שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, תקפה היום (ג') בכינוס מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה את התנהלות המועצה כלפי ישראל. "אני קוראת למועצה להתייחס לאפליה הכרונית שלה נגד ישראל, כשאפילו לא הוצג ביסוס לכך". היילי הבהירה כי בעקבות האפליה ממשל טראמפ "בוחן בזהירות את תפקוד המועצה ואת השתתפות ארה"ב בה".

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בכינוס מועצת זכויות האדם בז'נבה, היום. צילום: רויטרס
שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בכינוס מועצת זכויות האדם בז'נבה, היום. צילום: רויטרס

כדי להמחיש את האבסורד אמרה היילי כי ונצואלה, שמפרה זכויות אדם באופן שיטתי, חברה במועצה ואינה סופגת כל ביקורת. "קשה להאמין שהמועצה הזו לא העבירה אף החלטה על ונצואלה, אבל במקביל העבירה לפחות 5 החלטות על ישראל, המועצה חייבת להפסיק את המדיניות החד צדדית נגד ישראל", אמרה השגרירה וקראה להדחת ונצואלה מהמועצה. לדברי היילי, "כדי שהאו"ם ישמור על האמינות שלו, הוא חייב להפסיק עם המדיניות האנטי ישראלית". עוד אמרה השגרירה לחברי המועצה "אנו מצפים להוביל לשינוי אמיתי עם ארה"ב. הגיע העת לשים סוף לפרק ההזוי הזה בתולדות האו"ם".

כזכור, בסוף השבוע האחרון פרסמה היילי מאמר ב"וושינגטון פוסט" בו מתחה ביקורת על ההטייה האנטי ישראלית של מועצת זכויות האדם כלפי ישראל. "המועצה חייבת להפסיק בנוהג הפסול להפלות את ישראל בביקורת רבה. כאשר המועצה מעבירה למעלה מ-70 החלטות נגד ישראל, מדינה המקפידה על שמירת זכויות אדם, ורק 7 החלטות נגד איראן, מדינה עם עבר בעייתי בנושא, אתה יודע שמשהו לחלוטין לא תקין", כתבה היילי. עוד האשימה כי המועצה הפכה "מקלט לדיקטטורים".

הנציב העליון לזכויות אדם השווה בין תחושות הפלסטינים לשואה

את כינוס המועצה הבוקר פתח הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, זייד ראאד אל-חוסיין, שקרא לישראל "לסיים את הכיבוש שנמשך כבר 50 שנה". אל-חוסיין הוסיף כי העם הפלסטיני "מציין חצי מאה של חיים תחת סבל כבד של הכוח הצבאי של הכיבוש, ששולל רבות מהחירויות הבסיסיות שלהם". עוד אמר הנציב כי גם ישראל וגם הרשות ירוויחו מסיום הכיבוש: "גם הישראלים ראויים לחיים חופשיים מאלימות. שימור הכיבוש רק יאריך את הסבל". יש להדגיש כי לא כל נאום הפתיחה של הנציב הוקדש לישראל, וכי במהלכו הוא גם דיבר על המצב החמור בעיראק, שם לפי דו"ח של צוות האו"ם, 163 אזרחים נרצחו בידי דאעש בעיר מוסול – רק בשבוע שעבר.

זייד ראאד אל-חוסיין, הנציב העליון של מועצת זכויות האדם. צילום: רויטרס
זייד ראאד אל-חוסיין, הנציב העליון של מועצת זכויות האדם. צילום: רויטרס

עוד מצא אל חוסיין לנכון להשוות בין תחושות הפלסטינים לשואה. "לפני חמישים שנה שמעתי לראשונה קולה של מלחמה כשהייתי בן שלוש. אני עדיין זוכר אנשי צבא מסתובבים ליד ביתנו בעמאן שבירדן ורכבים משוריינים מוצבים ליד ביתי. גם את המטוסים שמעתי. זו הייתה מלחמה שעיצבה את חיי ואחרי זה עלה בי הרצון להבין לעומק את הסבל של הפלסטינים, אך בו בזמן גם את הסבל היהודי בעקבות השואה". הנציב העליון הסביר כי "יהיו כאלה שיגיבו ויאמרו איך יכול להיות שהזכרתי את שני המקרים הללו באותה נשימה? השואה הייתה איומה ונוראה. אין דומה לה. עם זאת, אי אפשר להכחיש כי העם הפלסטיני מציין חצי מאה של סבל תחת כיבוש צבאי".

