22:49 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הפלסטינים לאובמה: הסר את הווטו מההגנה על ישראל

הפלסטינים לאובמה: הסר את הווטו מההגנה על ישראל

שבועות ספורים לפני כניסת ממשל טראמפ, הרשות לוחצת על הנשיא היוצא שלא להטיל וטו על החלטת אנטי-ישראלית במועצת האו"ם

הרשות הפלסטינית מעוניינת להגיע להבנות עם הממשל האמריקאי היוצא, כך שלא יטיל וטו על הצעת החלטה במועצת הביטחון נגד ההתיישבות ביהודה ושומרון. כך דווח היום באתר "הארץ".

 נשיא ארה"ב ברק אובמה צילום: פלאש 90
נשיא ארה"ב ברק אובמה צילום: פלאש 90

השבוע תגיע לוושינגטון משלחת פלסטינית בכירה בראשות האחראי על תיק המשא ומתן, סאיב עריקאת, וראש המודיעין הכללי הפלסטיני, מאג'ד פרג'. במשלחת יהיו חברים גם השגריר הפלסטיני המיועד בוושינגטון, חוסאם זומלוט, שמשמש כיום יועצו הבכיר של אבו מאזן, ובכירים נוספים.

הנושא המרכזי שצפוי לעלות בפגישות הוא הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות שהפלסטינים מקדמים בימים אלה מול חברות מועצת הביטחון של האו"ם. חברי המשלחת ייפגשו גם עם נציגים מהמפלגה הרפובליקאית ועם יועצים מהמטה של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ.

הרשות הפלסטינית מתכננת להביא את הצעת ההחלטה להצבעה במועצת הביטחון בתחילת ינואר, לפני השבעת הנשיא החדש בארה"ב ב-20 לחודש.

הפלסטינים כבר הפיצו לכמה מחברות מועצת הביטחון טיוטה לא סופית של הצעת ההחלטה שלהם. הטיוטה קובעת כי ההתנחלויות בגדה ובמזרח ירושלים הן בלתי חוקיות לפי הדין הבינלאומי ומהוות מכשול לשלום. בסעיף נפרד נקבע כי "ההתנחלויות מסכנות את האפשרות ליישם את פתרון שתי המדינות המבוסס על גבולות 1967". בנוסף, הטיוטה דורשת מישראל להפסיק לחלוטין את כל הבנייה בהתנחלויות ואת כל הפעולות האחרות שקשורות להתנחלויות.

עם זאת, לא ברור אם בזמן שנותר עד ה-20 בינואר ניתן יהיה לגבש הצעת החלטה כזו או אם הנשיא אובמה יהיה מעוניין להקדיש חלק גדול מהזמן שנותר לו על הנושא. אחד הרעיונות החלופיים שנבחנים בבית הלבן היא הימנעות מהטלת וטו על ההחלטה בעניין ההתנחלויות, במידה וזו לא תהיה מוטה באופן קיצוני נגד ישראל אלא תשקף את מדיניות הממשל בנושא ההתנחלויות.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מפתיע. יוסי ביילין. צילום: פלאש 90

ביילין: "שהמתיישבים יישארו לגור בפלסטין"

איש השמאל יוסי ביילין מביע תמיכה בדברי אבי גבאי לפיהם אין צורך לעקור יישובים: "מתיישבים שירצו בכך יורשו להמשיך לחיות במדינה הפלסטינית שתקום"