הפלשתינים והעולם קובלים זה קרוב ל-70 שנה על "גירוש" פלשתינים מרחבי ארץ ישראל ומציינים בשל כך מדי שנה את "יום הנכבה". כעת הגיע הזמן לדבר על הנכבה האמיתית.

בשנת 1990, שעה שעיראק ומנהיגה הדיקטטורי סדאם חוסיין היו על סף קריסה כלכלית טוטאלית, פלש הצבא העיראקי לכווית ואיים גם על גבולה הצפוני של סעודיה. כל הידע של הציבור בנושא זה הסתכם בכך שחלק גדול מהנפט העולמי נמצא תחת חסות מנהיג רצחני והוא מאיים על שדות נפט נוספים בסעודיה. לפיכך יצאה ארצות הברית ו-33 בעלות בריתה למלחמה שלימים כונתה "מלחמת המפרץ". הסוף היה ידוע מראש – הלוחמים העיראקים שכבשו די בקלות את המדינה הקטנה, לא יכלו לצבא הגדול והטכנולוגי של בעלות הברית ונחלו תבוסה.

יאסר ערפאת וסדאם חוסיין
יאסר ערפאת וסדאם חוסיין

הנה מה שרובנו לא יודעים על אותה מלחמה: עם תחילת הכיבוש העיראקי נחלקו מעל 400,000 הפלשתינים במדינה לאלה שצידדו בכובש העיראקי ולאלה שהצטרפו לכוחות ההתנגדות הכוויתים. כמובן שהיו גם רבים שהעדיפו לא לקחת שום צד בקונפליקט. גם ההנהגה הפלשתינית נחלקה בשאלת הפלישה העיראקית. בעוד מנהיגים כמו אבו מאזן, עבד רבו ויאסר ערפאת תמכו בפלישה בפומבי בתקשורת, במפגשי הליגה הערבית ובפגישתם עם סדאם חוסיין, מנהיגים אחרים התנגדו לה. התנגדות זו הובילה לרדיפה של הפולשים העיראקים כנגד הקהילה הפלשתינית כולה בכווית.

בעודם חוזים ברדיפה היומיומית של הצבא העיראקי כולל רציחתו של מנהיג הפתח בכווית, נטשו כ-200,000 פלשתינים את המדינה, והשאירו מאחור את מרבית רכושם. שארית הקהילה הפלשתינית סבלה מרדיפות קשות והגיעה לחרפת רעב.

לאחר שחרור כווית מידי הכובש העיראקי בשלהי פברואר 1991, לא תמה הנכבה הפלשתינית במדינה שניסתה עוד לשקם את עצמה. הנהגתה של המדינה העשירה בנפט, לא סלחה לפלשתינים על תמיכת המנהיגים בכובש העיראקי וגירשה כמעט את כל הפלשתינים שעדיין נשארו בכווית. מרבית הפליטים נאלצו לנדוד לירדן, שכן רבים מהם היו בעלי אזרחות ירדנית. מתוך קהילה של כ-400,000 פלשתינים במדינה – נותרו כ-30,000 בלבד. בשנת 2004 הביע אבו מאזן התנצלות רשמית בפני הנהגתה של כווית בשל תמיכת הארגון בכובש העיראקי.

היתה זו הקהילה הפלשתינית העשירה ביותר שתמכה כלכלית באש"ף ובמנהיגה יאסר ערפאת. חורבן הקהילה הפלשתינית בכווית גרם למשבר עמוק בקרב ההנהגה של אש"ף. למזלו של המנהיג יאסר ערפאת, כשנה וחצי לאחר מכן החלו מגעים בינו לבין הנהגת מדינת ישראל שהובילו בסופו של דבר לחתימת הסכמי אוסלו ובכך למעשה ניצלו מעמדם של אש"ף וערפאת.איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק