למשפט שמנהלת הפרקליטות נגד ארגון השמאל "שוברים שתיקה", הוגשה בקשה מטעם "המכון לחברה פתוחה" של המיליארדר היהודי-אמריקאי ג'ורג' סורוס, להצטרף למשפט כ'ידיד בית המשפט' ולטעון לטובת "שוברים שתיקה", כך לפי פרסום אתר nrg.

מסרבים לתת לצה"ל מידע. שוברים שתיקה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
מסרבים לתת לצה"ל מידע. שוברים שתיקה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

באתר העמותה 'המכון לחברה פתוחה' של סורוס פורסם כי סורוס יגיש את הבקשה ויטען כי זכות החיסיון על מקורות צריכה לעמוד לרשות ארגונים לא ממשלתיים כפי שהיא עומדת לעיתונאים. לטענת הארגון, "מאחר שכל אחד יכול לקרוא לעצמו עיתונאי, ללא צורך לעבור בחינה או שבועה כלשהי, קשה לטעון שעיתונאים הם יותר מקצועיים, אובייקטיבים או אתיים מאשר עובדים של ארגונים לא ממשלתיים".

במשפט מבקשת הפרקליטות למארגון השמאל "שוברים שתיקה" להעביר לפרקליטות הצבאית מידע לגבי עדות מסויימת שפורסמה באתר האינטרנט של הארגון ועשוייה לסייע בחקירת אירוע ע"י הפרקליטות, כך לפי ידיעה שפורסמה בעיתון "מקור ראשון".

בין היתר מממנת רשת הקרנות של סורוס ארגונים פרו-איראניים בארה"ב וארגונים אנטי ישראלים הקוראים להחרמת ישראל, ועל פי מסמכים שהודלפו לאחרונה אף השקיעה כספים בהטלת ספק במעמדה של ישראל כדמוקרטיה.

ממכון NGO Monitor הגיבו להצטרפותו של סורוס להליך: "מכון החברה הפתוחה של ג'ורג' סורוס כבר תורם מאות אלפי דולרים ל'שוברים שתיקה' כל שנה – כך למשל, 330,990 שקלים ב-2015 – ואף מסייע ליחסי הציבור של הארגון בחו"ל. מעבר לתמיכה הכלכלית והציבורית, מסקרן מאוד להבין מדוע מכון התומך באופן גלוי בארגונים אנטי-ישראליים מרגיש צורך לתמוך בהליך משפטי פנימי הנוגע ל'שוברים שתיקה'. התשובה כנראה נעוצה בעבודה שעורך הדין המייצג את 'שוברים שתיקה' בבית המשפט, מיכאל ספרד, הוא גם עמית ב'מכון החברה הפתוחה' בארה"ב".

תמיכותיו האנטי ישראליות של סורוס

במסמכים שהודלפו בקיץ האחרון נחשפו תמיכותיו הכספיות והלוגיסטיות של סורוס לארגונים המעורבים בסכסוך הערבי־ישראלי. המסמך מפרט את המימון שניתן לארגונים העוסקים בערביי ישראל, חלקם מעורבים בצורה עקיפה בקמפיינים אנטי־ישראליים כמו ה־BDS וצורות נוספות של דה־לגיטימציה לישראל. המענקים מנוהלים על ידי "המשרד הערבי האזורי – אזרחים פלסטינים בישראל" היושב בעמאן, שבראשו עומד עמאר אבו־זיאד. בעבר התמחה אבו־זיאד במשרד עורכי דין ברמאללה כחלק מהתוכנית המשפטית של 'קרנות החברה הפתוחה'.

ג'ורג' סורוס - מממן עמותות אנטי ישראליות במיליונים
ג'ורג' סורוס – מממן עמותות אנטי ישראליות במיליונים

400 אלף דולר שניתן בשנים 2015-2014 לארגון עדאלה, לצורך "קידום זכויות המיעוט הפלסטיני בישראל באמצעות לובי וחקיקה"; 150 אלף דולר בשנים 2015-2013 לארגון מדה אל־כרמל, לקידום "הבנה של השפעת החוקים המפלים הישראלים על האזרחים הפלסטינים בישראל ולפעול לשינוי מדיניות"; 110 אלף דולר בשנים 2015-2014 לארגון מוסאוא, לבניית "רשת בינלאומית של תמיכה למיעוט הפלסטיני הערבי בישראל, ולאתגר את הפרות זכויות האדם שהם מתמודדים עמן"; ו־100 אלף דולר בשנת 2015 למכון המחקר 'מולד' כדי "לייצר תמיכה ציבורית ופוליטית נגד ההתנחלויות באמצעות מחקר בנוגע להשלכות הכלכליות שלהן, לגרות שיח פוליטי ולהציג המלצות מדיניות לסיום הכיבוש הישראלי".

גם הארגונים בצלם, שוברים שתיקה, גישה, עיר עמים, מחסום ווטש, ויש דין קיבלו כסף מגופים של החברה הפתוחה בסכום מצטבר של מיליוני שקלים. גם הקרן החדשה לישראל מוזכרת במסמך, כמי שקיבלה מענק בסך 837 אלף דולר בשנת 2015 לתמיכה בפרויקט של "תוכנית הרמן שוורץ למשפט וזכויות אדם"

"שוברים שתיקה" מונעת גישה מצה"ל למסמכים

'ידיד בית המשפט' הוא מושג משפטי מוכר בארץ ובעולם, ובמסגרתו מתאפשר לצד שלישי להצטרף להליך משפטי שהוא לא צד ישיר בו ולהשמיע את טיעוניו בפני השופט, אם יש בהם כדי לסייע לדיון. במשפט המתנהל בין המדינה ל'שוברים שתיקה' הוגשו כבר כמה בקשת להצטרפות במעמד ידיד בית המשפט, בניהם 'האגודה לזכויות האזרח', ארגון שתומך בחיסיון של 'שוברים שתיקה', פורום 'קהלת' שמתנגד להענקת החיסיון, וארגון 'עד כאן' שמתנגד אף הוא.

בארגון 'עד כאן' חוששים שבניגוד לעמדתה המקורית, תחליט הפרקליטות בסופו של דבר לוותר על דרישותיה מ'שוברים שתיקה'. "כארגון שרואה חשיבות רבה בהגנה על חיילי צה"ל, ביקשנו להצטרף לדיון ולהביע את עמדת החיילים. עד לרגע זה בקשתנו טרם נדונה", אומרים ב'עד כאן'.

"אנו דורשים מפרקליטות המדינה לא לסגת מעמדותיה, ולא להעניק דה-פקטו חיסיון עיתונאי על המידע של 'שוברים שתיקה', שיאפשר להם להמשיך לאסוף מידע מסווג על צה"ל כשבמקביל הם חתומים על חוזים לקבלת מימון ממדינות זרות בתמורה לגביית עדויות של חיילים, כפי שכבר נחשף בעבר".

לדברי אנשי 'עד כאן', "המשפט בין מדינת ישראל ל'שוברים שתיקה' מלמד על הצביעות של ארגון השמאל ועל חוסר רצונו לקדם נושאים של זכויות אדם. הארגון מטעה באופן עקבי את חיילי צה"ל במתן אישור כוזב כאילו הדברים שיאמרו לתחקירני הארגון חוסים תחת חיסיון עיתונאי. ל'שוברים שתיקה' נוח להטעות את החיילים ונוח לנסות למנוע מצה"ל גישה למידע שיעמיד אחת ולתמיד את אמינות טענות הארגון במבחן אובייקטיבי".

 

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.