אולי מתוך תסכול על המפלגה המתפרקת והקרבות הפנימיים הבלתי פוסקים. אולי סתם בגלל עודף זמן פנוי ממנו סובלים, כנראה, חברי האופוזיציה. אולי מתוך מרירות ועלבון לאחר שיושב ראש מפלגתה כינה אותה "שמאל רדיקלי". לא ברורה הסיבה, אבל חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הקדישה סטטוס שלם (וארוך ארוך) לבקשת תגובה שקיבלה מערוץ 20.

מתוך הפוסט של יחימוביץ'. צילומסך.
מתוך הפוסט של יחימוביץ'. צילום מסך.

כן כן, שמעתם נכון, לא לכתבה שהתפרסמה בערוץ, אלא לבקשת תגובה בלבד, לצורך הכנת כתבה שלא התפרסמה בסוף. יחימוביץ' כינתה את בקשת התגובה הצנועה שלנו בשלל מילים מפוצצות כדרכה: "בקשת התגובה הדוחה הזאת, המעלה צחנה קשה של רדיפה ומקארתיזם" ואף הגדירה אותה "נסיון נואל להפוך את הלגיטימי והיפה לפסול ומגונה". יחימוביץ' שכחה לציין משום מה שבקשת התגובה התייחסה למידע שהגיע אלינו לפיו אירוע הקראת שירי דרוויש בו השתתפה העוזרת שלה התרחש בערב יום העצמאות. כנראה שהמילה "אמת" היא סמל המפלגה, לא הסמל של יחימוביץ'.

נראה כי חברת הכנסת מהאופוזיציה שלי יחימוביץ' התבלבלה קצת. אולי היא צריכה להשתמש בתקציב הקשר עם הבוחר או בכספי המשכורת הענקית שאנחנו משלמים לה כדי לקחת קורס ביסודות העיתונות ולרענן את החומר. גברת יחימוביץ' עובדת אצלנו, לא אנחנו אצלה. כגוף עיתונאי אנחנו מייצגים את האינטרס של האזרחים, הבוסים של גברת יחימוביץ', ולכן עליה לענות לשאלות שלנו בנימוס ובמהירות האפשרית.

זכותו של גוף עיתונאי, ולא רק זכותו אלא חובתו, לפרסם מה שהציבור צריך לדעת על התנהלות נבחריו, גם ובעיקר אם זה לא מוצא חן בעיניהם. חובתו המקצועית של גוף תקשורת לבקש תגובה לפני הפרסום ואנחנו גאים שכך עשינו. חבל שיחימוביץ' מנסה (נסיון נואל כמובן) להפוך דבר לגיטימי ויפה כמו בקשת תגובה לפני פרסום, לדבר פסול ומגונה. 

בקשת התגובה המקורית על אירוע בערב יום העצמאות
בקשת התגובה המקורית על אירוע בערב יום העצמאות

עד שיחימוביץ' תרכוש את ספר האזרחות הקרוב ותחזור על החומר, נעזור לה קצת. "מקארתיזם", שלי, הוא כינוי לרדיפה פוליטית וסתימת פיות של אמנים, סופרים ועיתונאים על ידי פוליטיקאים. הביטוי מושאל משמו של הסנאטור האמריקאי ג'וזף מקארתי, שנודע כמי שמחזיק רשימות שחורות של עיתונאים, סופרים ואמנים החשודים בנטיות פוליטיות הפוכות לשלו. לקרוא לבקשת תגובה של עיתונאי מפוליטיקאי "מקארתיזם" מעיד על חוסר הבנה עמוק מאוד הן בעבודת התקשורת והן בעבודת הדמוקרטיה הפרלמנטרית.  מצער ומדאיג לגלות את חוסר ההבנה העמוק הזה אצל מי שמילאה תפקידים בכירים בשתי המערכות.

אנחנו נמשיך לכתוב ללא פחד על מה שחשוב לציבור לדעת, כמו למשל איך ועם מי מבלים נבחריו ועובדיהם את זמנם. גם אם פוליטיקאים מקארתיסטים יעשו לנו שיימינג ודלגיטימציה בפייסבוק אנחנו לא נירתע אלא להיפך – נבין שאנחנו בכיוון הנכון.

אבישי עברי

אבישי עברי

עורך ראשי אתר ערוץ 20