ההקלטות המלאות נחשפות: 24 שעות בלבד אחרי שבית הדין הורה לזמן לעדות את מח"ט כפיר אל"מ גיא חזות, עיתון מעריב חושף את ההקלטות המלאות בין צ'רלי אזריה, אביו של אלאור לבין המח"ט חזות, במהלכן נשמע המח"ט מבקש ממנו להחליף את צוות ההגנה.

הקלטת השיחה בין המח"Y לאביו של אלאור. מתוך 'לפני כולם' (ד')

כאמור, ביום שלישי הבא יתייצב המח"ט לעדות דרמטית, זאת לאחר ששופטי בית הדין שמעו את ההקלטה בה הוא מנסה לשדל את האב להיפגש אתו לראשונה.
כך נשמעו המשפטים הראשונים בין שני האישים.

אל"ם חזות:  צ'רלי, אני רוצה לפגוש אותך ולבוא לדבר איתך בלי שום גורמים מתווכים. אם אתה רוצה אני יכול גם לחבר אנשים מאוד בכירים ולהיפגש במקום לא פורמלי, על אזרחי, כדי לדבר על איך אנחנו יכולים להמשיך מכאן לפני שאנחנו נמשיך לאבד שליטה על האירוע הזה, ונראה אם אפשר להגיע לאיזה שהוא הסדר והסכמה כי אני מניח שלא אתה ולא אני אוהבים את המצב שנקלענו אליו".

צ'רלי: "זה נכון. הבעיה היחידה היא שהמצב הזה לא הגיע ממני. אתה מבין"

חזות: צ'רלי, עזוב, אתה יודע. אנחנו יכולים להמשיך להשליך בוץ אחד בשני. מכיוון שאני אהיה לעולם המפקד של הבן שלך, ולעולם אני ארגיש אחראי אליו, גם אם אני חושב שהוא עשה משהו לא בסדר. בסוף אני המפקד. ואני כבר תשעה חודשים מסתובב בהרגשה שאנחנו על רכבת שדים ואני רוצה לרדת מהרכבת הזאת".

צ'רלי: "אני מזמן רציתי לרדת מהרכבת הזאת אבל בנינו. עוד מעט עשרה חודשים שאף אחד מהפיקוד לא הגיע ולא חשב עליו ולא שום דבר. איך אני בתור אבא יכול להרגיש. אני אוהב את כל חיילי צה"ל תאמין לי…"

אלאור וצ'רלי אזריה בבית הדין. פלאש 90
אלאור וצ'רלי אזריה בבית הדין. פלאש 90

בשלב זה מודה המח"ט כי העובדה שאיש לא נפגש עם המשפחה היא לא תקינה. "אתה צודק. צ'רלי, תאמין לי, בוא ניפגש. אנחנו נבוא על אזרחי ותחליט מה שתחליט אבל תן לנו רגע להיפגש להגיד לך את הדברים בלי גורמים מתווכים".

השניים קובעים להיפגש למחרת, "על אזרחי" בבית משפחת אזריה.

המח"ט מסיים את דבריו בקביעה שהפרשה לא עושה טוב לאיש.  "הבן שלך מפסיד, וצה"ל מפסיד ומדינת ישראל מפסידה. ולכן, אתה יודע אני יכול להמשיך את השיחה הזו בטלפון אבל אני לא רוצה. אני רוצה להיפגש איתך בארבע עיניים, בשש עיניים"

בהתאם למה שקבעו, נפגשו השניים למחרת בבסיס למשך  חמישים דקות, במהלכן ניסה המח"ט בין היתר לשכנע את האב לשנות את קו ההגנה במשפט.

"אני מדבר בשם כל הצבא"

בשלב מסוים אומר לו המח"ט: "אני פועל מאחורי הקלעים בשביל הבן שלך. ואני גם אומר פה בצורה מאוד ברורה, אני לא מייצג רק אותי אני מייצג את כל הצבא, בכל מה שקשור לתנאי הת"ש, הסיוע לבן שלך, מה שאתה רוצה יש לך, סיוע ישיר יש לך קו ישיר אלי. אם הבן שלך במצוקה הוא חסר לו משהו ואם התנאים הם לא תנאים כל דבר…אני פה מטעם הצבא, אני לובש מדים".

בהמשך מנסה המח"ט לשדלו להחליף את צוות ההגנה במשפט: "אני יכול להפגיש אותך עם הסנגור הראשי של צה"ל, שיכול להציע לך איזה אפשרויות אתה יכול להתקדם. דרך הסנגוריה של צה"ל, בין אם זה יעוץ בנוסף, או בין אם זה לצרף מישהו נוסף לצוות של ההגנה. אני יודע רק ממה שקראתי וממה שלמדתי בסופ"ש האחרון, קו ההגנה הזה שבו לפחות ממה שקראתי הוא לא היה מוצלח עד עכשיו".

בשלב זה מבהיר צ'רלי כי לא יהיה מוכן בשום מצב שהבן שלו יורשע בהריגה. על כך משיב המח"ט: "צ'רלי, אני אומר עוד פעם – אנחנו לא יכולים לשנות את זה. אני פה כדי לראות איך אנחנו יוצאים עם פחות נזק. הדרך היחידה לשנות פסיקה של בית משפט זה ערעור. בוא נדבר שנייה על ערעור, מה התרחיש שקורה פה. אנחנו הולכים עוד פעם לסאגה ארוכה בה אנחנו מטלטלים עוד פעם את כל החברה הישראלית וכל הצבא…. הסיכויים שערעור כזה יתקבל הם קלושים… בוא שב עם הסנגור הראשי הצבאי, בוא שב עם עוזר הרמטכ"ל, בוא שב עם ראש אכ"א, בוא שב עם אלוף פיקוד מרכז, שמע אותם. אתה לא חייב לחתום, אתה לא חייב להחליט עכשיו".

יישלח למאסר? צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
יישלח למאסר? צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עם זאת, הבהיר חזות, כי לא תהיה לאלאור אפשרות לחמוק מתקופה מסוימת בכלא. "אני לא רוצה להטעות אותך, זה לא יסתיים בלי תקופה בכלא אבל הכל זה שאלה של אלטרנטיבות".

בשלב זה אזריה מתעקש שלא יסכים לכך שבנו יישב בכלא: "מה שאני אומר זה דבר כזה, אני לא אהיה מוכן לראות את הבן שלי על לא עוול בכפו יושב בכלא".
חזות משיב: "הסיפור זה בסוף עסקת טיעון. הרשעה שאני לא מוסמך לדון עליה, אך אני אומר לך את הערכה שלי, שאי אפשר יהיה לשנות אותה. הדבר השני זה סיפור של תקופה בכלא, הכל עניין של אלטרנטיבות… אני לא יודע אם החלטת כבר על איזה מסלול אתה הולך, לפני שאתה הולך על המסלול של עוד פעם להגיש ערעור בו תבדוק את האופציה של ללכת לעסקת טיעון. מקסימום ברגע האחרון אתה יכול להגיד לא מתאים לי. אבל לפחות תנסה את זה".

כאמור, בבית המשפט טענו עורכי הדין של אזריה  כי מדובר בשיבוש משמעותי של ההליך המשפטי והתערבות בוטה. ההקלטות הביאו את השופטים להכריע כי יש לזמן את מח"ט כפיר אל"ם גיא חזות לבית הדין.
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי