16:04 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > המשטרה נגד חוק המואזין

המשטרה נגד חוק המואזין

במשטרה טוענים כי עדיף להתמודד עם מפגעי הרעש במסגרת התקנות הקיימות. "החוק החדש יעורר סערה במגזר הערבי, ויקשה על יישום תכנית האכיפה הלאומית"

המשטרה מתנגדת לחוק המואזין וסבורה כי יש מענה אכיפתי במסגרת תקנות הרעש הקיימות – כך עולה מחוות דעת פנימית שנחשפה היום באתר וואלה!

 המפכ"ל רוני אלשיך. פלאש 90
המפכ"ל רוני אלשיך. פלאש 90

מחוות הדעת עולה כי במשטרה חוששים שחקיקה הצהרתית ואכיפה אגרסיבית עשויים להוביל להקצנת עמדות במגזר הערבי, ותקשה על יישום תכנית ההתעצמות של המשטרה לשיפור האכיפה והביטחון האישי במגזר. "לא נכון מזווית המשטרה לייצר הליכי חקיקה או בניית כלים חדשים שיעבירו מסר של מיקוד האכיפה בתחום זה", נכתב במסמך שהוצג בשבועות האחרונים בדיונים על תקנות הרעש שהתקיימו במשרד להגנת הסביבה והמשרד לביטחון פנים. "נושא הטיפול במסגדים נתפס רגיש ביותר במגזר הערבי. נקבע שלא מטפלים בו בכף רחבה כאחד הנושאים הראשונים שאותם יפגוש המגזר הערבי, בעיקר לאור העובדה שיש נושאים דרמטיים שמקשים על החדירה למגזר הערבי, כמו למשל הריסות בתים, בהם יש החלטה לאומית להגביר אכיפה".

התכנית להגברת האכיפה במגזר הערבי, שנחשבת לאחד מפרויקטי הדגל של השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך, נועדה לסגור פער אכיפה היסטורי ולהתמודד עם בעיות כמו נשק בלתי חוקי, בנייה בלתי חוקית ותרבות הנהיגה המסוכנת. התכנית כוללת, בין היתר, גיוס 2,600 שוטרים חדשים, רבים מהם בני המגזר, שיוצבו ביישובים הערביים ובמזרח ירושלים, הקמת עשר תחנות משטרה חדשות ביישובים הערביים הגדולים, ותגבור דרמטי של הנוכחות המשטרתית בתחנות הקיימות.בשבועות האחרונים התקיימו דיונים משותפים של המשרד לביטחון פנים ושל המשרד להגנת הסביבה בנושא תקנות הרעש. עמדת המשטרה, כך לפי גורם שהשתתף באחד הדיונים, היא שחקיקה מופגנת בנושא רעש ממסגדים עשויה לפגוע בשיתוף הפעולה והאמון שהושג עם ראשי המגזר בחודשים האחרונים, וביכולת לבצע צעדים דרמטיים שנועדו להגביר אכיפה בתחומים אחרים. לחלופין, במשטרה ממליצים להחיל נוהל אכיפה חדש רק במוקדים מרכזיים בהם יש תלונות רבות מהציבור.

חוק במוקד סערה פוליטית

לפי נוהל האכיפה החדש שהוצג בדיונים, ברגע שתתקבל תלונה על רעש מבתי תפילה, תחנות המשטרה הרלבנטיות יזמנו מפגש עם נציגי העדה ועם גורמים נוספים בעירייה ובמשרד להגנת הסביבה, בהן ינסו להגיע להסכמה בהידברות על צמצום והפסדת הרעש. רק במידה ואין הסכמה, המשטרה תמשיך לאכיפה כללית, חקירה, החרמת רכוש וכסף, ותביעה.

בשבועות האחרונים, על רקע קידום חוק המואזין השנוי במחלוקת, נפוצו קריאות רבות של מנהיגי דת בכירים לקדם הבנות בנושא הרעש מהמסגדים בדרך של הידברות ולא בכפייה, בראשן של הרב הראשי לישראל דוד לאו, שכינה את החוק "מיותר". נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח בחודש שעבר מפגש בין מנהיגי דת יהודים ומוסלמים שקראו לבלום את החוק ולטפל במפגעי הרעש בדרך של הידברות. ריבלין אף פנה ליו"ר "כולנו" שר האוצר משה כחלון בבקשה שיאפשר לחברי סיעתו חופש הצבעה בנושא, אך כחלון סירב.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"