זמן קצר לפני פרסום דו"ח המבקר הגיב היום (ג') מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, לדברי רה"מ בנימין נתניהו אתמול, לפיהם "בניגוד לדו"ח המבקר – אני מגבה את ראשי צה"ל". כזכור היום צפויים להתפרסם שני פרקים מתוך דו"ח "צוק איתן" העוסקים בהתנהלות הקבינט לפני ובמהלך המבצע ובטיפול באיום מנהרות חמאס.

מבקר המדינה יוסף שפירא. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"הדו"ח חושף ליקווים משמעותיים". מבקר המדינה יוסף שפירא. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בהודעת המבקר נכתב כי "מוסד מבקר המדינה ומבקר המדינה עצמו נתונים בתקופה האחרונה במתקפות וניסיונות לדה-לגיטימציה, בעיקר מצד המערכת הפוליטית, שנועדו כנראה להרתיע את מוסד המבקר ולפגוע במעמדו כפי שהוגדר בחוק יסוד". לדברי שפירא, "חיוני ביותר שהדרג המדיני וכן גורמים נוספים במערכת הפוליטית, כמו גם צה"ל והמערכת הביטחונית, יתמקדו בלימוד הדו"ח ובהפקת לקחים ממנו ולא בהשמצות. זאת כדי לשפר את תהליכי העבודה בכל הרמות, במטרה להיערך טוב יותר לאיומים קיימים ומתפתחים ולמערכה צבאית שעלולה לפרוץ, אף ללא התראה מוקדמת".

"בניגוד לדברי ראש הממשלה, במבוא לדו"ח נכתבו הדברים הבאים: 'עוז רוחם, תושייתם ויוזמתם של המפקדים והחיילים אפשרו לצה"ל להילחם במרחב רווי המנהרות ברצועת עזה, לחתור למילוי משימתם, לטפל כמיטב יכולתם במנהרות ולהגיע להישגים שהושגו במבצע זה'", הוסיף המבקר בהתייחס לדברי נתניהו אמש. "הדו"ח חושף ליקויים מהותיים וכן חושף ליקויים משמעותיים בהתמודדות של צה"ל עם איום המנהרות-במישור המודיעיני בבניית הכוח והפעלתו ובמישור הטכנולוגי. גם המבוקרים יודעים היטב, כי הביקורת נעשתה בהתאם לחוק, על ידי צוותי ביקורת מיומנים ומקצועיים – באמינות, ביסודיות וללא כל משוא פנים".

כאמור אתמול התייחס רה"מ בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת לדו"ח המבקר שמתפרסם היום. "האחריות הראשונה שלי כראש ממשלה היא כמובן לדאוג לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. כך עשינו במבצע צוק איתן", אמר נתניהו. "היכינו את החמאס את המכה הקשה ביותר שהוא ספג בתולדותיו. חיסלנו כאלף מחבלים של החמאס, את בכירי מפקדיו. הפלנו את מגדלי הטרור. פעלנו בעוצמה, באחריות ובתיאום מלא בין הדרג המדיני והצבאי".

בהתייחסות לטענות על כשלים בתפקוד הקבינט, אמר רה"מ: "אף קבינט בתולדות המדינה לא עודכן יותר. וכשנכנסים לקבינט צריך להשאיר בחוץ את הטלפון הסלולרי, את הפוליטיקה הקטנה ואינטרסים אישיים. בניגוד לדו״ח המבקר – אני מגבה את ראשי צה״ל, השב״כ ומערכת הביטחון – ששמרו ושומרים על אזרחי מדינת ישראל".

"הלקחים החשובים באמת לא נמצאים בדו״ח המבקר ואנחנו מיישמים אותם בלי הכרזות ובלי הצהרות לתקשורת. אנחנו מיישמים אותם ביסודיות, בהתמדה, ובשקט", סיכם רה"מ.

ראש הממשלה בישיבת הסיעה אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"הלקחים החשובים אינם בדו"ח המבקר". ראש הממשלה בישיבת הסיעה אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20