19:50 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הממשלה משותקת: משבר אמון בקואליציה

הממשלה משותקת: משבר אמון בקואליציה

חוק ההסדרה נדחה יחד עם חוק המואזין וחוק חזקת גיל הרך ליום שני. הסיעות מאשימות זו את זו בחוסר אמינות

הקואליציה נאלצה להסיר מסדר היום של מליאת הכנסת את כל הצעות החוק מטעמה – ובהן חוק ההסדרה, חוק המואזין וחוק חזקת הגיל הרך משום שלא הצליחה להבטיח רוב לאישורן של הצעות החוק.
מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
הבעיות התחילו כאשר שר האוצר משה כחלון, הודיע שמפלגתו לא תתמוך בחוק ההסדרה בשל הסעיף הפוגע במעמדו של בית המשפט העליון. בעקבות זאת הודיעה סיעת הבית היהודי כי לא תתמוך באף הצעת חוק של הקואליציה, בהחלטה שהתקבלה על פי הנחייתו של יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט.
עם זאת, המשיכו הח"כים של הבית היהודי להתנגד להצעות חוק של האופוזיציה, למעט תמיכתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ בהצעת חוק של ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) לקידום תעשיות עתירות ידע.
האירועים הללו הגבירו את הסדקים בתוך הקואליציה, וח"כים מהסיעות הקואליציוניות האשימו זה את זה בחוסר אמינות ובאי עמידה בהתחייבויות. בעקבות ביטול ההצבעות נראה שחוק ההסדרה יובא לאישור מליאת הכנסת בקריאה ראשונה רק ביום שני הבא.
הצביע נגד החוק. בצלאל סמוטריץ'. פלאש 90
הצביע נגד החוק. בצלאל סמוטריץ'. פלאש 90
 בינתיים מפעילים גורמים בקואליציה לחצים על ח"כ בני בגין שהודיע כי יתנגד לחוק, לתמוך בו או לכל הפחות להימנע או להיעדר מההצבעה. כמו כן נעשה מאמץ לשכנע את ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, שפרשה מישראל ביתנו, לתמוך בעמדת הקואליציה.
במקביל, התעוררה בעיה נוספת גם בעניין חוק חזקת הגיל הרך שמנעה את ההצבעה. השרים אריה דרעי וגילה גמליאל הגישו ערר על הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) בטענה כי לא התקיים עליה דיון מסודר בוועדת שרים לחקיקה. ההצעה של מועלם-רפאלי הייתה אמורה לעלות לדיון יחד עם ההצעה של ח"כ יואב קיש (הליכוד). שתי ההצעות סותרות אחת את השנייה סביב ביטול חזקת גיל הרך במקרה של הורים שהתגרשו.
בשעות הבוקר אישרה הוועדה המשותפת לוועדת החוקה וחוץ וביטחון של הכנסת לקריאה ראשונה ברוב של 8 נגד 6 את הצעת חוק ההסדרה שמשמעותה מתן תקווה לעמונה, שכן בהצעת החוק יש סעיף הקובע שעמונה לא תפונה.
נוסח החוק שאושר איננו הנוסח הסופי. על פי סיכום שהושג בין סיעות הקואליציה, נוסח הצעת החוק כולל שתי חלופות לסעיף מספר 7. האחד קובע כי תתאפשר דחייה של שנתיים בביצוע החלטת בית המשפט העליון להרוס בתים שנבנו על אדמה פלשתינית פרטית והשני ללא סעיף זה. סיעת הבית היהודי עומדת בתוקף על דרישתה לכלול את הסעיף בחוק וסיעת כולנו מתנגדת לכך.
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

דייגים בנמל עזה. צילום: פלאש 90

מרחב הדיג בעזה יוגדל לרגל עונת הדגה

צה"ל אישר את הגדלת מרחב הדיג בדרום רצועת עזה משישה מיילים ימיים לתשעה בחודשים הקרובים: "מזון ומנוע כלכלי"