עד השעות הקטנות של הלילה נמשכו ההכנות האחרונות לטקס ההיסטורי בשכונת ארנונה. הציבו שלטי חירום, צחצחו את המדרכות ואת הכבישים המובילים לשגרירות החדשה ובעיקר התרגשו. כולם. כן, גם האמריקנים שפגשתי, רובם נוצרים, מבינים את גודל האירוע ואת משמעויותיו.

כיכר ארה"ב. צילום: אלירן טל

 

בכניסה לשגרירות נכתב "כיכר ארצות הברית" שהשלט שלה מוקדש לנשיא טראמפ. בכביש הראשי המוביל לאותה כיכר עשרות שלטי תמיכה בטראמפ, שלטים במימון "ידידי ציון", עמותה שמנהל מייק אוונס, כומר נוצרי המקורב לטראמפ ותומך נלהב של ישראל.

אותו אוונס אמר לי אתמול: "אם הנשיא טראמפ היה מתמודד לראשות הממשלה כאן הוא היה מנצח אפילו את ביבי. התמיכה בו בישראל עצומה". המשלחת האמריקנית מונה 250 איש, רובם בכירים בממשל. חוץ מהם הגיעו עוד עשרות אמריקנים שקשורים בעבותות לישראל. שלדון אדלסון, למשל, הוא מהמוכרים שבהם.

טד קרוז, הסנאטור הרפובליקני, הוא אחד מחברי המשלחת. הוא לא הצליח להסתיר את התרגשותו מהאירוע שהוא לוקח בו חלק: "אנחנו מתרגשים לא פחות מכם". והוסיף: "טראמפ עשה את כל מה שהנשיאים האחרים הבטיחו אבל לא טרחו לקיים".

שגרירות ארצות הברית בירושלים. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

את הטקס היום יסקרו צוותי תקשורת מכל העולם. גם בארצות הברית האירוע זוכה לסיקור נרחב, יחסית, ולרוב אוהד. לתמונות המרשימות שייצאו אחר הצהריים מדרום ירושלים לעולם יש משמעות דיפלומטית רחבה. במשרד החוץ מקווים שזה מה שישכנע מדינות נוספות מכמה יבשות להצטרף לגל המדינות שמעבירות את השגרירויות שלהם לבירת ישראל. מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, סיפר לי שכ – 15 מדינות הביעו עד כה עניין במהלך כזה. מי יודע, אולי עד מאי 2019 – כשירושלים תארח את האירוויזיון, יהיו בבירה עשר ואפילו יותר שגרירויות. מה שנשמע עד לא מזמן כמו חלום רחוק, אט אט הופך למציאות.

האמריקנים עובדים קשה ותקופה ארוכה על האירוע שייערך היום אחה"צ. הם רוצים שהוא יהיה מוצלח, מרשים, מכבד. ישראל אחראית בעיקר על סידורי האבטחה הכבדים ודבר אחד ברור: הצלחתו של הטקס ההיסטורי תעביר מסר לשכנות שלנו, גם לאיראן, למדינות אירופה ולכל מי שמטיל ספק בקיומה של מדינת ישראל ובברית האיתנה שלה עם המעצמה האמריקנית.

איוונקה טראמפ בקבלת הפנים הרשמית למשלחת האמריקאית במשרד החוץ בירושלים,
צילום: הלל מאיר/TPSאלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20