נדמה שבבית הלבן התחילו להניח מעצורים לכמה הצעות חוק מעוררות מחלוקת שעולות בשבועות האחרונים לוועדת השרים לחקיקה.

נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ

זה התחיל בשבוע שעבר עם חוק ירושלים רבתי, שאמור לספח לבירת ישראל חמש רשויות מקומיות סמוכות דוגמת גוש עציון. נתניהו הורה לעכב את קידום החוק והסביר את החלטתו בלחצים מוושינגטון. השר ישראל כץ וח"כ יואב קיש, מיוזמי החוק, לא אהבו את הדברים אבל בלעו את הצפרדע. בינתיים. עכשיו, היישר מלונדון – נתניהו הודיע הערב לשרת המשפטים שקד שהוא מעוניין לעכב גם את חוק ביטול ההתנתקות, שיזמו ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי ויו"ר הקואליציה ביטן. החוק הזה יאפשר חופש תנועה לשטחים שפונו מצפון השומרון.

ההסבר לכך פשוט: האמריקנים מנסים בכל מחיר לקדם את המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים. כפי שחשפנו לפני שבועיים, הם מנסים עכשיו לפתות את הצדדים באמצעות מסלול "שלום כלכלי תחילה" ולשם כך גייסו את מדינות ערב המתונות ובהן סעודיה. טראמפ רוצה שקט בגזרה שיאפשר לאנשיו לקדם את האמון שנפגע בין שני המנהיגים, נתניהו ואבו מאזן.

חוקים מעין אלה, בנושאים רגישים שחורגים – לדעת אנשי הנשיא – מהססטוס קוו, ירחיקו את הצדדים משולחן המשא ומתן, שנמצא כרגע רק בדמיונו של טראמפ.
הפלסטינים מצידם לוחצים על מקורבי טראמפ להראות הדדיות וללחוץ גם על ישראל, ונתניהו מבין שעם טראמפ אסור להתעסק.

הידיד הגדול ביותר של ישראל עשוי להיות נקמן במידה וירגיש שאנחנו תוקעים לו אצבע בין ומטרפדים את חזונו למזרח תיכון חדש. ככה זה בעסקים. ככה פועל טראמפ, ומזה חוששים כולם.

אם עד החודש לא שמענו על התערבות אמריקנית בקידום חוקים שעלולים לעורר סערה מזרח תיכונית, הרי שעכשיו המציאות משתנה. יש לחצים גם על ירושלים, והקואליציה תיאלץ להתמודד עם המציאות הזאת. רחוק מלהיות אובמה, אבל עדיין לא תמיד האמריקנים יראו עין בעין את האינטרס הישראלי. השאלה הגדולה: איך יגיבו בנט, שקד ואנשי הבית היהודי למגבלות מהבית הלבן.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20