מדינת ישראל מקצה משאבים רבים למאבק בתנועת ה-(חרם, משיכת השקעות והטלת סנקציות על מדינת ישראל) שמאיימת לפגוע בה, אך דווקא אחת החברות שהתפרסמו בעקבות החרם מדווחת על שיפור במכירות – דווקא בעקבות .

בראיון שפורסם באתר "אל-מגינר" האמריקאי, סיפר מנכ"ל "", דניאל בירנבאום, כי ישנה הלימה בין קמפיין ה-BDS ובין רווחי החברה.

"ככל שפעילות ה-BDS התחזקה בשווקים שלנו, כך נעשינו מצליחים יותר" הוא אמר. "בשש-שבע השנים האחרונות, בכל זמן שה-BDS תקף את 'סודה סטרים', גדלנו מהיקף הכנסות חברה בסך 90 מליון דולר ליותר מ-400 מיליון דולר. אני ממליץ לכל חברה שרוצה להגדיל את היקף המכירות שלה שתנועת החרם תפעל נגדה", סיכם.

 

מפעל סודה סטרים במעלה אדומים. "לא נסגר בגלל החרם". צילום: פלאש 90
מפעל סודה סטרים במעלה אדומים. "לא נסגר בגלל החרם". צילום: פלאש 90

סודה סטרים עלתה לכותרת בשנת 2014 כשהפרזנטורית של החברה דאז, השחקנית סקרלט ג'והנסון, זכתה לקיתונות של ביקורת מתנועת החרם בעקבות הפרסומת ששודרה במשחק הסופרבול ונתנה לגיטמציה למוצרי החברה. באותה התקופה, סודה סטרים הפעילה את אחד המפעלים שלה באזור התעשייה במישור אדומים. מאז הועתק המפעל למבנה גדול יותר בתוך תחומי הקו הירוק, אך לדברי בירנבאום לחרם לא היה חלק בהחלטה על העברת המפעל מיו"ש.

היסטוריה של כשלונות

בתוך כך, הבוקר פורסם דו"ח שערכה סוכנות הידיעות 'בלומברג' ובו עולה כי בשנה שעברה הגיע היקף ההשקעות הזרות בישראל לשיא של 285.12 מיליארד דולר, סכום הגבוה פי שלושה מהיקף ההשקעות בישראל בשנת 2005, השנה שבה קמה תנועת BDS.

מבדיקה שערכה סוכנות הידיעות עולה שלא רק היקף ההשקעות הכלליות בישראל עלה, אלא גם שיעור האחזקות הזרות בחברות ציבוריות שפעילות בגדה המערבית, ונכללו ברשימות השחורות של תנועת החרם עלה משמעותית בשלוש השנים האחרונות. לדברי 'בלומברג', ההשקעה בנכסים ישראלים היא אטרקטיבית, במיוחד בהשוואה לחולשת הכלכלה הגלובאלית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.