בשבוע הבא  יצביעו בקרקוב 21 שגרירי המדינות החברות בוועדת המורשת העולמית של אונסק”ו על בקשת הפלסטינים להכריז על העיר העתיקה בחברון ועל מערת המכפלה כאתר מורשת פלסטיני. על מנת שהבקשה תתקבל יש צורך ברוב של שני שליש.

מערכת המכפלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מערכת המכפלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקרב בין הצדדים צמוד מאד וההצבעה על צפויה להיות מוכרעת על חודו של קול. הפעם הוחלט שתתקיים הצבעה חשאית, ולפיכך, לפחות מדינה אחת שלא מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל יכלה להרשות לעצמה להעביר מסר שבהצבעה חשאית מלאה תצביע נגד הפלסטינים.  לאור חשיבות ורגישות ההצבעה מבחינת ישראל וכן מבחינת לא מעט מדינות שממש חוששות מהקבוצה הערבית פנו שגריר ישראל לאונסק”ו וסגנו לאנשי המפתח בארגון ובהם היועצת המשפטית להבטיח הצבעה חשאית אמיתית.

הנציגים הישראלים בקשו כי כל תהליך ההצבעה הכולל קבלת פתק ההצבעה, סימונו והכנסתו למעטפה יערך מאחורי פרגוד כפי שנהוג בכל הצבעה חשאית בכל העולם ולא כפי שנוהגים באונסק”ו כשסדרן מחלק את פתקי ההצבעה למצביעים במקום מושבם באולם והם מסמנים את הצבעתם על שולחן הדיונים כשמסביבם לא מעט זוגות עיניים נוספות ועדשות של מצלמות.

מאחורי הקלעים מופעל מכבש לחצים אדיר מצד הקבוצה הערבית לדחות את בקשת ישראל והחלטה עדיין לא התקבלה.

שגריר ישראל לאונסק”ו, : “נושא ההצבעה החשאית הוא קריטי וזה עצוב מאד בכלל שזה נושא שאינו ברור מאליו וצריך להלחם עליו. הכנופיה הלא דמוקרטית שחטפה את סדר היום של הארגון מנסה עכשיו לאנוס את התקנון ואת מה שברור לכל ילד קטן במדינה דמוקרטית שהצבעה חשאית היא מאחורי פרגוד ורק המצביע יכול לראות את בחירתו והוא אינו יכול להראות אותה לאחרים גם אם הוא רוצה בכך. אם הפלסטינים חוששים מהפסד בהצבעה זה יהיה הרבה יותר מכובד מבחינתם למשוך את הבקשה ולדחות את ההצבעה מאשר לנסות לגנוב אותה”.

שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
שגריר ישראל באונסק”ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

עוד הוסיף שאמה-הכהן כי “מדינת ישראל לא תוותר ולא תשתוק בטח כשבידינו מידע מאד מטריד על פעולות פסולות שביצעו הפלסטינים וכן מדינת ערב נוספת מול שגרירים בארגון על מנת להטות את הצבעתם.
מהות הבקשה של הפלסטינים היא בעצם גניבה של מורשת היסטוריה ותרבות מהיהדות והנצרות ועכשיו מנסים להוסיף חטא על פשע ולאשר את הגניבה באמצעות גניבה של הצבעה”.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.