המדינה שללה לראשונה קצבאות ביטוח לאומי מהורי שבעה מחבלים קטינים שיידו אבנים, כך עפ"י פרסום של נטעאל בנדל ב-360.

יידוי אבנים לעבר שוטרים בכפר כנא. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
יידוי אבנים לעבר שוטרים בכפר כנא. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

עפ"י החוק שקידמה שרת המשפטים איילת שקד בעקבות הטרור המתמשך, ישללו קצבאות ביטוח לאומי הניתנות להורים אשר ילדיהם יידו אבנים על רקע לאומני.

בין הקצבאות שישללו – קצבת ילדים בגין המחבל הקטין, קצבת שארים וכן הוא לא ימנה במספר הילדים לצורך חישוב תשלום הבטחת הכנסה או מזונות מהביטוח הלאומי.

בנוסף, הוחמרה הענישה כלפי מיידי אבנים ל-20 שנות מאסר וכן לעונש מינימלי של 4 שנות מאסר למי שיידה אבנים במטרה לפגוע ,ומינימום של שנתיים מאסר למחבל שניסה לעורר בהלה או פחד באמצעות ידויי אבנים אל עבר כלי תחבורה.

החוק עבר בחודש נובמבר 2015 בקריאה שניה ושלישית בכנסת כתיקון ל"חוק העונשין". בינתיים מדובר הוראת שעה למשך 3 שנים.

יישום החוק החל רק בחודש האחרון והוא יחול למפרע. כאמור, מהורי שבעה אסירים קטינים כבר נשללו הקצבאות.

ארגון השמאל הקיצוני "עדאלה" עתר נגד החוק לבג"ץ. דיון ראשון בעתירה יתקיים בשבוע הבא.

בתשובת הפרקליטות לעתירת עדאלה נטעם כי החוק הינו חוקתי ומידתי בכל הנוגע להפרת זכויותיהם של הורי מחבל קטין שיידה אבנים על רקע לאומני. עוד נטען כי על ההורים חלה אחריות לפשעי ילדיהם.

כבר השבוע הוגש כתב אישום נגד תושב עיסאוויה בן 18 בגין יידוי אבנים לעבר כלי רכב וחבלה במזיד. עפ"י כתב האישום שהוגש לביהמ"ש המחוזי בירושלים, הנאשם דאוד אבו עוויס יידה אבנים בחודש שעבר לעבר רכב שטעה ונכנס לכפר.

מחבלים קטינים מיידים אבנים על רכב ישראלי במזרח ירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 ??????? ???????? ??????
מחבלים קטינים מיידים אבנים על רכב ישראלי במזרח ירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ברכב שהה זוג נשוי ושני נוסעים נוספים בעלי חזות יהודית. כתוצאה מיידוי האבנים של המחבל ואחרים שהצטרפו אליו, נופצה שמשת החלון הקדמי של הרכב ואחת הנשים נפצעה משברי הזכוכית.

בית המשפט העליון: להחמיר ענישה גם עם יהודים

בבית המשפט העליון נשמעים קולות הדורשים להחמיר את הענישה גם כלפי מיידי אבנים יהודים.

בתיק העוסק בידויי אבנים של נערים יהודים על רכבים פלסטינים ביולי 2014 כתב השופט ניל הנדל כי "דווקא במקום בו בתי המשפט מטילים עונשים כבדים באופן משמעותי על מיידי אבנים, הכוללים עונשי מאסר בפועל, דומה שסיום הפרשה באי-הרשעה יש בו כדי לפגוע בתחושת הצדק והשוויון בפני החוק"

"חומרתה של העבירה הנדונה, איננה נעוצה רק בסיכון הרב ובפוטנציאל הנזק הגלומים בה, אלא גם במאפייניה הנוספים", ציין השופט.

"אין מדובר על קטטה אלימה המכוונת כלפי אדם ספציפי, אלא על פגיעה בקבוצת אנשים רק בשל מוצאם ודתם. זהו מעשה הפוגע בבסיס החיים המשותפים, ובהכרה בזכותו של כל אדם באשר הוא לחיות את חייו בכבוד ומבלי להיות יעד לאלימות רק בשל השתייכותו הקבוצתית. השלכת אבן בצורה עיוורת לעבר רכב פלסטיני, למשל, מטשטשת את פניו של האחר, רק בשל היותו אחר".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20