בתגובה לסרטון שפרסם בני גנץ על הצלחותיו במבצע "צוק איתן", במפלגת 'הימין החדש' של השרים נפתלי בנט ואיילת שקד תוקפים התנהלותו באותו מבצע ומזכירים את דו"ח מבקר המדינה שבו נמתחה על גנץ ביקורת חריפה. "בני גנץ נרדם בעמידה ביחס למנהרות הטרור מעזה, דבר שכמעט הוביל לאסון טרור נורא", נמסר. "יצאנו להשמדת המנהרות ב״צוק איתן״ לא בזכות בני גנץ, אלא למרות בני גנץ. דו״ח ועדת החקירה של מבקר המדינה קבע שבנט דחף לפעולה; בני גנץ בלם".


הסרטון שפרסם גנץ

כפי שדו"ח מבקר המדינה קבע, הרמטכ"ל בני גנץ נרדם בעמידה ואיפשר לחמאס לחפור כ-30 מנהרות טרור מעזה לתוך שטח מדינת ישראל. הוא לא יזם כלום, לא דחף לפיתרון, לא דפק על שולחן הקבינט. פשוט נרדם בשמירה. משך 50 יום הוא היסס, לא גילה יוזמה, לא גילה יצירתיות, ולא הצליח להכריע את חמאס", טוענים ב-'ימין החדש'.

בניגוד לגנץ, טוענים במפלגה, כי "דו"ח ועדת החקירה של מבקר המדינה קובע בצורה ברורה: נפתלי בנט דחף לפעולה; בני גנץ בלם. נפתלי בנט יזם את השמדת המנהרות; בני גנץ עיכב.

כאשר השר בנט התוודע בסוף יוני 2014 לקיום עשרות מנהרות טרור שמוכנות להפעלה מיידית, הוא הניח ב-30 ביוני על שולחן הקבינט את התכנית להשמדת מנהרות הטרור. מאותו רגע ואילך, בני גנץ עשה הכל כדי להימנע מאותה פעולה. כך למשל, בישיבת קבינט בתחילת יולי הוא הסביר לקבינט שהמנהרות "זה לא איום עם השפעה אסטרטגית" והוסיף ואמר: "אין להן משמעות של יכולות גדולות מדי".

עוד טוענים כי "פעם אחר פעם גנץ הסביר לחברי הקבינט שאין לחמאס כוונה להשתמש במנהרות (והם פרצו 3 פעמים והרגו את חיילינו). נזכיר: עשרות מנהרות מוכנות לפעולה מיידית. משך 18 יום בני גנץ גרר רגליים, ועשה כל שביכולתו על מנת שלא לפעול. משך אותם ימים, מחבלי חמאס חדרו לישראל והרגו חיילים שלנו פעם אחר פעם, אבל גנץ בשלו: אין צורך להיכנס, לא כדאי להיכנס". ב'ימין החדש' חותמים: "כאשר בני גנץ מתיימר להביא ביטחון, חובה להציג את הדברים לאשורם".

שר החינוך נפתלי בנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20