6 ארכיאולוגים הותקפו בהר הבית, ברביעי שעבר. עו"ד ישראל כספי, חבר הוועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית, מספר על אלימות קשה. תקיפה ברוטאלית במיוחד על ידי 12-10 צעירים ערבים. פגיעות גופניות, אגרופים, העפת משקפיים, בעיטות בכל חלקי הגוף. מדובר בשלב מתקדם ונועז של הואקף ליצירת מאזן אימה מול היהודים ובעיקר מול הארכיאולוגים, אלה המתריעים מפני החורבן ההיסטורי והבלתי הפיך שהערבים מבצעים.

אחד מאנשי הווקף שנעצרו. מתוך בלוג פרויקט סינון העפר מהר הבית
אחד מאנשי הווקף שנעצרו. מתוך בלוג פרויקט סינון העפר מהר הבית

רוצים לקרוא עוד? התעדכנו בעמוד הפייסבוק של "שביעי"

כספי, חילוני, בעל עיטור המופת ממלחמת יום כיפור, חווה השפלה דומה כשביקר לפני כחודש בהר ותיעד במצלמתו כיצד יהודים בעל חזות דתית מוגבלים בתנועותיהם. שכירי הוואקף שזיהו את מעשיו דחקו אותו הצידה על מנת להשליכו מההר. רק ערנות השוטרים מנעה זאת. התוקפים האלימים הם שכירי הוואקף, שתפקידם למרר את חיי היהודים העולים להר הבית ומכאן פרנסתם. בדיוק כמו ה'מורביטון', קבוצת נשים, שכירות חרב של הוואקף, קולנית ואלימה, הנצמדת אל המבקרים היהודים ומצווחת בפניהם קללות וגידופים.

הועד שמנהל עו"ד כספי הוקם כבר בשנת 2000 עם סופרים מהשמאל כדוגמת א.ב. יהושע, ס. יזהר, חיים גורי, ראש העיר ירושלים לשעבר קולק, הרמטכ"ל לשעבר דן שומרון, 3 ראשי מוסד: חופי, זמיר ודגן; נשיאי העליון שמגר ולנדוי, מבקרת המדינה מרים בן פורת ועוד רבים מהצמרת המדינית – משפטית. הרקע להקמה היה – הרס שיטתי של עתיקות הר הבית על ידי הערבים שמבקשים למחוק כל סממן לקיומו של בית המקדש.

סוגיית 'הר הבית' היא אחת התעלומות הגדולות ביותר בהתנהלות המדינית ביטחונית של מדינת ישראל. היריעה ארוכה ומפותלת אבל לכולם ברור שמשהו כאן עקום. המקום הקדוש ביותר לעם היהודי נתון בידיים זרות, רעות, חבלניות, מטמאות. חופש הפולחן היהודי נשלל לחלוטין, בעוד ילדים ערבים משחקים כדורגל בהר וחמולות מתכנסות שם לפיקניקים.

אין חוק שאוסר תפילת יהודים. להיפך, החלטות בית המשפט קובעות פעם אחר פעם שאין מניעה חוקית מיהודים להתפלל, מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו אמר שאין הגבלות שכאלה: "כל יהודי שרוצה יכול להתפלל על הר הבית, אבל – בשעות ובזמנים שנקבעו". אמר, ושיקר ביודעין. הגבלות משפטיות אין. הגבלות משטרתיות יש. אין שעות וזמנים לתפילות יהודים. כל יהודי הנחזה לאדם דתי, מוזהר לבל יעז להתפלל, למלמל בשפתיו, או לבצע אקט גופני בעל סממנים יהודים.

השפלת היהודים עוברת בשקט

גליק. מהבודדים שמעלים את הנושא לסדר היום
גליק. מהבודדים שמעלים את הנושא לסדר היום

ח"כ יהודה גליק שניצל בנס מניסיון רצח והח"כ לשעבר משה פייגלין, הם ראשי הציבור היחידים שמעלים את 'הר הבית' על ראש סדר היום שלהם. הפער בין אובססיית הערבים לשליטה טוטאלית בהר הבית לבין ההתבטלות והריפיון היהודי – בלתי נתפסים. החשש הביטחוני כמו האמתלה על קיום איסור הלכתי לעלות להר, מכסים על כך שממשלת ישראל העניקה לירדנים את מפתחות ההר. נתניהו מעורב אישית בכל פרטי ההגבלות, פועל לביטול תביעות משפטיות כנגד הוואקף ונעתר לכל דרישה חדשה שלהם לסגירת ההר בפני יהודים.

סיקור התקיפה האלימה מהשבוע שעבר – היה דל. ככלל, התקשורת הישראלית שמרבה לסקר פגיעות זוטות בזכויות האזרח, מאמצת את הקו הבלתי רשמי והבלתי חוקי המדיר יהודים מלעלות להר ולהתפלל בו. מעטים העיתונאים המסקרים את הסוגיה הכל כך רגישה הזו. העיתונאים נדב שרגאי וארנון סגל הם אולי היחידים שעוקבים אחרי המתרחש מאחורי חומות השתיקה. המשטרה, אומר סגל, מקמצת במידע במכוון. תוקפי הארכיאולוגים נעצרו וחלקם שוחרר. האם יישפטו? ייענשו? כדי להתעדכן כדאי לעקוב אחרי האתרים ועמודי הפייסבוק הערבים. את מה שהמשטרה מתביישת לספר, הם מציגים לראווה.