כחלק מהמאמץ של מפלגת "המחנה הציוני" להתחבר מחדש לשטח ולעם, עורכת המפלגה סיורים ברחבי הארץ. כך למשל, בחודש מרץ סיירו ח"כים ופעילי המפלגה בבת ים ובחולון. הסיור השני בסדרה מעורר מחלוקת עזה בין הפעילים. ביום חמישי יתייצבו חברי הכנסת לסיור בגוש עציון ובמעלה אדומים, חרף התנגדותם של פעילים בולטים במפלגת העבודה דוגמת הדובר לשעבר דניאל הרוש ויו"ר צעירי המפלגה יעל סיני.

התנגדות פעילים בולטים במפלגת העבודה לסיור במקום. גוש עציון. צילום: פלאש 90
התנגדות פעילים בולטים במפלגת העבודה לסיור במקום. גוש עציון. צילום: פלאש 90

"הסיור הזה יתקיים ביום חמישי עפ"י תפיסה של מפלגת העבודה", כך הגיב לדברים ח"כ איתן ברושי ממפלגת העבודה בשיחה עם ערוץ 20. "מי שלא מזוהה עם התפיסה הזאת לא יכול להיות חבר מפלגת העבודה".

"זה לא קשור למצביעים", הבהיר ברושי, "זה קשור לכך שניאבק בכל הסדר על גבולות ביטחון וניאבק בכל הסדר על מדינה יהודית ודמוקרטית. הדיבור של ביטחון, התיישבות ומדינה יהודית ודמוקרטית כולל את הגושים המרכזיים שבתוכם גוש עציון, גבעת זאב ומעלה אדומים. אני לא מצייר פה מפות, אבל איפה שאנחנו נהיה זה חלק מתפיסת הביטחון שלנו. מי שלא מזוהה עם זה – לא יכול להיות חבר מפלגת העבודה. הוא יכול לעבור למפלגות אחרות".

לשאלה האם סיור דומה יתקיים בשומרון השיב ברושי: "אני מניח שאנחנו נהיה במקומות שאיתם אנחנו מזדהים כיעדים להבטחת עתידה ובטחונה של המדינה. אנחנו לא חושבים שצריך להישאר באיתמר או ביצהר כדוגמה. לעומת זה מעלה אדומים וגוש עציון זה חלק מהגושים שבהם אנחנו תומכים ואותם אנחנו רוצים לחזק".

ברושי אמר כי לא נתקל בהתנגדויות לסיור טרם פנייתנו ולכן תגובתו אינה מתייחסת לגופם של דוברים. "גם במפלגת העבודה יש שוליים סהרוריים שהם בהחלט לא מיצגים את הקו המרכזי שהוא קו של ביטחון והתיישבות שהוצב לפני שנים".

"בעיקרון אנחנו מדברים על מסלול שמייצג את השקפת העולם שאנחנו עיצבנו אותה, לא הימין. מלחמת ששת הימים הייתה מלחמת אין ברירה. מי שעמד בראש המדינה היו אלה שהרכיבו את מפלגת העבודה ואנחנו, בהמשך למסורת של בן גוריון, יגאל אלון ורבין, מובילים את התפיסה של פשרה יחד עם התעקשות על מרכיב הביטחון. לכן אנחנו הולכים לגוש עציון, מעלה אדומים וגבעת זאב. אנחנו נאמנים לקו של תפיסת הביטחון וההתיישבות שאנחנו עיצבנו אותה. אנחנו עלינו לגולן, אנחנו התיישבנו בבקעה וצפון ים המלח – גוש עציון זה הקיבוץ הדתי בעיקר. זה מתיישב עם אותה תפיסה של נחל עוז בדרום ומנרה בצפון".

"נאמנים לקו של ביטחון והתיישבות". ח"כ איתן ברושי. צילום: פלאש 90
"נאמנים לקו של ביטחון והתיישבות". ח"כ איתן ברושי. צילום: פלאש 90

"התפיסה שלנו היא גושי ההתיישבות, היא לא ארץ ישראל השלמה. כשאנחנו מדברים על שתי מדינות לשני עמים אנחנו מדברים על הפרדה ועל היפרדות ועל יצירת שתי מדינות לשני עמים שזה הקו שגם יגיע איתו לכאן נשיא ארה"ב. ודווקא לקראת ביקורו צריך לדעת מה מוסכם ולא מוסכם. לכן הסיור שלנו יצא גם בזמן, על אף שלא תוכנן כך", הוסיף ח"כ ברושי.

"התרפסות והתחנפות לקהלים שלא יצביעו עבורנו"

"מצטער, אני לא משלם 75 ₪ בשנה למפלגת העבודה כדי לממן סיורים חסרי תוחלת לגוש עציון", כתב בפוסט בפייסבוק דניאל הרוש, לשעבר דובר מפלגת העבודה וממקימי קבוצת 'מהפך' לשינוי פני המפלגה. "הימין משתולל ומפרק ביסודיות את כל עמודי התווך עליהם עומדת המדינה הזאת".

