ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל וטו על הצעת החוק לביטול ההתנתקות מצפון השומרון שתאפשר לישראלים לשוב לאזורים שפונו בשנת 2005, מבלי שהדבר ייחשב לעבירה פלילית. דחיית הדיון בהצעה מגיעה לאחר שבשבוע שעבר הורה ראש הממשלה לדחות גם את הצעת "חוק ירושלים רבתי" שיזמו אנשי מפלגתו.

טיולים גם לשם. חומש. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
טיולים גם לשם. חומש. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

לשכת ראש הממשלה הודיעה לשרת המשפטים איילת שקד כי יש לדחות את ההצבעה בשל הרגישות המדינית ובמטרה לתאם את המהלך מול הממשל האמריקני.

יצוין כי קודם לכן שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי בכוונתה להעביר את החוק בוועדה וגם ח"כ ביטן הודיע לפני מספר שבועות כי ראש הממשלה נותן אור ירוק לקידומו.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "מטרת התכנית להוביל למציאות ביטחונית מדינית כלכלית ודמוגרפית טובה יותר. אולם כיום ברור לכל שההתנתקות לא רק נכשלה בהשגת תכלית זו, אלא גרמה לנזקים אדירים למדינת ישאל בדיוק בתחומים אלה. על אף גירוש התושבים מצפון השומרון, לא חל בשטח כל שינוי מבחינת מעמד הקרקע והנוכחות הצבאית בו".

חוק ההתנתקות מכיל שלושה סעיפים מרכזיים. האחד ביצוע הגירוש. השני מתן פיצויים. השלישי, שתקף עד היום, מתייחס לאיסור כניסת יהודים למרחבים שנעקרו. מאז הגירוש ועד היום לא בוצע שום שינוי במעמד הקרקעות, שהיו ונותרו אדמות מדינה באחריות ביטחונית של הצבא – בדומה כלל ההתיישבות ביהודה ושומרון. ביטול חוק ההתנתקות יאפשר חופש תנועה של יהודים באזורים אלו.

יוזמת הצעת החוק יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי: "יש קודם כל לאפשר ליהודים את חופש התנועה במקומות בהם היו הישובים חומש, שא- נור, גנים וכדים. אחרי הכל האדמות היו ונותרו בשליטה ישראלית ובאחריות ביטחונית של הצבא ואין טעם להמשיך את המצב שם כפי שהוא".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון: "שנים חיכינו, וכל דקה נוספת מיותרת. הגיע הזמן לבטל את חוק ההתנתקות בכל מקום ובוודאי בצפון השומרון, שם מלבד לעקור אנשים מביתם, לשם העקירה, לא הייתה שום תוחלת לעקירה. הישובים מחכים לתושביהם שיחזרו".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי