הצעת חוק חדשה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מבקשת לעשות סדר בסמכויות היועץ המשפטי לממשלה. עפ"י ההצעה שהניח אמש (ה') סמוטריץ' על שולחן הכנסת, היועמ"ש לא יוכל למנוע ייצוג של הממשלה בבית המשפט ולא יביע עמדה המנוגדת לעמדת הממשלה. כזכור, לאחרונה התנגד היועמ"ש אביחי מנדלבליט לחוק ההסדרה, אך לא מנע ממנה ייצוג.

התנגד לחוק ההסדרה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
התנגד לחוק ההסדרה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

מטרת ההצעה היא לתקן את המצב המשפטי הקיים לפיו היועמ"ש הוא המייצג הבלעדי של עמדת המדינה בבית המשפט, גם אם עמדתו מנוגדת לעמדת הממשלה. מעבר לכך, אם אינו מעוניין לייצג את עמדת הממשלה, היועמ"ש היה רשאי למנוע מהממשלה ייצוג ע"י עורך דין פרטי. בנוסף, יכול היועץ להתערב באופן יזום בהליכים משפטיים לפי ראות עיניו.

לשיטת ח"כ סמוטריץ' וח"כים נוספים מהימין, תפקיד היועץ המשפטי לממשלה הוא לייעץ ולא להתוות מדיניות. אם הצעת החוק תעבור, היועמ"ש יציג מעתה בפני כל גוף שיידרש את עמדת הממשלה בלבד, ולא יעלה "עמדה או טענה הסותרת במפורש או במשתמע את החלטות הממשלה או החלטת שר משרי הממשלה". יועמ"ש שיתקשה להגן על עמדת המדינה יודיע על כך לשרת המשפטים שתוכל לפנות לקבלת ייצוג פרטי. בנוסף, היועץ לא יתערב בהליכים "לפי ראות עיניו" אלא באישור השר הממונה. טרם ידוע אם שרת המשפטים איילת שקד שהחוק ירחיב את סמכויותיה, תתמוך בהצעה.

סמוטריץ': "היועץ אינו אדם פרטי"

"במדינה דמוקרטית מתוקנת, עמדת המדינה נקבעת על ידי הממשלה. היועץ המשפטי צריך לייעץ לממשלה וליצג את עמדתה בפני בית המשפט. ניתן עוד איכשהו לקבל שבמקרים קיצוניים כאשר היועץ חש כי הוא לא מסוגל לייצג את עמדת הממשלה הוא יכול לבקש שלא לייצג אותה בהליך מסוים ולמנות אחר תחתיו. כך עשה היועץ מנדלבליט בחוק ההסדרה וכך ראוי", אמר ח"כ סמוטריץ' לערוץ 20.

מבקש לעשות סדר בתפקידי היועמ"ש. ח"כ סמוטריץ'. צילום: פלאש 90
מבקש לעשות סדר בתפקידי היועמ"ש. ח"כ סמוטריץ'. צילום: פלאש 90

"במקרה כזה לא עולה על הדעת שהיועץ שפינה את מקומו ייתייצב נגד המדינה ויציג את עמדתו האישית כעמדת המדינה. היועץ אינו אדם פרטי ודעתו האישית אינה רלוונטית. מעמדו המיוחד הוא מתוקף היותו מייצג את הממשלה. כאשר הוא לא מייצג את הממשלה אין לו שום מעמד מול בית המשפט ולא יעלה על הדעת שהוא יתייצב שם בשם עצמו ויציג עמדה מנוגדת לזו שמציגה הממשלה. זה עניין של שכל ישר והיגיון בריא", הוסיף חה"כ מהבית היהודי.

"החוק שהגשתי קובע בדיוק את זה. ליועץ המשפטי לממשלה אין עמידה עצמאית, ולכן, או שייצג את המדינה או שלא, אבל בוודאי ובוודאי שלא יתייצב נגד הגורם אותו הוא אמור לייצג.  כולי תקווה שחברי הכנסת מכל הקשת הפוליטית יצטרפו אליי לחוק החשוב הזה", סיכם סמוטריץ'.

חרף חשיבותו של היועץ המשפטי לממשלה, החקיקה הנוגעת לתפקידו היא דלה כוחו וסמכויותיו נגזרות ברובן ממסקנות ועדת שמגר ואגרנט. יתרה מזאת, אין גוף המאזן ומבקר את תפקודו של היועמ"ש. בנוסף לתפקידו כמייצג המדינה בדיונים וכיועץ לממשלה ולשר המשפטים, משמש היועמ"ש גם כראש התביעה הכללית ובכובע זה חורץ גורלות לגבי זהות העומדים לדין. לפיכך יש הרואים סתירה בין תפקידו כמייעץ לנבחרי הציבור ומסב עימם לשולחן דיוני הממשלה, לבין תפקידו כמי שבוחר האם להעמידם לדין. קולות בולטים בימין מבקשים לפצל את סמכויות היועמ"ש ע"י הסדרת מעמדו בחוק. בצד השני של המתרס הפוליטי חוששים כי הדבר יחליש את כוחו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20