הסופרת בגיל 58 לאחר מאבק במחלת הסרטן. היא הותירה אחריה שני ילדים. בין יצירותיה בלטו הספרים "זה עם הפנים אלינו", "סיפור שמתחיל בלוויה של נחש", ו"שרה שרה".

הסופרת רונית מטלון ז"ל. צילום מסך: יוטיוב
הסופרת רונית מטלון ז"ל. צילום מסך: יוטיוב

מטלון הרבתה לכתוב בנושאי זהות של בני עדות המזרח ומקומן של נשים בחברה. לפני שבועיים נודע לה כי זכתה בפרס ברנר לשנת 2017 על ספרה "והכלה סגרה את הדלת" ואמש בתה קיבלה בשמה את הפרס.

במהלך השנים זכתה בפרס ברנשטיין, פרס ניומן ופרס אלברטו בנווניסט. בשנה שעברה קיבלה מטלון את פרס א.מ.ת. יחד עם הסופר א"ב יהושע.

הנשיא ריבלין ספד לה: "רונית מטלון המנוחה לא היתה רק סופרת נהדרת, שספריה השמיעו קול נשי ומזרחי צלול, מקורי ונחוש, אלא גם העמידה דורות של סופרים ואנשי ספר במסגרת עבודתה האקדמית. זוהי זכות ותרומה גדולה לתרבות הישראלית, שתלווה את כולנו גם הלאה. חבל על דאבדין ולא משתכחין".

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה: "נעצב ליבי להתבשר על לכתה של הסופרת המשובחת ומעוטרת הפרסים, זוכת פרס ראש הממשלה, רונית מטלון ז"ל. רונית ז"ל הביעה בכתיבתה את משבי הרוח המזרחית ואת המבע הנשי. ספרה האחרון, עליו זכתה לאחרונה בפרס ברנר, בישר על לכתה של כלת הספרות הנפלאה. 'הכלה סגרה את הדלת' לעולמנו ופתחה לנו דלתות הגות וספרות לנצח. יהי זכרה ברוך".

יו"ר מרצ מסרה: "הכרתי אותה, תחילה דרך הספרים הרגישים והעדינים שלה, ורק אחר כך גם את האישה הרגישה והעדינה שכתבה אותם. היא הייתה סופרת, שותפה לדרך, לוחמת שלום וזכויות אדם ואישה עם קול נדיר, שידעה תמיד מה היא רוצה לומר ואיך בדיוק לומר זאת. הספרות העברית איבדה היום סופרת ענקית, והחברה הישראלית איבדה אדם יקר ואמיץ. יהי זכרה ברוך".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא