עו”ד מיכה אבני, ששכל את אביו ריצ’ארד לייקין הי”ד בפיגוע בשכונת  בירושלים לפני כשנה וחצי, האזין לנאום אבי המחבל במועצת זכויות האדם של האו”ם ונחרד. “אביו של המחבל מוביל חינוך של ילדים במזרח ירושלים לטרור ולשנאה של ישראל ולרצח יהודים, איך האיש הזה מסתובב חופשי?”, אמר אבני בראיון ל-Ynet.

הבן אבני והאב לייקין הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
הבן אבני והאב לייקין הי”ד. צילום: באדיבות המשפחה

כזכור, מועצת זכויות האדם של האו”ם קיימה שלשום (ב’) כינוס אליו הזמינה משפחות של מחבלים ואסירים ביטחוניים. בכינוס השתתף אביו של המחבל הפלסטיני בהאא’ עליאן שרצח יחד עם המחבל בלאל גאנם שלושה ישראלים בקו 78 בארמון הנציב באוקטובר 2015: חביב חיים (78) הי”ד, אלון גובברג (51) הי”ד וריצ’רד לייקין (76) הי”ד. השניים עלו על אוטובוס ותקפו את הנוסעים באקדח ובסכין. חיים וגובברג נפטרו מיד, לייקין נאבק על חייו ונפטר כעבור שבועיים. בנוסף נפצעו שלושה נוסעים. עליאן נורה למוות בידי מאבטח ואילו גאנם, איש חמאס שישב בכלא הישראלי ב-2013 – 2014, נפצע ונעצר. בהמשך נשפט ונגזרו עליו 3 מאסרי עולם ועוד 60 שנות מאסר.

“אחרי הפיגוע נאמתי באו”ם וביקשתי מהארגון ומהמזכ”ל לגנות אותו, אבל הם לא עשו זאת. זה עקבי אצלם”, סיפר הבן השכול. “השבוע האו”ם הגיע לתחתית כשהזמינו את אביו של המחבל שרצח את אבי לנאום בפניהם כנציג משלחת של משפחות של מחבלים ולספר כמה הם סובלים, הדבר פשוט הזוי. הייתי מצפה ממדינת ישראל להרים קול צעקה בנושא, האו”ם הוא פלטפורמה לאנטישמיות”.

“מסית סדרתי עם תעודת זהות כחולה”

אבני קובל נגד ההתנהלות האנטישמי של האו”ם, אך לא חוסך ביקורת מהמדינה שאינה מונעת את ההסתה של אבי המחבל. “ הוא מסית סדרתי, הוא אזרח ישראלי עם תעודת זהות כחולה, שמיום הפיגוע שבו נרצח אבי ועוד שני ישראלים ועוד רבים נפגעו, מסית באופן יומיומי. הוא גרם לכך שבתי ספר הוקמו על שם הבן שלו, קבוצות של צופים, תכניות קריאה, נפגש עם כל מי שאת לא רוצה בעולם ופועל באופן עקבי להסתה ואני שואל איך האדם הזה מסתובב חופשי? אותו הדבר לגבי עומאר ברגותי שמנהל את ה-BDS, שניהם אזרחים עם תעודת זהות כחולה שפוגעים בנו יום יום ואף אחד לא עוצר אותם ואת הנזק שהם גורמים”.

מוחמד עליאן, אבי המחבל מארמון הנציב, באו"ם
מוחמד עליאן, אבי המחבל מארמון הנציב, באו”ם

“אבא שלי היה אומר שצריך להתייחס לכולם בכבוד, באהבה, לכבד את כולם ולהתייחס לכולם בשוויוניות”, סיפר אבני על אביו שהיה פעיל זכויות אדם. “טרור זה לא זכויות אדם, זה בדיוק ההיפך מזה, והארגון שפועל תחת השם איגוד זכויות האדם באו”ם הוא לא פחות מפלטפורמה לטרור. זו פשוט פלטפורמה לאנטישמיות והעובדה שמזמינים לשם מחבלים, מכבדים אותם ונותנים להם לנאום, זה מוכיח את הדבר. אבא שלי, כמו שהוא התנגד לאחים המוסלמים פה, אז גם לזה הוא היה מתנגד כי זה לא זכויות אדם, זה טרור”.

אבי המחבל, מוחמד עליאן, הפך לדמות מוכרת ונערצת בקרב הפלסטינים בשל היותו מאדיר את הטבח שביצע בנו. מעל בימת מועצת זכויות האדם של האו”ם הציג עצמו עליאן כ”מגן זכויות האדם ונציג המשפחות הפלסטיניות שישראל פוגעת בהן באמצעות עונשים קולקטיביים” וסיפר עד כמה המשפחה סובלת מאז הפיגוע. לדבריו, ישראל הוציאה את בנו להורג, ו”חנקה” את המשפחה בסנקציות וחקירות. עליאן הפך לפעיל במיוחד כשעמד בראש משפחות מחבלים רוצחים שהגישו עתירה לבג”ץ בה דרשו להחזיר את גופות בניהן הרוצחים ואף הרצה במוסדות חינוך שונים לרבות אוניברסיטאות שם סיפר על גבורתו של בנו המחבל.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.