"בימים כאלה האנרגיות של מפלגת העבודה כולה, מהיו"ר ועד אחרון הפעילים, צריכות להיות מנותבות למאבק עיקש ויום יומי ביריבים הפוליטיים שלנו", טען הרוש שפרסם בעבר טור בעיתון 'הארץ' שכותרתו 'לא תענוג להתנגד לקירוב לבבות, אבל אין ברירה'. "כל אחת ואחד מאיתנו שאוהבים את המקום הזה ומאמינים שהוא יכול להתנהל אחרת צריכים לקום כל בוקר ולחשוב איך אנחנו מקדמים את המחנה שלנו עוד צעד אל עבר החלפת השלטון. זה הדבר היחיד שצריך לעניין אותנו. זה הדבר היחיד שצריך לעניין אופוזיציה. כל דבר שלא תורם לקידום המטרה הזאת הוא בזבוז זמן משווע במקרה הטוב, ויריקה בפרצוף של כל מי שעוד מאמין שאפשר לשנות את המסלול של הספינה הזאת במקרה הפחות טוב".

לו"ז הסיור של חברי הכנסת מהמחנה הציוני בגוש עציון
לו"ז הסיור של חברי הכנסת מהמחנה הציוני בגוש עציון

לדבריו את המטרה ניתן לקדם אמצעות בחידוד עמדות, דרכי שכנוע חדשות ו"ביצירת עימות יום יומי מול הימין סביב סוגיות הליבה" כמו גם "במאבק תמידי על מוקדי כח ואופיים – ברשויות המקומיות, בתקשורת, בצבא, במערכת המשפט ובמערכת החינוך". "איך לא מקדמים את המטרה הזאת? בהתרפסות, בהתחנפות לקהלים שלעולם לא יצביעו לנו, בהפנמת ההסתה של הימין בדבר היותנו בוגדים עוכרי ישראל, במפגש עם אנשים שבכל יום מוסיפים עוד שמן למדורת הדה לגיטימציה של המחנה שלנו, בסיור של הסיעה בגוש עציון", סיכם הדובר לשעבר.

"אפשר לבקר את הממשלה ועדיין ללכת ולדבר עם הציבור, לא מובן לי בדיוק מה מפריע לך בפעילות הזאת. האם הגושים הגדולים לא ישארו אצלנו? האם הם לא חלק מהעם שמפלגת שלטון צריכה לדבר איתם? עם הפגנות של מרצ בכיכר רבין לא מגיעים לעם – צא מהבועה", הגיב להרוש דניאל דיין מארגון השמאל 'נושאי הדגל'. גולש אחר הגיב: "אני נגד לחיות בבועה סמולנטרופית בלי להיחשף לחיים מחוץ לת"א".

"אנשי הימין הגרים בגוש שרתו ומשרתים בדיוק כמו כל אזרח. חלק מהישובים נבנו ע"י מפלגת העבודה. חשוב לבקר גם אם לא מאמינים בדרך", טענה אחת הגולשות. גולשת אחרת חיזקה את הרוש ואמרה כי "ההתחנפות הזו לימין היא הזויה ומעבר לזה – משפילה".

"התרפסות והתחנפות לקהלים שלא יצביעו עבורנו". הפוסט של דניאל הרוש
"התרפסות והתחנפות לקהלים שלא יצביעו עבורנו". הפוסט של דניאל הרוש. צילום מסך מתוך פייסבוק

"לא סתם הימין המתנחלי משתמש בנרטיב של גוש עציון"

יעל סיני, יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, כתבה בפוסט ברוח דומה כי "נכון שגוש עציון היא חלק מהצעת הגושים במתווה של הסכם מדיני, אבל זה ברור לגמרי שיש סביב האזור שאלה דרמטית בנוגע לגבולותיה האפשריים של מדינת ישראל ובכלל האפשרות הריאלית להקים פה שתי מדינות. אי אפשר להיתמם ולהפריד בין השאלות, לא סתם הימין המתנחלי משתמש בנרטיב של גוש עציון בשביל להכשיר את הצעדים החד צדדיים של הקמת התנחלויות".

"האם זהו היעד הראשון שמפלגת העבודה הייתה רוצה ללכת אליו בשלב הזה? האם נפתרו כל הבעיות בפריפריה?", תהתה סיני. "הרי מטרת פרויקט 'יום בישוב' היא לקרב אוכלוסיות, להקים תשתית, לבנות אמון בין המפלגה לבין החברה הישראלית. האם דווקא גוש עציון הוא המקום הנכון לעשות זאת בשלב זה? זוהי לא רק שאלה אלקטורלית. זוהי קודם כל שאלה של סדר עדיפויות ולי זה מרגיש יותר כמו עוד דרך להתנצל על זה שאנחנו שמאלנים".

את טענותיה גיבתה בנתוני ההצבעה המזעריים בישוביי גוש עציון למפלגת "המחנה הציוני" לעומת אחוזי ההצבעה הגבוהים עבור מפלגת "הבית היהודי" במערכת הבחירות 2015. "יום בישוב הוא פרויקט חשוב חיובי ונהדר, הוא פרויקט שמציע תיקון של עשרות שנים של ניתוק ואני לא כופרת בעצם קיומו אבל חשוב לי שהוא יגיע למקומות הנכונים ויש כל כך הרבה כאלה, הם מחכים לנו".

"מדויק", נכתב באחת התגובות ומנגד גולש אחר טען כי "גוש עציון היא חלק בלתי נפרד מגבולות המדינה בכל הסדר עתידי, ולכן צריך ללכת לשם ולכל מקום בארץ" והוסיף "מציע שאת הביקורות עלינו נשאיר לימין".

לא סתם הימין המתנחלי משתמש בנרטיב של גוש עציון". הפוסט של יעל סיני. צילום מסך מתוך פייסבוק
לא סתם הימין המתנחלי משתמש בנרטיב של גוש עציון". הפוסט של יעל סיני. צילום מסך מתוך פייסבוק
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20