באוגוסט האחרון סיפר ל”הארץ” מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף במיל’ אמיר אשל כי ישראל פעלה מאה פעמים בניסיון למנוע מחיזבאללה בחמש השנים שקדמו לראיון.

פגיעה ברמת הגולן. אילוסטרציה (פלאש 90)

 

מאה פעילויות, ישאל את עצמו הקורא, וינסה להרהר בהפצצות, חיסולים וסיכולים ממוקדים שאיש לא לקח עליהם אחריות ויחשוב לעצמו: פעילויות עלומות במדינות קרובות ומרוחקות הפכו במבט לאחור קצת פחות עלומות.

ראש הממשלה בנימין מכריז בשנה האחרונה כי ישראל תמנע כל ניסיון מאיראן להתבסס צבאית בסוריה. יש רק בעיה אחת עם המטרה הזאת: רגליה של נטועות היטב בקרקע הסורית. משטר אסד המפורר תלוי לחלוטין במשמרות המהפכה ואלו ניצלו זאת עד תום. המבצע המרשים ורווי המטרות של חיל האוויר מוכיח זאת.

בשנה האחרונה משהו השתנה דרמטית עבור איראן. אחרי שניצלה שנים של רפיון מנהיגותי בעולם המערבי היא נתקלת בחומה הבצורה שמקים מולה . לא לשווא הזכיר הנשיא האמריקני את השתלטותה על המרחב, מסוריה דרך חיזבאללה וחמאס ועד לתימן, כחלק ממה שהוא רואה פגם מהותי בהסכם הגרעין. הוא, שלא כמו , נעמד לצד בעלות בריתו במזרח התיכון: ישראל ומדינות המפרץ. הוא, שלא כמו , רוצה לגדוע את התפשטות איראן במזרח התיכון.

נשיא איראן חסן . צילום:רויטרס

 

עבור ירושלים, הפכה ההכרזה של נתניהו להרבה יותר ממשאת נפש. היא הפכה למטרה מוצהרת של ממש. גם אם האיראניים כבר התבססו צבאית בסוריה, אומרים גורמים מודיעיניים, ישראל תעשה הכול כדי להוציא משם את האיראניים.

לשם כך, נחוצות הפעילויות הצבאיות שמרביתן מדווחות בכלי תקשורת זרים. לשם כך, נחוצה הייתה פעילות צבאית חד-משמעית מול איראן על אדמת . כפי שנתניהו הציג לרוחאני חלק מהמל”ט האיראני שניסה לפגוע בישראל וכפי שרה”מ חשף את ארכיון הגרעין האיראני, ההתרברבות הישראלית במתקפה נועדה להעביר מסר פומבי לאייתולות. אנחנו יודעים איפה אתם, ואנחנו נרדוף אתכם.

אחרי השבוע הלא פשוט הזה עבור האיראניים, אתמול נשיא המדינה כבר נשא מסר מפויס יותר. היערכות צה”ל בצפון נקראה “שחמט”, אבל שילוב המערכים הביטחוניים, הצבאיים והדיפלומטים יחד מראים שילוב יכולות שהפיל את האיראנים כמו במשחק הפרסי.

בזה אחר זה ספגה טהרן מכות כואבות: חשיפת הארכיון, נסיגת טראמפ וחידוש הסנקציות והמבצע בסוריה.

אפילו שר החוץ של בחריין הביע תמיכה בזכותה של כל מדינה להגן על עצמה מול תוקפנותה של איראן – אפילו ישראל, הדגיש.

חסן רוחאני הבין שזו העת לסגת לטקטיקה ישנה ומוצלחת בהרבה: מתקפת חיוכים. ביום חמישי כבר קרא לרגיעה ואמר שאיראן אינה מעוניינת בעוד מתיחות. כנראה שגם הוא הבין שבקרב ישיר מול ישראל יהיה לו הרבה יותר קשה לנצח.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.