"הצהרת בלפור היא אחד המכתבים החשובים ביותר בהיסטוריה", כך אמרה היום (ב') בנאומה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, באירוע השנתי של אגודת ידידי ישראל במפלגה השמרנית.

תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה
תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה

כשליש מחברי הפרלמנט הבריטי הצטרפו אל מיי לאירוע ארוחת הצהריים השנתית של האגודה במלון "ווסטמינסטר פארק פלאזה" בלונדון, בו נשאה מיי נאום תמיכה נחרץ בישראל.

מיי הקריאה קטע מתוך המסמך ההיסטורי בו תמכה לראשונה בריטניה בהקמת בית לאומי לעם היהודי ולאחר מכן אמרה "אנחנו בבריטניה מאמינים בפתרון שתי המדינות לשני עמים, שהדרך היחידה להשיג אותו היא באמצעות משא ומתן ישיר, ללא תנאים מוקדמים". כזכור, לפני כשלושה חודשים תקף יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את הצהרת בלפור מעל לבימת האו"ם ודרש כי בריטניה תחזור בה.

לדברי מיי, ישראל היא "דמוקרטיה פורחת, מגדלור של סובלנות, מנוע של חדשנות ודוגמה ומודל לשאר העולם לאופן שבו מתגברים על קשיים ומכניעים חסרונות".

"רק כשאתה מתהלך בירושלים או בתל אביב, ורואה מדינה שבה כל בני הדתות והמינים מרגישים חופשיים ושווים בעיני החוק – אתה מבין", התייחסה מיי לביקורה בישראל לפני כשלוש שנים בעת כהונתה כשרת פנים. "ראיתי את האופן שבו חשופה ישראל לסכנות", הוסיפה והזכירה את שלושת הנערים, אייל יפרח, גלעד שער ונפתלי פרנקל שנחטפו ונרצחו בעת ביקורה כאן.

ראש ממשלת בריטניה תקפה גם את כספי הסיוע שהועברו לרשות הפלסטינית ושימשו כתשלום למשפחות של מחבלים ולאסירים ביטחוניים: "אומר זאת באופן ברור: כספי משלם המסים הבריטי לא יועברו כתשלומים לטרוריסטים ולבני משפחותיהם".

מיי הבטיחה כי תוקם אנדרטה לזכר נספי השואה סמוך לבניין הפרלמנט בלונדון. לצד זאת עדכנה על שתי תקנות חדשות הנוגעות לאנטישמיות ומתווספות לאיסור הכחשת שואה והן: איסור על השוואת ישראל לגרמניה הנאצית, ואיסור האשמת יהודים בכך שנאמנותם לישראל רבה מנאמנותם לארץ מגוריהם.

מיי באירוע אגודת ידידי ישראל במפלגה השמרנית
מיי באירוע אגודת ידידי ישראל במפלגה השמרנית

לאחר מכן התייחסה מיי לחברי מפלגת הלייבור היריבה שעשרות מחבריה הושעו עקב התבטאויות אנטישמיות. "אומר זאת כך: אין מספיק קריוקי שמסוגל לכסות על עצימת עיניים לנוכח אנטישמיות", אמרה בסרקזם והתכוונה לאירוע מקביל של אגודת ידיד ישראל בלייבור בה שרו "עם ישראל חי".

גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי נכחה באירוע ואמרה למיי כי היא משמשת מודל לחיקוי עבור נשים ברחבי העולם. מיי השיבה לחוטובלי "ובכן, גם את משמשת מודל כזה, בהיותך פוליטיקאית צעירה ועולה".

מיי וחוטובלי. צילום:ג'ון ריפקין
מיי וחוטובלי. צילום:ג'ון ריפקין

"בריטניה מגדירה לעצמה תפקיד חדש בעולם. ישראל תהיה קריטית עבורנו במלאכה זו", אמרה מיי ביחס למשאל העם (הברקזיט) בו בחרו אזרחי בריטניה להתנתק מהאיחוד האירופי.

מיי אמרה כי תפעל לכלול את ישראל ברשימת המדינות להן הסכמי סחר חופשי עם בריטניה וסיפרה כי מדינתה היא המדינה השניה בגודלה המקיימת יחסי מסחר עם ישראל.

עוד ציינה מיי כי למעלה מ-300 חברות ישראליות פועלות בבריטניה וגינתה את תנועת ה-BDS. "אנחנו חוגגים את ההישגים הללו ועלינו לגנות כל ניסיון לחתור תחת יחסים אלו באמצעות חרמות. אני לא יכולה להיות ברורה יותר: תנועת החרם טועה. אנו לא מקבלים אותה והממשלה הנוכחית לא תדון עם חברי התנועה".

שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי הוסיף: "בריטניה עושה היום צעד חשוב נוסף במאבק באנטישמיות. באימוץ הגדרת הברית הבינלאומית להנצחת השואה למונח אנטישמיות, הממשלה מבטאת את נחישותה להילחם באנטישמיות על צורותיה. הממשלה תתעמת עם כל מי שיחתור תחת זכותם של יהודים לחיות ללא מורא וללא חשש מהטרדה, ולאלה שמערערים על זכות קיומה של ישראל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20