיציה אך תתמוך במליאה בחוק. בין התומכים בחוק והמקדמים אותו נמנים חברי הכנסת אלעזר שטרן, יעקב פרי, מיקי לוי, דוד ביטן, רועי פולקמן, משה גפני, יעקב מרגי ואף עמר בר לב מהמחנה הציוני.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, , הודיע גם הוא על תמיכתו בחוק ולכן סביר שהוא יעבור במהירות להצבעה במליאה. יש להניח, שגם חוק זה יעורר את זעמם של הפלסטינים, שיפנו לאנשי טראמפ ויבהירו שקיזוז הכספים משבש את האמון שמבקשים בבית הלבן לבנות בין ירושלים לרמאללה. לא מן הנמנע שגם החוק הזה יתעכב בהוראת הפקידים מהממשל האמריקני.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.