4:19 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > שקד: "מדינה יהודית למען הדמוקרטיה"

שקד: "מדינה יהודית למען הדמוקרטיה"

במאמר שכתבה שרת המשפטים איילת שקד, היא פורשת את משנתה ביחסי יהדות ודמוקרטיה, ומבקרת את התערבותו של ביהמ"ש בהחלטות ממשלתיות

"דווקא כשרוצים להעביר את ישראל תהליכי דמוקרטיזציה מתקדמים, חובתנו להעמיק במקביל את זהותה היהודית", כך כתבה שרת המשפטים איילת שקד במאמר בכתב העת "השילוח", שזכה לניתוח הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".

המאמר שמציג לראשונה את תפיסת עולמה של שקד כשרת המשפטים, וכונה על ידה "מניפסט תאצ'ריסטי" כמחווה לראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר, עוסק ביחסי דת ומדינה ובמתח שבין אופיה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל.

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

שקד מצידה מבקשת להדגיש את הפן היהודי , וסוברת כי הוא איננו סותר את הפן הדמוקרטי ואף מחזק ומשלים אותו, "הזהויות האלה בפירוש אינן סותרות האחת את רעותה. להפך: אני מאמינה שהן מחזקות זו את זו. אני מאמינה שנהיה למדינה דמוקרטית יותר ככל שנהיה מדינה יהודית יותר, ושנהיה למדינה יהודית יותר ככל שנהיה למדינה דמוקרטית יותר".

"אני מבקשת לחזור לשאלת היסוד של הגדרתה החוקתית של מדינת ישראל כמדינה 'יהודית ודמוקרטית'", כותבת השרה, "לצד התיאור הרואה את היחס בין 'יהודית' ל'דמוקרטית' כמאבק מתמיד, אני חושבת שניתן להציע מודל אחר. אינני מוכנה לקבל את התפיסה, שלפיה מדובר במסורות שונות עד כדי כך".

בנוסף, ציינה השרה שקד כי היא רואה קשר הדוק בין דמוקרטיה אמיתית וכלכלה חופשית. לטענתה, המאבק לטובת האחרון "רחוק מלהיות מוכרע כיום לטובת השיטה הדוגלת בחופש, ולטובת אותם המאמינים שהכלי שבאמצעותו מייצרים חופש הוא קודם כל חופש כלכלי".

יהדות כערך, לא רק כסמל

"מסלול נסיעתה של רכבת המשפט הישראלית חייב להביא בחשבון את יהדותה של המדינה", כתבה שקד, המבקשת להחזיר את הכח לידי הריבון – המחוקק בעיצוב דמותה של המדינה. " עליו לעשות זאת באופן אמיתי: לא כסמל בלבד, אלא כעניין הגוזר משמעויות קונקרטיות", אמירתה זו היא תמונת מראה לגישתו של אבי האקטיביזם השיפוטי, נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר השופט אהרון ברק, שראה ביהדות המדינה עניין סמלי וטקסי בלבד.

אבי האקטיביזם השיפוטי, נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרון ברק
אבי האקטיביזם השיפוטי. נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרון ברק. צילום: פלאש 90

גישתם של ברק וממשיכי דרכו, דוגלת בהתערבותו של ביהמ"ש בהחלטות המחוקק ועל כך כתבה השרה כי "משילות טובה נמדדת קודם כל במידת האפשרות שבידי שרי הממשלה לקבוע את היעדים עצמם". לדבריה, "תפקידו הקלאסי של בית המשפט הוא להגן על מי שנפגע באופן ישיר מן הרשויות, ולא להכריע בעניינים ציבוריים כלליים".

כדוגמה לכך הביאה השרה את התערבות ביהמ"ש בהחלטת מתווה הגז: "שוב הפך עצמו בית המשפט העליון לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות ומאקרו כלכליות מזוקקות, שאמורות להיות מוכרעות בקלפיות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב