שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה בוגי יעלון תקף היום בכנס שהתקיים במוזיאון א"י בתל אביב את התנהלות הממשלה: "כשמנהיגות הופכת לפוליטיקה הישרדותית מקבלים כפיים לשעה קלה אבל לא חושבים אסטרטגיה". יעלון צירף לדוגמה את הצעת שר הביטחון אביגדור ליברמן ושרים נוספים להקים נמל בעזה: "וויתרנו על מעטפת בטיחונית בציר בפילדלפי וכעת מציעים נמל ואני שואל – נו כמה שטויות אתם אומרים? וכשעונים לי שתהיה בדיקה בטחונית ישראלית, אני אומר שזה יקרה כשיגדלו לי שערות על כף היד".

תקף את ההנהגה. יעלון היום בכנס. צילום: יוסי זליגר
תקף את ההנהגה. יעלון היום בכנס. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הכנס שמתקיים ביוזמת מרכז קטיף והמכון למחקרי בטחון לאומי inss עוסק בשאלת ההתיישבות היהודית ברצועת עזה ובגירוש (התנתקות). השר לשעבר חשף כי "בתחילה הציע השר טומי לפיד נסיגה משלושה ישובים" ובהמשך "למדתי דרך העיתון על רעיון של נסיגה מלאה מהרצועה ופניתי לשר הביטחון מופז שאישר את הדברים. ביקשתי כינוס של הקבינט על מנת להביע התנגדות למהלך כעמדה מקצועית. כבר היו כתבות והיתה תעמולה בעד המהלך. ההתנתקות פערה חור בקיר הברזל של ישראל".

מוקדם יותר דיבר גם ראש המכון האלוף במיל עמוס ידלין שסקר את המצב המדיני בטחוני והתייחס גם לטורקיה "ארדואן הוא אנטישמי ומה שהוביל אותו להסכים לפיוס היה מאגרי הגז כיוון שרק המחשבה שפוטין יכול לסגור לו את הברז".

מנהל מרכז קטיף מוכי בטר: "רואים חשיבות בשיתוף הפעולה בין המרכז למכון למחקרי בטחון ביום עיון העוסק בשאלה האסטרטגית של ההתיישבות היהודית ובשאלת רצועת עזה עבר הווה ועתיד".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20