תרעומת באירופה סביב החלטת הועד המנהל של אונסק”ו, לפיה אין זיקה בין ישראל להר הבית ולכותל. הפרלמנט הצ’כי גינה את ההחלטה של ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו”ם ועיתון איטלקי מחה נגדה.

הצ'כים גינו את החלטת אונסק"ו בעניינם. מתחם הר הבית והכותל. צילום: פלאש 90
הצ’כים גינו את החלטת אונסק”ו בעניינם. מתחם והכותל. צילום: פלאש 90

אמש (ד’) גינה הפרלמנט הצ’כי את ההחלטה כאשר רוב מוחץ של 119 חברים מתוך 149 הצביעו בעד הגינוי. 4 חברים בלבד מהמפלגה הקומוניסטית התנגדו לגינוי והיתר נמנעו.

“הפרלמנט מגנה את ההחלטה של אונסק”ו כסותרת את הערכים היסודיים של הדת וככזו שאינה מתיישבת עם המאבק באנטישמיות וקורא לממשלה להנחות את נציגיה בארגונים השונים להתנגד להחלטות דומות”, כך פירסם הפרלמנט לאחר ההצבעה.

“ההחלטה של הפרלמנט הצ’כי מחממת את הלב ולפי הפניות שמגיעות אלי מגורמים שונים באירופה זו החלטת הגינוי הראשונה, להחלטת מדינות ערב והפלסטינים, אך לא האחרונה”, אמש שגריר ישראל באונסק”ו, , “הפרלמנט הצ’כי שאינו עובד תחת ההסברה הישראלית, רואה זאת כהחלטה פוגענית המנסה למחוק היסטוריה שלמה וחבל שיש בתוכנו מי שמנסים לשכנע אחרת תוך ירי מיותר בתוך הנגמ”ש במהלך קרב שאמור להיות של כולנו”.

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
שגריר ישראל לאונסק”ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

לדבריו, “נושא ירושלים באונסק”ו הופך להיות פחות ופחות עניין ישראלי פלסטיני-ערבי ויותר עניין של היהדות והנצרות שנאלצות בעל כורחן להתמודד מול שימוש פסול ומעוות באיסלאם כפייתי שמסרב להעניק לדתות האחרות את הכבוד שהוא מקבל מהן”.

“אנחנו מכבדים ומכירים בקשר של האיסלאם למקומות הקדושים בירושלים לרבות הר הבית שהוא המקום הקדוש לנו ביותר. כל החלטה דומה שתתקבל עד להצבעה הבאה היא ברכה – ותוביל את מדינות ערב והפלסטינים שהם מנסים לעשות שימוש מסוכן בנושא שיש להרחיקו ככל האפשר מכל סכסוך אזורי. שימוש נכון בדת בסכסוכים הוא בלקרב ולאחד – ולא להפריד ולפסול”, הוסיף שאמה הכהן.

עיתון איטלקי מחה נגד החלטת אונסק”ו

במחאה על החלטת אונסק”ו, כפולת האמצע של העיתון האיטלקי “איל פוליו” עוטרה בדגל ישראל, ובה נכתב “למחוק את ההיסטוריה של ישראל זה לא חינוך, זה לא מדע, זה לא תרבות. זו פשוט שואה תרבותית”.

כפולת העיתון "איל פוליו" כמחאה על החלטת אונסק"ו
כפולת העיתון “איל פוליו” כמחאה על החלטת אונסק”ו

העיתון הידוע כפרו ישראלי, ארגן מחאה מול משרדי אונסק”ו ברומא אליה הגיעו מאות מפגינים ובהם גם פוליטיקאים התומכים בישראל. המפגינים נופפו בדגלי מדינת ישראל והציגו שלטים עם תמונות המערבי.  “אנחנו הפכנו את סניף אונסק”ו ברומא לכותל המערבי שלנו ליום אחד”, סיפר עורך העיתון, קלאודיו צ’ראזה.

נשיא ועדת החוץ של בית הנבחרים האיטלקים,פבריציו צ’קיטו, אמר בהפגנה כי “המסמך שאושר על ידי הארגון לא מתקבל על הדעת”. צ’קיטו הביע פליאה נוכח ההחלטה של להימנע בהצבעה ולא להצביע נגד.

ההפגנה שארגן עיתון "איל אוליו" מול משרדי אונסק"ו איטליה
ההפגנה שארגן עיתון “איל אוליו” מול משרדי אונסק”ו ברומא

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.