בתגובה לדבריו אמר שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, כי "הקשר בין הנציב זייד לדאגה לזכויות האדם הוא מקרי בהחלט ולא מפתיע שבחר להפיץ שקרים נגד ישראל לפני שהתייחס לטבח בסוריה. הנציב שכח שתפקידו הוא לדאוג לזכויות האדם בעולם ולא להסית נגד ישראל. המועצה בתקופת כהונתו הפכה את הפגיעה בישראל למטרת קיומה. אנו מצפים להוביל לשינוי אמיתי עם ארה"ב. הגיע העת לשים סוף לפרק ההזוי הזה בתולדות האו"ם".

מזכ"ל האו"ם: "70 שנה העולם מחכה להולדתה של המדינה הפלסטינית"

דברי הנציב מצטרפים להצהרת מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לציון 50 שנים למלחמת ששת הימים, אותה פרסם אמש. גוטרש כתב כי "כיבוש הגדה המערבית, מזרח ירושלים, רצועת עזה והגולן הסורי – גירש מאות אלפי פלסטינים וסורים, וגזר תנאים הומניטריים קשים על הפלסטינים". לדברי מזכ"ל האו"ם, "בקרב הפלסטינים צמחו דורות על גבי דורות שנולדו במחנות פליטים צפופים, וחיים בעוני מחפיר ללא כל תקווה לחיים טובים יותר עבור ילדיהם".

אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם. צילום: רויטרס
אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם. צילום: רויטרס

"עכשיו זה לא הזמן לוותר על המטרה – יש לפתור את כל הסכסוכים על בסיס החלטות האו"ם והחוקים הבינלאומיים", הדגיש גוטרש, כשלדבריו, הפתרון המדיני היחיד הוא פתרון שתי המדינות. בנוסף, הזכיר מזכ"ל כי "ב-14 במאי 1948 נולדה מדינת ישראל – אך כמעט שבעה עשורים לאחר מכן העולם עדיין מחכה להולדתה של המדינה הפלסטינית".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה לדבריו של גוטרש בחריפות. "ביום שבו האו"ם ידע לעמוד על עובדות ויפסיק את השימוש המוטעה והמטעה במילה "כיבוש", אז הוא יחזיר לעצמו את האמינות כארגון שנוסד כדי לדבוק בצדק ובאמת", אמרה חוטובלי. עוד הדגישה כי "ישראל איננה כובשת בארצה. השנה אנחנו חוגגים יובל שנים לשחרור ירושלים ויהודה ושומרון ואלה הן העובדות. הנרטיב של הכיבוש נוצר על ידי התעמולה הפלשתינית ומאוד מצער שהאו"ם נגרר להוביל אותה. לאחרונה, ארה"ב ובראשה השגרירה ניקי היילי שמגיעה לביקור בישראל השבוע, התחילה תהליך מבורך של ניסיון לשקם את אמינותו של מוסד שפעם נחשב כארגון חשוב ומשפיע".

גם שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, תקף את גוטרש ואמר: "במקום להפיץ שקרים מוטב שהאו"ם ידבק בעובדות. שכנותיה של ישראל לא התחילו לתקוף אותה ב-1967, והאו"ם מנסה להשוות בין טרור ורצח של חפים מפה לבין בניית בתים". דנון הוסיף: "עוד יותר הזוי להאשים את הדמוקרטיה היחידה באזור באלימות ובטרור ששורר במזרח התיכון. ביום שבו ההנהגה הפלסטינית תיטוש את ההסתה והטרור – אז נוכל להתקדם לעבר השלום".בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20