לפני זמן קצר התייחס השר נפתלי בנט במליאת הכנסת לפינוי עמונה ולדברי הביקורת שהשמיעו התושבים על הממשלה.

השר בנט במליאה. ארכיון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
השר בנט במליאה. ארכיון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אחיי ואחיותיי, תושבי עמונה הם גיבורים. במשך עשרים שנה הם אוחזים בהר, בתנאים פיזיים קשים, בסערות החורף ובחום הקיץ, אל מול סיכונים ביטחוניים ואינתיפאדות. אך קשה מפגעי הטבע היא אי-הוודאות לגבי עתידם. תושבי עמונה חיים על ההר, לא בשביל רווח אישי אלא מתוך שליחות עמוקה למען הָעם והארץ. היום הוא יום קשה. דקות אלה הן דקות קשות", אמר בנט.

"צריך לומר את האמת: התחלנו את המערכה כאשר מולנו ניצב פסק דין סופי וחלוט של בג"ץ. באנו לעמונה, הסתכלנו לתושבים בעיניים: ידענו שאנו יוצאים למערכה כנגד כל הסיכויים אך לא ויתרנו.
יד ביד עם תושבי עמונה הפכנו כל אבן, ניסינו כל אפשרות ומיצינו כל מהלך על מנת להציל את עמונה. לצערנו, המאבק על עמונה לא צלח הפסדנו בקרב אך אנו מנצחים במערכה על ארץ ישראל", אמר השר כשהוא מתייחס אל חוק ההסדרה.

לדברי יו"ר הבית היהודי, "תושבי עמונה, במסירותם ובנחישותם, מביאים להצלת אלפי משפחות יהודיות מפינוי, וליישובן של אלפי משפחות חדשות בארצנו. מתוך היום הקשה הזה תצמח תקווה. מהריסות בתיה של עמונה נבנה ישוב חדש. מחצרותיה החרבות נקים גני ילדים בכל רחבי יהודה ושומרון. מהתבוסה המשפטית נכונן משטר חוקי חדש ביו״ש שיסדיר את כלל ההתיישבות, ומאבדן האחיזה הכואב הזה בהר, נצא להחלת ריבונותה של מדינת ישראל ביהודה ושומרון כולה".

"שורה של צעדים שכבר יישמנו, כולל תקנת השוק, וחוק ההסדרה שיעבור בקריאה שניה ושלישית, ישימו סוף לשיטת העקירה המשפטית. בזכות המערכה בעמונה, ניצלו אלפי משפחות מפינוי בית", אמר השר ברוח דברי שרת המשפטים איילת שקד מהבוקר. "מכאן אני קורא לחלוצי דורנו, מיישבי יהודה ושומרון: הרימו את ראשכם. המשיכו ליישב את הארץ".

השר קרא למפונים ולכוחות הביטחון לשמור על איפוק ולא לנקוט אלימות:  "אין לי ארץ אחרת, גם אם אדמתי בוערת. אין לנו חיילים אחרים, אין לנו שוטרים אחרים. אין לנו צה"ל אחר. בשום מצב ובשום תנאי אסור שמישהו ירים יד על רעהו. וזה כולל את כולם מכל הצדדים. תושבי עמונה: עם ישראל איתכם. כולנו אחים".

"מהריסות בתיה נבנה ישוב חדש". עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
"מהריסות בתיה נבנה ישוב חדש". עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כאמור, מוקדם יותר פרסם מטה המתיישבים של עמונה הודעה בה לא חסך את שבטו ממשלת הימין בכלל ומנפתלי בנט בפרט. "וזהו גם יומה השחור של הממשלה הזו, של העומד בראשה בנימין נתניהו, של שר החינוך נפתלי בנט של יתר שרי הממשלה שבמו ידם אפשרו החרבת ישוב פורח בן 20 שנה והגליית תושביו. תושבי עמונה הם שדחפו וניסחו את חוק ההסדרה לפני כשנה בימים שאף אחד לא האמין בו. ובסוף נגרעו ממנו ברגע האחרון".

"תושבי עמונה נסחו והציפו את מתווה נכסי נפקדים ומשפטני משרד המשפטים והמנהל עשו הכל כדי להרוג אותו והצליחו. אבל יותר מכל, הדרג המדיני שמחובתו היה למנוע מחיקת ישוב שלם וותיק המונה שלוש מאות נפש לא פעל ולא עשה די למנוע את נפילת עמונה ובמבחן התוצאה כשל. היום אנחנו מסתכלים בעיניים לביבי ובנט, שקד וליברמן ואומרים להם נכשלתם: הבטחתם ולא קיימתם. הבטחתם 52 מבנים על ההר ולא קיימתם. הבטחתם ישוב פורח ולא קיימתם, הבטחתם לבוחרים שלכם שאצלכם לא יהיו עוד מראות פינוי של יהודים ושיקרתם. לא קיימתם", לשון ההודעה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20