16:17 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > הפועל ת"א בדרך להקפאת הליכים

הפועל ת"א בדרך להקפאת הליכים

האדומים פנו לבית המשפט המחוזי, וכעת ימונה נאמן שינסה למצוא רוכש במהלך בזק של 30 יום. "הצעד הינו צעד הכרחי. אנו בטוחים שנצא מחוזקים"

מועדון הכדורגל הפועל תל אביב הגיש היום בקשה להקפאת הליכים לבית המשפט המחוזי בתל אביב, כך שממאזן הקבוצה הופחתו באופן אוטומטי תשע נקודות.
״לנוכח הצטברות החובות, ההתחייבויות וחשיפות משפטיות המגיעות לכדי כ-100 מיליון שקלים. במהלך השנה וחצי האחרונות, מאז הגעתו של הבעלים אמיר כבירי, הושקעו מאמצים וכספים אדירים בניסיון לייצב את מצבו הכלכלי. אולם לאחר חשיבה מעמיקה, המועדון הגיע למסקנה שההליך הינו צעד הכרחי". ההודעה הרשמית שהוציאה הפועל תל אביב היום אחר הצהריים קבעו רשמית שתם עידן אמיר כבירי בהפועל תל אביב וטוב שכך.
הולך הביתה. כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א
הולך הביתה. כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א

בהמשך ההודעה של המועדון נכתב: "בתהליך הקפאת ההליכים שנועד להפריד בין הפעילות השוטפת של המועדון לבין חובות העבר המכבידים, ייעשו גם מאמצים למציאת משקיעים שיבטיחו את עתידו הכלכלי של המועדון לשנים רבות קדימה.

במהלך תקופת הקפאת ההליכים יפעל הנאמן שימונה על ידי בית המשפט לאפשר לצוות המקצועי שקט תעשייתי בניהול מועדון הכדורגל, ובמקביל יפעל לבצע הסדר נושים של חובות העבר, תוך בדיקה מעמיקה של כל אחד מהחובות הנטענים ושל החובות שחבים גורמים שונים למועדון. למרבה הצער, ובהתאם לתקנון ההתאחדות לכדורגל, לתהליך הקפאת ההליכים מחויב המציאות, יופחתו ממאזנה של הקבוצה תשע נקודות. ברגעים מאתגרים אלו, הוכיח בעבר מועדון הפועל תל אביב את חוסנו הייחודי, ואנו בטוחים שנצא מחוזקים מתקופה זו".

הפועל תצליח לשרוד?

בעקבות ההחלטה של אמיר כבירי, השאלה הגדולה והמשמעותית היא האם הפועל תל אביב תצליח להישאר העונה בליגת העל אחרי הפחתת 9 נקודות ממאזנה מייד עם אישור הקפאת ההליכים על ידי בית המשפט. הפועל תל אביב במקום התשיעי עם 14 נקודות, אחרי אישור בקשת הקפאת ההליכים, הפועל תל אביב תרד למקום האחרון בטבלת ליגת העל עם 5 נקודות בלבד.

ראשי הקבוצה ניסו להימנע מהמהלך, אמיר כבירי ומני ויצמן פנו לאנשי עסקים רבים חלקם אוהדים של הקבוצה וביקשו לסייע. בתחילת העונה העבירו כעשרה אנשי עסקים אוהדי הקבוצה 20 מיליון שקלים במשותף, הפעם כבירי נענה בשלילה. בשיחות שניהל הבעלים עם אנשיו הקרובים ועם אנשי מקצוע הוא הבהיר להם כי הוא מעוניין להיפרד מהקבוצה גם במחיר שיהיה חלק מהנתבעים מה שייאלץ אותו לשלם את הערבויות שהפקיד בגובה כמה מיליוני שקלים.
״אמיר כבירי הבין שההסכם חסות עם החברה הסינית לא ייצא לפועל ולא ייכנס כסף למועדון ואף אחד אחר לא יזרים כספים לקבוצה והוא העדיף להרים ידיים ולתת לבית המשפט למנות נאמן לניהול המועדון. הוא מעדיף לשלם כמה מיליונים מכיסו ולקבל שקט שמבחינתו שווה הרבה כסף ובריאות״, הבהיר היום גורם ששוחח עם כבירי. 
ישאר המאמן. לוזון. צילום: פלאש 90
ישאר המאמן. לוזון. צילום: פלאש 90
כאשר הפועל תל אביב הגישה לבקרה את ההסכם עם החברה הסינית בגובה 10 מיליון שקל, עופר אורליצקי, יו״ר הבקרה, סירב להכיר בהסכם ואמר לכבירי  שההסכם יהיה תקף מבחינתו רק שהכסף ייכנס לחשבון. אורליצקי ידע שההסכם לא מציאותי והיום התברר רשמית כי הסינים לא יעבירו את הכסף למועדון מה שגרם לכבירי ללכת על האופציה של הקפאת הליכים.
הפועל תל אביב משלמת מחיר יקר על ההחלטה להעביר את המועדון לכבירי. מהרגע הראשון היה ברור כי לכבירי אין את היכולת הכלכלית והיכולת הניהולית לעמוד בראש המועדון, כבירי הזרים לקבוצה מעל 20 מיליון שקלים אולם גרם לנזקים של עשרות מיליוני שקלים בניהול השערורייתי שלו.
מבחינה מקצועית דבר לא ישתנה. גיא לוזון יישאר המאמן ועוד לפני ההחלטה ללכת לבית המשפט, לוזון הודיע לכבירי כי לא יעזוב את הקבוצה.
גם אלי גוטמן המנהל המקצועי נשאר, השאלה הגדולה היא האם לוזון יקבל חיזוק בחלון העברות בינואר, החשש הגדול הוא שהנאמן שימונה מטעם בית המשפט יתעלם מהצורך בחיזוק כדי שהפועל תל אביב תשרוד בליגת העל במטרה לחסוך כסף. 
יש לציין כי גם אירי הקפאת ההליכים, הפועל תל אביב תישאר עם חובות של עשרות מיליוני שקלים כאשר תיאלץ לכבד את פסקי הבוררות ולשלם את ההלוואות לבנקים ולחברת לאן. נתון נוסף ומשמעותי, הנאמן אותו ימנה בית המשפט יקבל את כספו מקופת המועדון ומדובר בכסף לא קטן. 
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גיא לוזון. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה

גיא לוזון: "מתנצל על פליטת הפה אחרי השער"

במסיבת עיתונאים שקיימה מכבי חיפה, התנצל המאמן על קללה שפלט לעבר הקהל במשחק מול מכבי פ"ת, וניסה להרגיע את הרוחות: "שאצא נגד הקהל שלי? זה קשקוש"