דף הבית > אקטואליה וחדשות > החיילים המתועדים בסרטון 'שוברים שתיקה': "דין שקרן"

החיילים המתועדים בסרטון 'שוברים שתיקה': "דין שקרן"

ארגון 'מילואמניקים בחזית' מביא עדויות של מפקד ולוחם נוסף שמופיעים בסרטון ומפריכים את הטענה החדשה של 'שוברים שתיקה' על כך שהפלסטיני הלא-נכון נחקר

בארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה' מנסים להתאושש מהמכה הציבורית שחטפו בסוף השבוע האחרון ופרסמו אמש (ב') במהדורות החדשות את הסרטון בו לטענתם תקף דין יששכרוף בהיותו חייל פלסטיני בחברון. על פי טיעונם החדש, הפרקליטות חקרה את הפלסטיני הלא נכון. אלא שבסרטון שפרסמו 'שוברים שתיקה' כלל לא רואים אלימות קשה שמפעיל יששכרוף, בניגוד לעדותו המפורשת. הפלסטיני עליו הוא מעיד, כביכול, נראה בסרטון שכהוא הולך על רגליו. בנוסף, ארגון 'מילואימניקים בחזית' פרסם אתמול והבוקר (ג') עדויות של מפקד וחייל נוסף המופיעים בסרטון המדובר של ארגון השמאל הקיצוני, בהן הם מכריזים כי הטענה החדשה של הארגון היא שקרית.

בסרטון הראשון שפרסם ארגון 'מילואימניקים בחזית', מדבר אורי ברכיה, מפקדו של יששכרוף שנכח באירוע שבו נטען כי הופעלה אלימות. המפקד מכחיש לחלוטין את קיומו של האירוע וטוען: "כל מה שהוא אומר זה שטויות". בסרטון השני, שפורסם הבוקר, נראה ילמה בלאי, לוחם נוסף שתועד בסרטון, כשגם הוא טוען כי דובר הארגון משקר ואומר: "האירוע הזה לא היה ולא נברא".

המפקד והחייל הנוסף: "דין שקרן". צילום מסך מתוך סרטון 'מילואימניקים בחזית'
המפקד והלוחם הנוסף: "דין שקרן". צילום מסך מתוך סרטון 'מילואימניקים בחזית'

 

מוקדם יותר אתמול המשנה לפרקליט המדינה עו"ד נורית ליטמן, שקיבלה את ההחלטה על סגירת התיק נגד דובר 'שוברים שתיקה' דין יששכרוף, ענתה במכתב שכתבה לאגודה לזכויות האזרח על הטענות שנשמעו נגד החלטת הפרקליטות לסגור את תיק החקירה בעניינו ועל הטענה של יששכרוף עצמו כאילו הפלסטיני שנחקר הוא לא הפלסטיני שסיפר כי היכה.

"ההחלטה בדבר פתיחת החקירה כמו סגירתה התקבלה על ידי בצורה עניינית ועל פי חומר הראיות", כתבה הפרקליטה הבכירה והדגישה: "טענתו החדשה של יששכרוף ולפיה מר ג'ולאני אשר נחקר אינו זה אשר "הוכה" על ידו, אינה מתיישבת עם חומר הראיות, כמו גם עם המידע שהוא עצמו מסר". עוד כתבה עו"ד ליטמן כי "מסקנתנו הייתה ועודנה כי לא נפלה טעות בזיהוי וכי מדובר באותו אירוע".

"מעבר לכך", מחדדת עו"ד ליטמן, "ישככרוף סירב במסגרת החקירה למסור פרטים אודות חיילים נוספים שנכחו באירוע כפי שהוא תיאר". בפרקליטות סיכמו ואמרו כי "די היה בבחינת החומרים הקיימים בתיק החקירה על מנת למצותה כנדרש".

הערב פרסם הארגון סרטונים ממרץ 2014 בהם, לטענתם, נראה הדובר מחוייך כשהוא מוביל את הפלסטיני שלטענתו היכה כשהוא עם פנס בעינו וחבלות בפניו. ב'שוברים שתיקה' דורשים שוב לחקור את הפלסטיני המצולם. הסרטונים נמצאו בידי מתנדב פלסטיני של ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם'.

כזכור, לאחר חקירה משטרתית שבוצעה, עלה כי הדברים אשר תוארו על ידי יששכרוף לא אירעו כלל ועיקר. במסגרת החקירה, נחקר יששכרוף, נגבו הודעות מהמ"פ שלו בתקופה הרלוונטית ונאספו חומרי חקירה שונים. ממכלול הראיות עלה כי האירוע שתואר על ידי החשוד מתאים לאירוע אחד בלבד, שבמסגרתו נעצר פלסטיני בשם חסן ג'ולאני בפברואר 2014 שנעצר לאחר שיידה אבנים לעבר החיילים, כפי שתיאר יששכרוף.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

אולי יעניין אותך גם

הפרקליטות מכחישה את הממצאים החדשים בפרשת ראדה

בעקבות פרסום עדות חדשה ב'ידיעות אחרונות' לפיו א''ק אחראית לרצח תאיר ראדה ז"ל, הפרקליטות הוציאה הכחשה והבהירה כי ''פרשת א"ק נחקרה ביסודיות בשעתו, ולא נמצא בה ממש''