אחרי שגילתה מעורבות יתר בכל הנוגע לסוגיית ההפרדה בין גברים לנשים במגזר הדתי והחרדי, סמכויותיה של המשנה ליועמ"ש עו"ד קוצצו – והיא לא תוכל להנפיק חוות דעת משפטיות בכל הנוגע ל"" במרחב הציבורי. כך פורסם היום (ה') בעיתון בשבע.

הכנפיים קוצצו. שקד וזילבר. צילום: פלאש 90
הכנפיים קוצצו. שקד וזילבר. צילום: פלאש 90

השבוע קיבלה הממשלה החלטה להפקיע את סוגיית הדרת הנשים במרחב הציבורי מידיה של זילבר באמצעות העברתו לרשות לקידום מעמד האישה שבמשרד לשוויון חברתי. בכך למעשה, מוסרות השיניים המשפטיות מסוגיית ההפרדה המגדרית ומתפזרות בין משרדי המשלה השונים.

בשנים האחרונות הפכה זילבר לסדין אדום בקרב מפלגות הימין, לאחר שנהגה להנפיק חוות דעת שהצטיירו בעיני רבים כפוליטיות ולא משפטיות. בין היתר איימה בסנקציות על אוניברסיטת בר אילן אם נשים לא ישירו בטקס יום השואה, אסרה על עיריית תל אביב לקיים אירוע פרטי בהפרדה מגדרית, ואף שלחה מכתב נזיפה למח"ט גבעתי דאז עופר וינטר בגין כתבה בעיתון לפיה מנע מזמרת לשיר – טענה שהתבררה כעלילה.

הקש ששבר את גב הגמל אירע לפני חודש, עת שלחה זילבר מכתב, בניגוד להוראותיו של מנדלבליט, הקובע כי ההפרדה המגדרית בחופי הים עשויה לגרום לפגיעה בלתי מידתית בחופש התנועה ובזכות לכבוד של בני המין שאינם מורשים לעבור.

גם להתיישבות ביו"ש עשתה זילבר חיים קשים וזכורה במיוחד חוות הדעת השנויה במחלוקת לפיה יש לסגור את החטיבה להתיישבות, מהלך שהכנסת התגברה עליו באמצעות חקיקה. אם לא די בכך, שלחה זילבר פנייה חסרת תקדים לחברי אופוזיציה והפצירה בהם להתנגד לחוק. צעד זה העלה את חמתה של שנזפה בה פומבית ומאוחר יותר, יחד עם היועמ"ש מנדלבליט, הפקיעה ממנה את הסמכות לעסוק בענייני יו"ש.

דינה זילבר. פלאש 90
דינה זילבר. פלאש 90

כעת, בעקבות פניות חוזרות ונשנות על פעילותה נגד הפרדה מגדרית מנימוקים דתיים, החליטה שרת המשפטים להוציא ממנה את הסמכויות בעניין זה, ולמעשה, להוציא את הטיפול בסוגיה מידיו של משרד המשפטים. לעיתון בשבע מסרה השרה שקד כי היא "נעתרה לבקשתה של השרה לשוויון חברתי להעביר את הסמכויות למשרד לשוויון חברתי", וכי "משרד המשפטים אינו צריך לעסוק ביישום מדיניות של משרדים אחרים אלא בנושאים משפטיים".

גם השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל צוטטה בעיתון בשבע כמי שמתנגדת להתנהלותה של זילבר. "יש לאפשר לכל קבוצה תרבותית ודתית לחיות את חייה לפי אורחותיה המוסריים, הערכיים והדתיים, ובלבד שהכול נעשה לפי חוק", אמרה. "הכול צריך להתדיין בשום שכל ושיקול דעת. הרי לא נאסור מחר בבוקר את קיומם של חופים נפרדים או של שעות רחצה נפרדות בבריכות עירוניות רק בשמו של ערך השוויון".

ח"כ בירך על המהלך של השרה שקד ואמר כי "הוצאת הטיפול בנושא מידיה של זילבר היא צעד נכון שהובילה שרת המשפטים", אך הבהיר שאין בו די. לדבריו, "במדינה מתוקנת דינה זילבר הייתה הולכת הביתה מזמן".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.