"היועמ"שים על הגדרות במאמץ לטרפד את הצעת החוק שלי. חלקם שכחו שהם פקידים, לא מחוקקים ולא שופטים – נזכיר להם", כך אמר היום (ד') ח"כ (הליכוד) בכנס באילת.

ח"כ אמיר אוחנה בכנס לשכת עו"ד ,היום. צילום: לשכת ח"כ אוחנה
ח"כ אמיר אוחנה בכנס לשכת עו"ד ,היום. צילום: לשכת ח"כ אוחנה

לדברי אוחנה, יוזם הצעת החוק לשינוי שיטת בחירת יועצים משפטיים במשרדי הממשלה, "באולמות הממוזגים של בתי המשפט ולשכות היועמ"שים נוצקו לתוך המושג דמוקרטיה כל כך הרבה תכנים, שהמשמעות המקורית, הבסיסית והראשונית של שלטון העם נדחקה, נשפכה והוזרמה לביוב". אוחנה הבטיח: "אעמוד על העלאת הצעת החוק לועדת השרים. שר שיצביע נגדה יפעל לעניות דעתי נגד האינטרס הציבורי בדבר שלטון העם".

עוד טען אוחנה, עו"ד פלילי במקצועו, כי "משהו רקוב בממלכת המשפט הפלילי במדינת ישראל. היעילות הפכה לחזות הכל ובשמה נרמסים עקרונות וערכים כצדק, העמקה וחיפוש אחר האמת. בית משפט ישראלי הוא מקום רע מאוד להיות בו".

הוא הוסיף כי "הסנגוריה הציבורית הפכה מרעיון מקורי טוב וטהור לייצג את החלשים והנזקקים בתקציב של 20 מיליון ₪ בשנה לגוף זללני שצורך 249 מיליון ₪, ומייצג בין היתר ראשי ארגוני פשיעה, אנשי הייטק ועורכי דין – הכל על חשבון כסף ציבורי שאפשר וצריך היה לנצל אותו למטרות ראויות יותר".

ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90
ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90

כזכור, הצעת חוק של ח"כ אוחנה מבקשת לשנות את שיטת בחירתם של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה השונים, כך שהיועץ המשפטי למשרד יבחר ע"י השר המופקד על המשרד כמשרת אמון, בדומה לנוהל בחירת מנכ"ל המשרד. מטרת ההצעה היא להגביר את המשילות ולחזק את משרדי הממשלה, כך שמדיניות השר תיושם ע"י כלל הגורמים באופן מיטבי.

יש לציין כי השיטה המוצעת בהצעת החוק אינה ייחודית לישראל. בארה"ב לאחר כל מערכת בחירות, מסיימים היועצים המשפטיים של כלל משרדי הממשלה את תפקידם. במקומם, ממונים על ידי הממשל הנבחר למשרות אמון אלה, פקידים התואמים את השקפתו וזאת במטרה לאפשר לממשל הנכנס לתפקד בצורה יעילה וליישם את המדיניות שלשמה נבחר.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא