ראש השב״כ לשעבר הראיין היום (ה') בגלי צה"ל והבהיר כי הוא שולל את פתרון שתי המדינות במובן המקובל של המילה. "הפלסטינים לא צריכים ולא יכולים לקבל מדינה ככל המדינות", אמר כהן. "המקסימום שהם יוכלו לקבל זה מדינה מינוס או אוטונומיה פלוס".

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן. "מתקפה אווירית רבתית". צילום: פלאש 90
ראש השב"כ לשעבר יורם כהן. "מתקפה אווירית רבתית". צילום: פלאש 90

כהן נשאל מה עמדתו על חוק שעבר אמש בקריאה טרומית בכנסת. "אני חושב שניתן להבין את החוק בהיבט של המשפחות, של צדק ואולי של הצורך בהתרעה מסוימת", הסביר. "אבל אם מסתכלים על הראייה הכוללת, בחוק הזה – הנזק גדול מהתועלת המועטה שלו. הבעיה שלנו היא בפרקטיקה, לא בחוק. גם היום בחוק ניתן לגזור עונש מוות וגם כשזה קרה, העונש הומר. גם בחוק עכשיו היועמ"ש ימשיך לא להמליץ על גזר דין מוות, זה לא יהיה פרקטי". כהן אף הבהיר כי "עיסוק בלי סוף בזה עשוי להביא גורמים לבצע חטיפה".

באשר לעמדת השב"כ כיום, המתנגד לחוק, הבהיר כהן כי " לא חייב לקבל את עמדת ראש השב"כ, אבל הנושא בתקופתי לא עלה על הפרק. כן עלה הנושא של הגליית משפחות של מחבלים לעזה בתקופה של פיגועים קשים".

כדוגמא להמלצות שב"כ שלא מתקבלות, הזכיר כהן את המלצת השב"כ להסיר את האבטחה קבועה לבניו של , יאיר ואבנר. "בתקופתי הדעה שלנו הייתה שלא נדרש כל כך לאבטח אותם באופן קבוע. ההחלטה הזו לא התקבלה".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא