מהפכת השידורים החיים מהכנסת: במעמד יו"ר הכנסת ח"כ יולי יואל אדלשטיין, הושקו היום (ג') מצלמות שידורי ועדות הכנסת החדשות ואפליקציית הכנסת. חידושים אלה מהווים קפיצת מדרגה בכל הנוגע לשקיפות הכנסת, ובכך משלימה הכנסת פריסה נרחבת, חסרת תקדים, של שידורים חיים מכול וועדות הכנסת ובאופן שמאפשר לכול אמצעי התקשורת להעביר בכול עת כול דיון מהכנסת, במליאה או בוועדות, בשידור ישיר.

 סרטון ההסבר.

בפתח האירוע הוצגו המצלמות המתקדמות של ועדות הכנסת, בכול חדר וועדה בכנסת מוקמו 4 מצלמות באיכות FULL HD המעניקות לצופה חווית צפייה מלאה מכל זווית אפשרית בשידור חי ומכל דיון. הנוכחים זכו לראות תצוגת תכלית של המצלמות החדשות שהעבירו את מסיבת העיתונאים בשידור חי בפורטל הכנסת. המצלמות החדשות החליפו מצלמות מיושנות שהעבירו את שידורי הוועדות אך באיכות ירודה. המצלמות החדשות הן בעלות זום אופטי מתקדם, ונעשתה להן התאמה מקצועית לתוואי חדרי הוועדות, כך שהן ממוקמות קרוב יותר למשתתפי הדיונים ובזוויות צילום איכותיות.

בשידור ניתן לצפות מכול מחשב ביתי, טאבלט או סמארטפון ומדובר בבשורה משמעותית גם למערכות התקשורת שיכולות לשאוב את השידורים בזמן אמת ולשדרם באופן חופשי, ללא כול מגבלה או צורך בתשלום.

במסיבת העיתונאים היום הוצגה גם האפליקציה החדשה של הכנסת. האפליקציה תומכת באופן מלא בשידורי המצלמות החדשות, ומאפשרת צפייה בשידורי הוועדות באיכות HD מכל טלפון חכם. האפליקציה הניתנת להורדה במכשירי אנדרואיד ואייפון, מאפשרת לצד קבלת מידע אודות הכנסת, הוועדות, חברי הכנסת ופעילותם, גם רישום לקבלת הודעות מתפרצות (פושים) של הודעות היוצאות מהכנסת, סדרי יום ועוד. באפשרות המשתמש לבחור מאילו ועדות וגופים אחרים לקבל פושים.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.
"לחזק את הקשר עם אזרחי המדינה". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

יו"ר הכנסת ח"כ יולי יואל אדלשטיין הדגיש כי המצלמות והאפליקציה החדשים הם בעיניו חידוש דרמטי בתחום שקיפות הכנסת. "עבודת הכנסת שקופה וגלויה לציבור יותר מאי פעם, ומהיום, במלוא מובן המילה, גם חדה יותר וברורה יותר. המאמצים הכבירים וההשקעה המשמעותית של הכנסת כדי להציג את העבודה הפרלמנטרית בצורה שקופה, מיטבית ונוחה, היא תוצאה של מדיניות מכוונת. בדרך זו אנו מבקשים לחזק את הקשר עם אזרחי המדינה ולאפשר לציבור לצפות במה שקורה בכנסת באופן שקוף, גלוי ובלתי אמצעי. כך, יכול כול אזרח לראות עד כמה הכנסת רלוונטית ומשפיעה בחקיקה על כול אורחות חיינו, ולגבש את עמדותיו לכול כיוון שיחפוץ".

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית ניצן חן אמר: " אנחנו בלשכת העיתונות הממשלתית, חרטנו על דגלנו את השימוש בטכנולוגיות התקשורתיות החדשניות ומהיום והלאה תעביר הכנסת את שידורי ועדותיה, באיכות HD, כשאנשי לע"מ המיומנים במערכות אלו נותנים גם את השרות והליווי שימנעו תקלות בהעלאת דיוני הוועדות לשידור. בזכות שיתוף הפעולה הפורה שיש בינינו ובין הכנסת, נאפשר למחוקקים להנגיש לציבור הרחב של אזרחי ישראל, את העבודה הפרלמנטרית בכל מקום שהוא נמצא, גם במה שפעם נחשב כבחדרי חדרים".

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי