מדי פעם, כאשר אני מזכיר כמה מופלאים נצחונותיה והצלחותיה של ישראל, קופצים אלה שעובדים בלהיות ציניים ומזכירים שאת המדינה ״קיבלנו״ מהאו״ם, את מלחמת ששת הימים ניצחנו עם נשק צרפתי, ובכלל – אין תלוי מאיתנו בחסדי העולם, ומה אנחנו מתגאים.

בואו נתחיל מזה שאת המדינה לא קיבלנו אלא לקחנו. התנועה הציונית ובניית הארץ החלו הרבה לפני החלטת האו״ם ואפילו לפני הצהרת בלפור. הציונות קבעה עובדות בשטח ולכן הגיעו ההצהרות וההחלטות האלה. ככה זה עובד בחיים.

שנית – תוכנית החלוקה של האו״ם היתה הצעה שמעולם לא יצאה לפועל, כי אחד הצדדים שלא אנקוב בשמו סירב לקבלה. הבריטים הודיעו שנמאס להם להקיז דם בארץ המשוגעת הזאת, הם מחזירים לאו״ם את המנדט ויוצאים, לא מעניין אותם מה יהיה. ההמשך ידוע, האו״ם הציע תוכנית חלוקה שהחזיקה מעמד חמש דקות, והמדינה הושגה במלחמת גבורה של צבא קטן ועיקש מול שישה צבאות פלוס ערביי פלשתינה. עובדה. האו״ם לא נקף אצבע כדי ליישם את החלטתו.

בלי שמות. הצד שהתנגד לתוכנית החלוקה של האו"ם.
בלי שמות. הצד שהתנגד לתוכנית החלוקה של האו"ם.

משהבהרנו את הנקודה הזו, בואו נסקור כמה מהמלחמות הידועות בהיסטוריה, כאלה המשמשות עד היום מקור גאווה לעמים שהיו מעורבים בהם.

של ארה״ב. מה יותר ידוע ומרשים מזה. מתיישבים יחפנים עומדים לבדם מול האימפריה הבריטית האדירה, מביסים אותה וזוכים בעצמאות.

לבדם? לא בדיוק. לצידם לחמו , ספרד והולנד, שהעסיקו את הבריטים ושלחו כוחות לעזרת המורדים האמריקנים. למעשה שני קרבות נגד הצרפתים היו אלה שהכריעו סופית את . הצרפתים הם גם אלה שהטילו ווטו על ההסכם הראשון בין הבריטים לאמריקנים כי הוא לא תאם את האינטרסים שלהם. אגב, גם קרב סרטוגה המפורסם לא היה מלחמת דוד נגד גוליית, מספר האמריקנים היה כפול מזה של הבריטים, שחלקם הגדול לא היו בריטים אלא שכירי חרב זרים.

מלחמת העצמאות האמריקאית. יאנקי דודל הידוע גם כ"רוח 76' ". ציור: א.מ. וילארד
במלחמת העצמאות האמריקאית הצרפתים, הספרדים וההולנדים נתנו יד. רוח 76' ציור מאת: א.מ. וילארד

מלחמת העולם השניה. נצחונה הגדול והחשוב ביותר של ארה״ב, עליו היא גאה – ובצדק רב – עד היום. אני מניח שאין צורך להזכיר שלצד ארה״ב לחמו בריטניה, אוסטרליה, קנדה, צבא צרפת החופשית, הפרטיזנים, כל המחתרות באירופה, כוחות נוספים ומתנדבים מכל העולם, כולל 37 צנחנים מארץ . אז מה הם משוויצים? הכל בזכותנו. ובוודאי אין צורך להזכיר שבמזרח לחמו הסובייטים והתישו את הגרמנים לחלוטין.

קרב אלז׳וברוטה הוא ארוע מכונן בתולדות פורטוגל, שלמעשה הבטיח את עצמאותה מפני נסיונות ההשתלטות של ממלכת קסטיליה הספרדית. תיירים המגיעים למקום יכולים להשתתף ב״קרב״ מדומה ומבקרים במוזיאון המנציח את הגבורה הפורטוגלית. אלא שזו היתה גם גבורה אנגלית. הפורטוגלים ניצחו את הקרב המכריע הזה בעזרתם האדיבה של בעלי בריתם חובבי התה עם חלב. אגב, הברית בין אנגליה לפורטוגל שרירה ותקפה עד היום, הברית הארוכה והיציבה בהיסטוריה.

ההולנדים הנחמדים השיגו את עצמאותם במלחמת שמונים השנה נגד ספרד. מלחמה נואשת בה הם פרצו את הסכרים והציפו את נתיבי התנועה של הצבא הספרדי כדי לעכב אותו. וגם, ככה בקטנה או בגדולה, קיבלו קצת עזרה מחברים. הקרב ב-1588 בו הובסה הארמדה הספרדית על ידי האנגלים, הוא שאיפשר להולנדים לעמוד במערכה ולזכות בעצמאות. גם האנגלים מצידם מתארים עד היום בגאווה את הקרב ההוא כניצחון מזהיר ו״שקיעת הארמדה הספרדית״, בלי להזכיר יותר מדי את המלחמה שהתנהלה במקביל בארצות השפלה.

ספינה הולנדית מפציצה ספינה ספרדית בקרב גיברלטר. ציור מאת: הנריק קורנליוס פרום
הבריטים עזרו להולנדים. ספינה ספרדית מופצצת ע"י ספינה הולנדית בקרב גיברלטר. ציור מאת: הנריק קורנליוס פרום

ההמנון הרומני מכריז בגאווה ״התעורר, רומני! דם הרומאים זורם בעורקיך! די לנו מעריצות הסהר הברברי (העותמנים)! מוטב למות מאשר להיות עבדים!״. הרומנים השיגו את עצמאותם מהעותמנים במלחמה בה הרוסים נלחמו בטורקים ורומניה השתתפה בקואליציה, יחד עם בולגריה ועוד רשימה ארוכה של בעלי ברית.

אף לא אחד מכל העמים האלה, האמריקנים, ההולנדים, הפורטוגלים, הרוסים ועוד רבים רבים אחרים, לא מעקם את הפרצוף ומאנפף בציניות שזה בכלל לא כזה הישג גדול, אחרים עזרו להם. הם חוגגים ושרים ומתגאים בזה.

את כל הנ״ל אני לא מספר כדי להפיל ולו שערת-גבורה אחת מראשם. להיפך. אני מעריך ומתפעל גם מהמעשה וגם מההתייחסות נטולת התסביכים. אני רק בא להזכיר שאין שום דבר יוצא דופן בכך שגורמים מצד שלישי משפיעים במישרין או בעקיפין על מהלכים בהיסטוריה של עם, אף אחד לא חי בחלל, וזה לא מפחית דבר מגודל הארוע.

למעשה ישראל יוצאת דופן בכך שהיא דווקא כן לחמה לבדה, מול ברית של מדינות אויב. ברור שקנינו נשק, אז מה? מוצרט כתב את יצירותיו על שולחן שייצר נגר והשתמש בעט נוצה שקנה בחנות. זה אומר שהם שותפים? מלבד במבצע קדש, מדינות אחרות מעולם לא שלחו צבא להילחם לצד ישראל, אפילו הרכבת האווירית ביום כיפור יצאה באיחור קריטי של שבוע.

חיילי צה"ל לאחר נצחון קרב במלחמת העצמאות. צילום: לע"מ
חיילי צה"ל חוגגים  בקרב במהלך מלחמת העצמאות. צילום: לע"מ

צה״ל בלם את המצרים והסורים עם עוזים ורומ״טים בלגיים, אני מקווה שזה לא אומר שבעצם הבלגים ניצחו לנו את המלחמה ומה אנחנו עושים מזה כזה סיפור. כוח צביקה, אדם בודד בטנק שבלם את השריון הסורי בגולן, לא נעזר ברכבת אווירית ולא בפנטומים אמריקניים, אלא בגבורה ישראלית מטורפת ובקב״ה ששמר עליו ועל עם ישראל.

ישראלים, היו קצת יותר נחמדים אל עצמכם. רכשנו את זה בזכות ולא בחסדי אחרים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.