יומיים אחרי חופשת החנוכה שוב הלימודים מפסיקים: הסתדרות המורים הודיעה כי היא פותחת בשביתת אזהרה. מחר (יום ג') יחלו הלימודים בשעה 11:00 בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. בחינוך המיוחד יתקיימו הלימודים כרגיל.

מחאות המורים. צילום: ארכיון, פלאש 90
מחאות המורים. צילום: ארכיון, פלאש 90

לטענת המורים, אלפי עובדי הוראה נפגעו באופן קשה מיישום לקוי של משרד החינוך בנושא המרות השכר ברפורמת "אופק חדש" ומיישום לקוי של הבנות בין ההסתדרות הכללית לבין משרד האוצר.

בהסתדרות המורים טוענים כי נציגי האוצר לא דנו עם הסתדרות המורים על רפורמה כלשהי בנושא החזר הוצאות נסיעה, ובוודאי שהם מנועים להפחית בשכרם ובהחזר הוצאות נסיעה של עובדי ההוראה מבלי לקיים שיח עם הסתדרות המורים.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן-דוד מסרה: "ממשלת ישראל צריכה להתבייש שעובדי הוראה במדינת ישראל לא מקבלים את מלוא שכרם. הפגיעה בשכרם של עובדי ההוראה בשיעור של אלפי שקלים בנימוק של טעות לכאורה אינה מקובלת עלינו".

בן-דוד אמרה עוד כי "דרישת הסתדרות המורים היא למנוע את המשך הפגיעה והחזרת הסכומים שנוכו וקוזזו משכר עובדי ההוראה. דרישה זו נדחתה על ידי האוצר ולפיכך לא נותרה בידינו הברירה אלא לצאת בשביתת מחאה. לא מקובלת עלינו טענת חשבי משרד החינוך לקשיים טכניים הקשורים במערך המחשוב. זכותו של כל עובד הוראה לתשלום שכרו המלא ולהבטחת קיומו בכבוד אינה נופלת מזכותם של שאר אזרחי המדינה השולחים את ילדיהם מדי יום לבתי הספר".

מחאות המורים. צילום: ארכיון פלאש 90
מחאות המורים. צילום: ארכיון פלאש 90

משרדי החינוך והאוצר פרסמו הודעת תגובה בה נאמר כי הם "רואים בחומרה רבה את ההחלטה של מזכ"לית הסתדרות המורים הנוכחית: "מצער לראות שהתלמידים, ההורים, המורים והמערכת משלמים את המחיר במירוץ שלה לראשות הסתדרות המורים במאי הקרוב ומשמשים בידיה כלי שרת".

גם פורום ועדי ההורים הישוביים פרסם הערב הודעה בה גינה את השבתת הלימודים. "השבתת הלימודים גורמת לנזק קשה בלתי מידתי לילדים ולהורים. השבתת הלימודים מחר ככל שתבוצע הלכה למעשה תהווה חציית קו אדום, אנו ההורים לא נוכל להביט מן הצד ונידרש אנו לצעדים מחאתיים כנגד המורים", אמרו בפורום.

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי