בית המשפט העליון קיבל היום (א’) את הערעור שהגיש הרב הראשי לשעבר על העונש שנגזר עליו בגין עבירת שוחד. השופטים הפחיתו את עונשו ל 3.5 שנות מאסר לעומת 4.5 שנות מאסר שגזר עליו בית המשפט המחוזי.

מצגר יוצא מבית המשפט. צילום: פלאש 90
מצגר יוצא מבית המשפט. צילום: פלאש 90

מצגר הודה בקבלת שוחד ובהלבנת הון בהיקף כולל של 5 מיליון שקל שקיבל מאילי הון זרים תמורת השתתפות באירועים שערכו, וכן קיבל כספים תמורת הפניות לגיור בלוס אנג’לס וגזר “עמלות” של עשרות אחוזים מתרומות שגייס למוסדות שונים.

כזכור, בפברואר האחרון קבע בית המשפט המחוזי כי מצגר הורשע בעבירת שוחד אולם דחה את הסר הטיעון שאליו הגיע עם הפרקליטות לפיו תמורת ההודעה בעבירה הוא יישלח ל 3.5 שנות מאסר בלבד. השופט גזר עליו 4.5 שנות מאסר.

השופט יועד הכהן הדגיש שאם לא היה נחתם הסכם, העונש שהיה מוטל על מצגר היה בין 6 ל-9 שנים.

השופטים דפנה ברק-ארז, ונועם סולברג החליטו לקבל את הסדר הטיעון והפחיתו את עונשו של מצגר בשנה. בין היתר בשל ההודאה במעשים והחיסכון בזמן השיפוטי. עם זאת השופטת דפנה ברק-ארז הדגישה, כי קבלת הערעור “אינה גורעת כמלוא הנימה מן הגינוי החריף למעשים המכוערים שבהם הורשע המערער. לא ניתן להפריז בחומרתן של העבירות שבהן כשל המערער תוך ניצול של מעמדו הרם – עבירות על טוהר המידות, שפגעו בערך של יושרה בחיים הציבוריים בכלל ובמעמדה של בפרט”.

השופט ציין לחיוב את ההודאה של הנאשם: “הודאה היא תחילתו של תהליך התשובה בהלכה היהודית, בלעדיה איִן”, אך מיד סייג: “ואחרי ככלות הכל, וכדברי חברַי: הקלון, הגנאי והכיעור – בעינם עומדים”.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.