5:09 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הצעת החוק שתמנע סחבת במשפט פלילי

הצעת החוק שתמנע סחבת במשפט פלילי

שרת המשפטים, איילת שקד, תגיש הצעת חוק ממשלתית שתגביל את משך זמן שיוקצב לניהול חקירות ותביעות במטרה למנוע סחבת משפטית ועינוי דין של חשודים

שרת המשפטים, איילת שקד, תגיש הצעת חוק ממשלתית שתגביל את משך זמן שיוקצב לניהול חקירות ותביעות במטרה למנוע סחבת משפטית ועינוי דין של חשודים, כך עפ"י דיווח של ידיעות אחרונות. ההודעה תימסר לידיעת וועדת השרים לענייני חקיקה שדנה היום (ב') בהצעת החוק שהגישו יו"ר "יש עתיד" ח"כ יאיר לפיד ויו"ר ועדת החוקה של הכנסת ניסן סלומינסקי.

נלחמת בסחבת ועינוי הדין. שרת המשפטים איילת שקד. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
נלחמת בסחבת ועינוי הדין. שרת המשפטים איילת שקד. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

"המתנה של אדם לתום החקירה המשטרתית מותירה אותו באי ודאות לגבי עתידו", נכתב בדברי ההסבר להצעה. "לעתים יש בכוחה של החקירה לפגוע בכבודו ובשמו הטוב של החשוד, במעמדו החברתי, במקור פרנסתו, באינטרסים חשובים אחרים שלו ובתפקודו של גוף שבו הוא ממלא תפקיד. על כן, מן הראוי לצמצם את משך החקירה".

ההצעה תגביל את פרק הזמן העומד לרשות המשטרה לנהל חקירה עד להחלטה על סגירת התיק או להגשת כתב אישום. כך חקירת משטרה בעבירה קלה תסתיים תוך 9 חודשים, בעוד עבירה חמורה תסתיים תוך פרק זמן מקסימלי של שנה וחצי.

גם ניהול  התיק בפרקליטות יוגבל בזמן והחלטה לסגור תיק או להעמיד לתיק תתקבל תוך 9 חודשים בעבירות קלות. ההחלטה בעבירות פשע שעונשן עד עשר שנות מאסר  תתקבל תוך שנה ואילו בעבירות חמורות שעונשן מעל 10 שנים לא תהיה הגבלת זמן. במקרים חריגים תתאפשר חריגה בלוח הזמנים בכפוף לאישורו של היועץ המשפטי לממשלה.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_6

אופנהיימר: "השבוע גבאי פגע בתומכיו"

יו"ר מפלגת העבודה אמר שלא צריך לפנות יישובים במסגרת הסכם שלום ועורר את חמת מצביעיו. יריב אופנהיימר: "זו אמירה שמנוגדת לבייס הפוליטי שלו"