דו”ח מבקר המדינה בנושא הערכות צה”ל, מערכת הביטחון והדרג המדיני להתמודדות עם המנהרות צפוי להתפרסם בקרוב – ועל פי הערכות להיות חמור מאוד במסקנותיו. התחקיר שנערך בצה”ל לאחר המבצע העלה גם הוא שורה של ליקויים ותקלות בהיערכות הצבא. כך עולה מדיווח גלי צה”ל הבוקר (ג’).

חושך בקצה המנהרה. מתוך ‘הפטריוטים’ הערב (ג’)

את התחקיר ביצעה וועדת בדיקה המונה יותר מ-30 קצינים ומומחים ובראשה עומד האלוף יוסי בכר. כל מפקדי הכוחות תוחקרו, כמעט כל קצין שהשתתף במבצע מילא שאלון. מדובר בתחקיר אמיץ שמעלה שורה של כשלים במוכנות צה”ל, ברמות השונות – כשלים שפגעו במוכנות של הכוחות במהלך מבצע , בכל מה שקשור להתמודדות עם המנהרות.

בסיכום התחקיר נכתב: “ערב המבצע היו המנהרות ההתקפיות עבור רוב מפקדי הכוחות המתמרנים בחזקת נעלם. הייתה הכרה של האיום, אך עוצמתו וממדיו לא נתפסו”. למעשה, החטיבות לא הוכנו לטפל במנהרות תוך כדי תמרון התקפי, בטח לא בסדרי גודל כפי שראינו בצוק איתן. יש לציין שהתחקיר, שנחשף לראשונה בתכנית “בוקר טוב ישראל” בגל”צ, מסווג בחלקו לציבור.

בנוסף קבעה הוועדה כי “מערכי הפיקוד והשליטה של האויב והמערך הרקטי שלו פעלו ברצף עד ליום האחרון. מספר הנפגעים בעיקר בקרב היה נמוך ביחס לעוצמת האש שהופעלה”. כלומר, הוועדה מוצאת קשר בין המוכנות הלקויה לאורך המבצע.

מנהרה חמאס
חמאס צילום: פלאש 90

הפקודות המבצעיות לקו בחסר

התחקיר קובע כי תכנון הפקודות המבצעיות שלקו בחסר השפיעו על הדרך בה צה”ל בנה את  היחידות ללחימה. ללא תיאום נפגעה הכשירות, המוכנות ויכולת הלחימה של צבא היבשה להתמודד עם האיום.

מסקנה נוספת של הדו”ח היא שההכנות של צה”ל להתמודדות עם האיום בהיקפים גדולים, היו לקויות וגרמו למבוכה בזמן אמת. הכוחות המתמרנים יצאו למשימה זרה להם שחרגה מתכנון אופרטיבי מקורי.

דובר צה”ל מסר בתגובה: “כלל לקחי הוועדה הובאו לידי ביטוי בתוכניות העבודה של צה”ל בכלל ושל פיקוד הדרום וזרוע היבשה בפרט.  עד כה מומשו מרבית הלקחים.

“נושא ההתמודדות עם התווך התת קרקעי נמצא כיום בראש סדר העדיפויות ומושקעים מאמצים רבים הן בבניין הכוח, הן בתוכניות המבצעיות והן בפעולות בשטח כדי לספק מענה מיטבי לאיום”.

“מי שקרא את הדו”ח לא ישן בלילה”

לפני כחצי שנה עלו התמלילים שהיוו בסיס לכתיבת דו”ח מבקר המדינה על התנהלות מבצע “צוק איתן” בחדשות 2. התמלילים מספקים הצצה לקרבות הפוליטיים בקבינט בזמן המלחמה. במיוחד ניכרת השפעתו של השר והלחץ שהפעיל לטובת פעולה נגד המנהרות.

הקבינט התכנס ב-30.06.2014, יום מציאת גופותיהם של שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז”ל. הרמטכ”ל גנץ, שר הביטחון יעלון והשב”כ מעריכים שפני חמאס לא למלחמה. אך השרים בנט וליברמן טוענים כי יצביעו נגד פעולה צבאית חלושה. בנט מדבר כבר בשלב הזה על עשרות מנהרות תקיפה ועל חשש מפיגוע אסטרטגי.

נתניהו אמר אז ליעלון: “אני מבקש לראות תכנית לטיפול במנהרות גם אם זה יוביל להסלמה ולירי טילים” והישיבה הסתיימה ללא החלטות.

בצבא טוענים שבנט משתמש בחומר מחטיבת גבעתי שהוא מקבל מדרגי השטח כדי להציג נתונים. הוא עושה עליהם מניפולציות ואז מציג בקבינט תכניות ורעיונות מדרג השטח, בלי לבחון את השלכות העומק.

ב-10.07.14 אלוף פיקוד הדרום מגיע לקבינט. רק אז מוצגת התכנית לשרים:

בנט: “כמה זה יגרור אותנו פנימה?”
תורג’מן: “יהיה חיכוך, אבל אסור להפריז”
בנט: “מה אתה היית עושה אם היית בנעליי?”
יעלון וגנץ: “הוא זה לא אתה, הוא לא בנעלייך”
בנט: “טוב אז מה היית עושה בנעלייך?”
יעלון וגנץ מנסים למנוע מתורג’מן לדבר, נתניהו מבקש ממנו להשיב.
תורג’מן: “בנעלייך, או בנעליי, הייתי פועל”.
ליברמן: “צריך ללכת על הכול או לא כלום. או כיבוש עזה, או להפסיק הכול”.
כל שאר השרים מתנגדים.
יעלון: “גם אם ניכנס לא בטוח שנצליח לחסל הכל”
שרים: “תקיפות מהאוויר מחסלות את המנהרות?”
גנץ: “זה שיבוש לא מניעה”
נתניהו: “זו הערה נכונה”
בנט: “האם זה מפריע? האם תקיפה אווירית פוגעת ביכולת לאתר את המנהרות?”
גנץ: “מקשה במידה מסוימת”.

האם דו”ח מבקר המדינה יטיל אחריות על משה יעלון ועל בני גנץ כאשמים בכשלונות מבצע צוק איתן, כשגולת הכותרת היא נושא המנהרות? על פי הדו”ח, בנט היה הראשון שזיהה את בעיית המנהרות ודחק בשאר חברי הקבינט ובצבא להביא לפתרון לסוגייה.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.