10:33 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > הצביעות של תובע ההתאחדות לכדורגל

הצביעות של תובע ההתאחדות לכדורגל

אחי נצרת לא תעמוד לדין על התפרעות אוהדיה וחילול זכרו של פרס ז"ל. כשאוהדי בית"ר י-ם חיללו את זכרו של רבין ז"ל, תובע ההתאחדות היה קצת פחות סלחן. דין אחד לכולם?

אחרי התלבטויות רבות, תובע ההתאחדות, עו"ד ניר רשף, החליט לא להעמיד לדין את קבוצת הכדורגל מכבי אחי נצרת מהליגה הלאומית בעקבות שריקות הבוז של חלק מאוהדיה במהלך דקת הדומייה לזכרו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז"ל.

שרקו בוז. אוהדי אחי נצרת. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הקבוצה
שרקו בוז. אוהדי אחי נצרת. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הקבוצה

כזכור, ההתאחדות החליטה שכל משחקי הכדורגל ייפתחו בדקת דומייה במחזור הליגה שנערך בשבוע שעבר. במהלך דקת הדומייה לזכר שמעון פרס, כמאתיים אוהדים של אחי נצרת ליוו את דקת הדומייה בשריקות בוז ומנעו מהקהל לשמוע את דברי ההספד שהכרוז הקריא.

למרות קריאות הבוז וחילול זכרו של נשיא וראש ממשלה לשעבר, עו"ד ניר רשף החליט שלא להעמיד לדין את הקבוצה והוציא הודעה בצאת החג ובה כתב: ״על אף שאני מגנה בתוקף את שריקות הבוז של חלק מאוהדי אחי נצרת ולאחר התלבטות אמתית לאור מקרי העבר ובשים לב לתקנון המשמעת, החלטתי שלא להעמיד את הקבוצה לדין משמעתי. ההחלטה התקבלה גם על דעתו של היועץ המשפטי, עו"ד אפרים ברק, כשאחד הנימוקים העיקריים הוא התנהגותם המופתית של הקבוצה, מנהליה ושחקניה, כמו גם הגינוי הברור והחד משמעי מצדם לאקט הלא מכבד של שורקי הבוז, אני  מאמין כי ההוקעה הציבורית למי שבחרו לשרוק בוז בצד האחדות המרשימה והמכבדת בכל המגרשים האחרים יהוו מענה מספק. חברה דמוקרטית יכולה להתמודד גם כך עם קומץ שבחר להביע בדרך חריגה וצורמת את מחאתו, אך לא חרג מגבולות חופש הביטוי".

הנטייה של התובע רשף מיד לאחר האירוע המכוער היתה להעמיד את קבוצת אחי נצרת לדין משמעתי אולם לאחר התייעצות שקיים הוא קיבל החלטה שלא להעמיד את הקבוצה לדין. בהתאחדות לכדורגל אמרו כי ההחלטה שקיבל רשף נכונה גם מבחינה משפטית. ״ראשית תקדים העבר מלמד שצריך לעשות הפרדה בין חופש הביטוי לבין הגועל נפש בהתנהגותם של חלק מהאוהדים. אין מחלוקת שהאוהדים התנהגו בצורה מכוערת ומשפילה אבל עדיין, עד כמה שזה מעורר גועל, מותר לאוהדים למחות ולשרוק בוז. בעבר ההתאחדות העמידה את בית״ר ירושלים לדין ובסופו של דבר הקבוצה זוכתה״.

אחד השיקולים שבסופו של דבר גרמו לתובע רשף לא להעמיד לדין את אחי נצרת היה מקרה אוהדי בית״ר ירושלים, ששרקו בוז במהלך טקס לזכרו של יצחק רבין באצטדיון קרית אליעזר בחיפה לפני מספר שנים. אז היו אלה כמה מאות מאוהדי הקבוצה, והתקרית עוררה סערה תקשורתית. בית״ר הועמדה לדין וספגה עונש אולם חמישה דיינים בבית הדין העליון זיכו לבסוף את הקבוצה.

אולם עצם ההחלטה שלא להעמיד לדין את אחי נצרת, כאשר על תקרית דומה בעבר הועמדה בית"ר ירושלים לדין – תמוהה בלשון המעטה. הסלחנות שמגלה תובע ההתאחדות דווקא כשמדובר בקבוצה ערבית, לעומת התוקפנות שבה נתקלת בית"ר ירושלים כל אימת שאוהדיה מתפרעים מעידים אולי על סטנדרט כפול שלאורו פועלת ההתאחדות לכדורגל, וליתר דיוק תובע ההתאחדות ניר רשף.

ההחלטה של התובע תפסה את הנבחרת מיד עם הנחיתה בסקופיה מקדוניה, עופר עיני, יו״ר ההתאחדות ומ״מ תמיר גילת, גיבו את ההחלטה. גורם בכיר מההתאחדות שמלווה את הנבחרת אמר: ״התובע שקל את הנושא והעדיף להיות חכם ולא צודק. המועדון הגיב בצורה מכובדת מאוד לאירוע המכוער וגינה את האוהדים, מרבית אוהדי הקבוצה התנהגו כראוי והסיכוי שבית הדין שוב יזכה את הקבוצה גבוה מאוד. חוץ מזה לזכרו של שמעון פרס טוב היה לקבור את האירוע המכוער כדי לא לתת לחברי הכנסת הערבים סיבה לתפוס כותרות ולקשקש סביב הנשיא פרס שהלך לעולמו. הפגיעה הציבורית של אחי נצרת כואבת הרבה יותר מקנס או משחק ללא קהל״

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אלי טביב. צילום: פלאש90

טביב: "הקבוצה חייבת להשתפר כדי להתמודד על אליפות"

יום אחרי הניצחון הגדול על מכבי נתניה, בבית"ר מרגישים כי היכולת הזאת לא תספיק כדי לאיים על התואר. בינתיים, אוחנה סיכם עם ספונסר ראשי חדש