6:08 20/10/2017
דף הבית > תרבות > הזמר ליאונארד כהן הלך לעולמו

הזמר ליאונארד כהן הלך לעולמו

הזמר, המשורר והיוצר היהודי, ליאונרד כהן, הלך לעולמו בגיל 82. כהן הוציא בחייו להיטים רבים ונחשב לאחד מגדולי המוזיקאים בדורנו

הזמר  והמשורר היהודי, מגדולי המוזיקאים בדורנו, ליאונרד כהן, הלך לעולמו בגיל 82. הידיעה על דבר פטירתו נכתב בעמוד הפייסבוק של המוזיקאי הלילה (ו') ע"י חברת התקליטים המייצגת את כהן. בידיעה נכתב "בצער עמוק אנו מודיעים כי המשורר, הזמר והאמן האגדי, ליאונרד כהן, הלך לעולמו. איבדנו את גדול בעלי החזון והמהפכנים המוזיקליים". סיבת המוות לא ידוע בשלב זה.

לאונרד כהן. יוטיוב
הלך לעולמו בגיל 82. ליאונרד כהן

הלוויתו של כהן תערך בלוס אנג'לס במועד שטרם נמסר. משפחתו ביקשה מהציבור לכבד את פרטיותה ברגעי אבל אלו.

"אני מוכן כבר למות"

לפני קצת יותר מחודש, טרם הוצאתו אלבום נוסף ואחרון של האומן, סיפר כהן בראיון למגזין "הניו יורקר" בגילוי לב על בריאותו המעורערת, על מכלול שיריו הבלתי גמורים שספק אם יסיים ועל ההשלמה עם המוות. "מקווה שזה לא מטריד לשמוע, אבל זה פחות או יותר הסוף בשבילי, אני מוכן כבר למות", אמר אז. לאחר מכן, חזר בו מהצהרותיו החד משמעיות ואמר כי "אמרתי שאני מוכן למות. אני חושב שהגזמתי. אני מתכוון לחיות לנצח" אמר בראיון ל-"ידיעות אחרונות".

חייו ופועלו

כהן נולד במונטריאול שבמחוק קוויבק שבקנדה ב-21 בספטמבר 1934. הוא גדל באזור ווסטמאונט ובנעוריו הקים את להקתו הראשונה, "The Buckskin Boys", שניגנה בעיקר שירי פולק אמריקאיים.

בשנת 1951 החל כהן את לימודיו באוניברסיטת מקגיל שבמונטריאול, שם החל את קריירת כתיבת השירה שלו. באותה תקופה הוא פרסם שני ספרי שירים ועבר להתגורר לזמן קצר באי הידרה שביוון.

בשנת 1967 עבר כהן להתגורר בארצות הברית במטרה להפוך לזמר ולמלחין. שירו "Suzanne" הפך ללהיט ובאותה תקופה הוא החל לכתוב שירים עבור אמנים אחרים. לאחר הופעות בכמה פסטיבלי זמר מקומיים נתגלה כהן על ידי מאתר הכשרונות של קולומביה רקורדס, ג'ון האמונד.

במהלך הקריירה שלו הוציא כהן 14 אלבומי אולפן ושמונה אלבומי הופעה. אלבומו האחרון, You Want It Darker, יצא ב-21 באוקטובר השנה, שבועות לפני מותו. לשמו של כהן להיטים רבים, ביניהם "Suzanne", "So Long, Marianne" ,"Sisters Of Mercy" ,"Everybody Knows" ,"Chelsea Hotel #2" ,"Hallelujah" ונוספים שהפכו לנכסי צאן ברזל בעולם כולו. הוא נודע בקול הבריטון העמוק שלו ובתכניו המלנכוליים.

זיקתו של כהן ליהדות ולמדינת ישראל

זיקתו של  כהן ליהדות ולמדינת ישראל הביאו אותו לישראל בסוף שנת 1973, למשך חודשיים, בזמן מלחמת יום הכיפורים. במהלך שהותו בישראל תכנן להתנדב בקיבוץ, אולם השתכנע לצאת ולהופיע בפני חיילים במוצבים בחצי האי סיני. בהפסקות שבין ההופעות במוצבים כתב את שירו המפורסם "Lover Lover Lover".

לאחר שחזר הוציא כהן את האלבום ״עור חדש לטקס ישן״ שהושפע מחוויותיו בחזית מלחמת יום הכיפורים.

לאורך כל הקריירה המוזיקאית שלו, שילב כהן סמלים יהודיים ואירועים היסטוריים הקשורים בתולדות עם ישראל. אחד משיריו המפורסמים באלבום נקרא ״מי באש״ המבוסס על קטע מתוך "ונתנה תוקף", אחד מפיוטי הימים הנוראים, הנאמר ביום הכיפורים.

הוא הופיע בישראל מספר פעמים, בין השאר באצטדיון רמת גן, ב-24 בספטמבר 2009. את אותו מופע סיים כהן בברכת כהנים.

כהן גם זכה בפרסים רבים, ביניהם פרס נסיך אסטוריאס לספרות, אות הכבוד של מסדר קנדה (הגבוה ביותר הניתן במדינה) ונכנס להיכל התהילה של הרוקנ'רול, הקנדי והאמריקני.

כהן הותיר אחריו שני ילדים: אדם, מוזיקאי בפני עצמו, ולורקה שנקראה על שם משורר ספרדי שהעריץ, פדריקו גרסיה לורקה.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק

"האירוע משקף במדויק את ערכיו של רפנאל"

ביום שישי הקרוב יתקיים מירוץ הניווט השנתי ה-8 לזכרו של סמ"ר רפנאל מוסקל הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה. המארגנים: "האירוע משקף את אישיותו של רפנאל מתוך תקווה להנציח את ערכיו"